Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:45:49 pm
₹70,990 at
FLIPKART
Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA-W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
₹70,990
₹83,000Hot Deal | Only 5 left | Annual Power Usage: 1345.45 kWhAs on 6:45:49pm 21-05-2026
Products like Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
- Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White) is available at a best price of ₹70,990 on Flipkart.
- The latest price information for Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White) was updated on 6:45:49pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.25 Ton 3 Star Split Hyper Inverter AC (DXK27YAMDA-W, White)
Product Description
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.25 Ton 3 Star Hyper Inverter (DXK27YAMDA-W, White) is a Split air conditioner with a capacity of 2.25 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 2.25 Ton
- 3 Star BEE Rating 2026 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 13 kg, w x h x d : 110 cm x 33 cm x 25 cm) and Outdoor unit (unit weight : 45.5 kg, w x h x d : 91 cm x 75.2 cm x 33 cm).
Main Features
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.25 Ton 3 Star Split Hyper Inverter AC (DXK27YAMDA-W, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Anti Corrosive Blue Fins & Bends, evaporator fin type :- Anti-Corrosive Coated Blue Fins & Bends.
- Convenience Features like auto restart, emergency operational button, memory feature, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Turbo mode, indoor noise level :- Low - 45 dB, iseer :- 4.55 W/W, Sleep Mode, Clean Air - Nano PM -2.5 Filters + Anti Viral Coated Pre Filters, Auto Mode, Powerful Cooling Mode, 3D Surround Airflow, Jet Air Flow, Big Area Coverage, Self Diagnosis, 3D Auto Air Flow Functioni, Big IDU & ODU, Surge Voltage Protection, Anitcorrosive Blue Fins & Bends, Wide Horizontal Louver, On & Off Timer, Heavy Duty Protective Shield & Backup switch, Dry Mode, 100% Copper, Economy mode, Anti-microbial fan, 55?C design condition, Long Reach Air Flow, Auto Restart, Backlit Remote.
- Remote Control Features like battery type :- 3 AAA Batteries, Backlit Remote Control.
Power Consumption
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.25 Ton 3 Star Split Hyper Inverter AC (DXK27YAMDA-W, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 4.55 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of 145 - 285 V, 2 Phase, 50Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like auto air swing, anti-bacteria filter, dust filter.
About the brand
Specifications for Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Active Carbon Filter | No |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Anti Corrosive Blue Fins & Bends |
| Evaporator fin Type | Anti-Corrosive Coated Blue Fins & Bends |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Indoor w x h x d | 110 cm x 33 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 45.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 91 cm x 75.2 cm x 33 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Hyper Inverter |
| Bee Rating Year | 2027 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 x Indoor Unit; 1 x Outdoor Unit; 1 x User Manual; 1 x Remote Control and AAA Batteries |
| Brand | MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES |
| Capacity in Tons | 2.25 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 7900 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | DXK27YAMDA-W |
| Operating Modes | Dry, Cool, HI- Power, Auto, Econo Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Series | JETTA - ENERGY SAVER SERIES |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 2.25 Ton 3 Star BEE Rating 2026 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.25 Ton 3 Star Split Hyper Inverter AC (DXK27YAMDA-W, White) |
| performance features | |
| Indoor Noise Level | Low - 45 dB |
| Iseer | 4.55 W/W |
| Other Performance Features | Sleep Mode, Clean Air - Nano PM -2.5 Filters + Anti Viral Coated Pre Filters, Auto Mode, Powerful Cooling Mode, 3D Surround Airflow, Jet Air Flow, Big Area Coverage, Self Diagnosis, 3D Auto Air Flow Functioni, Big IDU & ODU, Surge Voltage Protection, Anitcorrosive Blue Fins & Bends, Wide Horizontal Louver, On & Off Timer, Heavy Duty Protective Shield & Backup Switch, Dry Mode, 100% Copper, Economy Mode, Anti-Microbial Fan, 55?C Design Condition, Long Reach Air Flow, Auto Restart, Backlit Remote |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 1345.45 kWh |
| Other Power Features | Econo Mode |
| Power Requirement | 145 - 285 V, 2 Phase, 50Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 3 AAA Batteries |
| Other Remote Control Features | Backlit Remote Control |
Price Chart for Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
Alternatives to Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)

Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹66,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.15 Ton Capacity
- 3.88 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹70,937
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2 Ton Capacity
- 3.95 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

O general 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot and Cold Split Inverter AC (White)
₹72,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.11 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
Comments
Add Comment