Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:58:06 pm
₹86,990 at
FLIPKART
Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹86,990
₹92,200Only 2 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 923.07 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:55:45pm 21-05-2026
Products like Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Daikin 1.8 Ton 5 Star FTKM60UV16U/RKM60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹66,990
₹83,900Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 923.07 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:55:45pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1.5 Ton 5 Star MTKM50UV16VA/RKM50UV16VA 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹44,765
₹67,200Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 785.67 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:55:45pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 5 Star ATKM35UV16WA RKM35UV16WA 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹35,990
₹51,150Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 523.54 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:55:45pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1.5 Ton 5 Star ATKM50UV16VA+RKM50UV16VA 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹43,990
₹61,940Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 785.99 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:55:45pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35UV16WA/RKL35UV16WA 2024 Model Split Inverter AC (White)
₹30,490
₹44,420Bank Offer | Annual Power Usage: 680.4 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1.5 Ton 3 Star MTKL50XV16VKA RKL50XV16VKA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹37,490
₹56,100Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 880.1 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1.5 Ton 4 Star FTKP50XV16VKA+RKP50XV16VKA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹41,990
₹60,000Only 2 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 751.22 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹31,990
₹48,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 619.31 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
- Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹86,990 on Flipkart.
- The latest price information for Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:58:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Daikin 2022 Model 1.8 Ton 5 Star Split Inverter AC (JTKJ60UV16U, White)
Product Description
Daikin 2022 Model 1.8 Ton 5 Star Inverter (JTKJ60UV16U, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.8 Ton. It has a Rotary compressor powering the unit.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.8 Ton
- 5 Star BEE Rating 2022 : For energy savings upto 25% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 14.5 kg, w x h x d : 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm) and Outdoor unit (unit weight : 56.5 kg, w x h x d : 93 cm x 69.5 cm x 35 cm).
Main Features
Daikin 2022 Model 1.8 Ton 5 Star Split Inverter AC (JTKJ60UV16U, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart.
- Performance Features like iseer :- 5.2 W/W.
Power Consumption
Daikin 2022 Model 1.8 Ton 5 Star Split Inverter AC (JTKJ60UV16U, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 5.2 W/W and a energy(star) rating of 5 Star BEE Rating. It requires a power supply of 50 Hz, AC 230 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, anti-bacteria filter.
About the brand
Specifications for Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 14.5 kg |
| Indoor w x h x d | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 56.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 93 cm x 69.5 cm x 35 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| Box Contents | User Manual; 1 Outdoor Unit; Remote; 1 Indoor Unit; Copper Pipe; Warranty Card |
| Brand | Daikin |
| Capacity in Tons | 1.8 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 6200 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | JTKJ60UV16U |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.8 Ton 5 Star BEE Rating 2022 : For Energy Savings Upto 25% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. |
| name | |
| Name | Daikin 2022 Model 1.8 Ton 5 Star Split Inverter AC (JTKJ60UV16U, White) |
| performance features | |
| Iseer | 5.2 W/W |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 923.07 Units |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 230 V |
Price Chart for Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)

Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹79,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.6 Ton Capacity
- 4.8 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹84,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.6 Ton Capacity
- 4.8 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment