O general 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot and Cold Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:10:02 pm
₹72,990 at
FLIPKART
O-general 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA-B 2023 Model Hot and Cold Split Inverter AC (White)
₹72,990
₹82,100Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 799.44 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:10:01pm 21-05-2026
Products like O General 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot And Cold Split Inverter AC (White)
FLIPKART
O-general 1 Ton 3 Star ASGG12CPAB-B 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹36,590
₹81,520Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 701.66 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:10:02pm 21-05-2026
FLIPKART
O-general 2 Ton 3 Star ASGG24CPAB-B 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹58,990
₹71,580Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1383.08 W | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:10:02pm 21-05-2026
- O General 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot And Cold Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹72,990 on Flipkart.
- The latest price information for O General 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot And Cold Split Inverter AC (White) was updated on 6:10:02pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like O General 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot And Cold Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
O-General 2023 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter Hot and Cold AC (ASGG18KJTA-B, White)
Product Description
O-General 2023 Model 1.5 Ton 5 Star Inverter Hot and Cold (ASGG18KJTA-B, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a Rotary compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 5 Star BEE Rating 2023 : For energy savings upto 25% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 12.5 kg, w x h x d : 98 cm x 28 cm x 24 cm) and Outdoor unit (unit weight : 35 kg, w x h x d : 79.9 cm x 63.2 cm x 29 cm).
Main Features
O-General 2023 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter Hot and Cold AC (ASGG18KJTA-B, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart, sleep mode.
- Performance Features like iseer :- 5.11 W/W.
Power Consumption
O-General 2023 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter Hot and Cold AC (ASGG18KJTA-B, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 5.11 W/W and a energy(star) rating of 5 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like anti-bacteria filter, dust filter.
About the brand
Specifications for O General 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot And Cold Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Indoor w x h x d | 98 cm x 28 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 35 kg |
| Outdoor w x h x d | 79.9 cm x 63.2 cm x 29 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2024 |
| Bee Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| Box Contents | Remote, 1 Outdoor Unit, Warranty Card, 1 Indoor Unit, User Manual, Copper Pipe |
| Brand | O-General |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 5280 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | ASGG18KJTA-B |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 5 Star BEE Rating 2023 : For Energy Savings Upto 25% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | O-General 2023 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter Hot and Cold AC (ASGG18KJTA-B, White) |
| performance features | |
| Iseer | 5.11 W/W |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 799.44 Units |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
Price Chart for O General 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot And Cold Split Inverter AC (White)
Alternatives to O General 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot And Cold Split Inverter AC (White)

Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹66,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.15 Ton Capacity
- 3.88 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹70,937
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2 Ton Capacity
- 3.95 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹79,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.6 Ton Capacity
- 4.8 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
₹70,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.25 Ton Capacity
- 4.55 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for O General 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot And Cold Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment