Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 in 1 Convertible Cooling with Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
OUT OF STOCKBest price for closest match Onida 1.5 Ton 3 Star IR193RGS 2025 Model 5-in-1 Convertible Cooling with AI Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
₹27,990 at
FLIPKART
Onida 1.5 Ton 3 Star IR193RGS 2025 Model 5-in-1 Convertible Cooling with AI Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
₹27,990
₹51,490Hot Deal | Only 1 left | Annual Power Usage: 1012.16 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:09:03pm 21-05-2026
Products like Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Onida 2 Ton 3 Star IR243MJS 2025 Model 5-in-1 Convertible Cooling with Four Way Swing Split Inverter AC (White)
₹35,990
₹66,290Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 1231.9 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:09:03pm 21-05-2026
FLIPKART
Onida 1.5 Ton 3 Star IR183FLSV 2026 Model 9-in-1 Convertible, Stabilizer Free Operation, Deep frost Clean, Silent Cool, Gold Fin Coating 4 Way Swing Split Inverter AC (White)
₹30,990
₹46,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 841.86 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Onida 1 Ton 3 Star IR123MGCP 2026 Model Star 5-in-1 Convertible, Energy Efficient, Deep frost Clean, Silent Cool, Gold Fin Coating Split Inverter AC (White)
₹27,990
₹42,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 607.6 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:51:18pm 21-05-2026
FLIPKART
Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRS 2023 Model Split Inverter AC (Pearl White)
₹34,695
₹45,900Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 969.15 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:09:03pm 21-05-2026
- The latest price information for best matches of Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White) were fetched by us on 6:59:06pm 21-05-2026.
- Prices of the best matching products for Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White) are in Indian Rupees(INR).
- The prices for air-conditioners like Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning AC (IR183PRSG, White)
Product Description
ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning (IR183PRSG, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a Rotary compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 3 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 9.5 kg, w x h x d : 81 cm x 26.9 cm x 21.1 cm) and Outdoor unit (unit weight : 24 kg, w x h x d : 84 cm x 56 cm x 32 cm).
Main Features
ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning AC (IR183PRSG, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart, sleep mode.
- Performance Features like iseer :- 3.9 W/W.
- Remote Control Features like battery type :- AAA Batteries.
Power Consumption
ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning AC (IR183PRSG, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.9 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like auto air swing.
About the brand
Specifications for Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | No |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Indoor w x h x d | 81 cm x 26.9 cm x 21.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24 kg |
| Outdoor w x h x d | 84 cm x 56 cm x 32 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2024 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | Cable, Warranty Card, User Manual, 1 Outdoor Unit, Remote, 1 Indoor Unit |
| Brand | ONIDA |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Dehumidification | No |
| Model Name | IR183PRSG |
| Operating Modes | Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 3 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning AC (IR183PRSG, White) |
| performance features | |
| Iseer | 3.9 W/W |
| power features | |
| Ambient Temperature | 55 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 952.59 Units |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | AAA Batteries |
Price Chart for Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
Alternatives to Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)

Cruise 1 Ton 3 Star CWCVBM VQ1D123 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling at 48 C, Anti Rust Tech, White)
₹26,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement. With VarioQool Convertible 4-in-1, You Get Flexibility To Increase Or Decrease Cooling Capacity As Per Requirements.
- Capacity (1 Ton): Suitable For Small Sized Rooms (up To 110 Sq.ft.) ; Cooling Capacity: 3440W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 604.99 Units Per Year

Realme Techlife 1 Ton 3 Star 103IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹25,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.33 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 5 Star 105IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹27,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hisense 1 Ton 3 Star AS 12TR4RE3CE00O AS 12TR4RE3CE00I 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹24,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.4 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Kenstar 1 Ton 3 Star 103IPG26WKS 2026 Model 5 in 1 Convertible with Rapid Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,799
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.37 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 0.8 Ton 2 Star AS Q11KNVE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹26,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 0.8 Ton Capacity
- 3.92 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Kenstar 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WKS 2026 Model 5 in 1 Convertible with Rapid Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹28,999
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.33 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Onida 1.5 Ton 3 Star IR183PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment