Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:58:06 pm
₹79,990 at
FLIPKART
Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹79,990
₹1,15,230Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 1476.47 UnitsAs on 6:03:39pm 21-05-2026
Products like Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
PreferredAMAZON
DAIKIN 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16 PM2.5 Filter Inverter Split AC (Copper, White)
₹84,490
₹1,21,000As on 6:57:58pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1.5 Ton 3 Star FTKL50UV16VAF RKL50UV16VAF 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹34,490
₹53,830Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 966.47 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:24:59pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 5 Star ATKM35UV16WA RKM35UV16WA 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹35,990
₹51,150Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 523.54 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:55:45pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1.5 Ton 4 Star FTKP50XV16VKA+RKP50XV16VKA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹41,990
₹60,000Only 2 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 751.22 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35UV16WA/RKL35UV16WA 2024 Model Split Inverter AC (White)
₹30,490
₹44,420Bank Offer | Annual Power Usage: 680.4 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹31,990
₹48,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 619.31 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
DAIKIN 1 Ton 3 Star MTKL35UV16 2024 Model PM 2.5 Filter Inverter Split AC (Copper, White)
Currently Unavailable
As on 6:55:45pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Daikin 1 Ton 3 Star FTKL-35UV16W Inverter Split Ac (Copper, White)
₹32,990
₹48,200As on 6:55:45pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
DAIKIN 1.5 Ton 5 Star FTKU50UV16VF PM 2.5 Inverter Split AC (Copper, White)
₹48,500
₹65,800As on 6:58:05pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
DAIKIN 1.8 Ton 3 Star FTHT60XV16 PM1.0 Filter Hot & Cold Inverter Split AC (Copper, White)
₹52,590
₹72,200As on 6:57:58pm 21-05-2026
- Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹79,990 on Flipkart.
- The latest price information for Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:58:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Daikin 2025 Model 2.6 Ton 4 Star Split Inverter AC (FTKL90UV16LRKL90UV16L, White)
Product Description
Daikin 2025 Model 2.6 Ton 4 Star Inverter (FTKL90UV16LRKL90UV16L, White) is a Split air conditioner with a capacity of 2.6 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 2.6 Ton
- 4 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 20% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 19.5 kg, w x h x d : 1220 mm x 325 mm x 278 mm) and Outdoor unit (unit weight : 47.5 cm, w x h x d : 930 mm x 695 mm x 350 mm).
Main Features
Daikin 2025 Model 2.6 Ton 4 Star Split Inverter AC (FTKL90UV16LRKL90UV16L, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Air Flow & Filter Features like COANDA AIR FLOWCFM 887 Feet3/min.
- Body And Design Features like condenser fin type :- Blue Fins.
- Convenience Features like Auto restart, child lock, emergency operational button, memory feature, quiet mode, self diagnosis, sleep mode, timer, Stabilizer InsideCoanda AirFlow, Swing CompressorPower ChillPower-Airflow Dual FlapsCoanda Flow.
- Performance Features like Turbo mode, cooling coverage area :- 330.0 Sqft, indoor noise level :- High - 37 dB, Low - 37 dB, iseer :- 4.8 W/W, ISEER: 4.8Stabalizer InsideVoltage Range (V): 130~285Operating Ambient Temperature: Cooling: 20~52.
- Remote Control Features like Led backlit buttons, night glow buttons on remote, battery type :- 2 AAA Batteries, Lumniescent remote button.
Power Consumption
Daikin 2025 Model 2.6 Ton 4 Star Split Inverter AC (FTKL90UV16LRKL90UV16L, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 4.8 W/W and a energy(star) rating of 4 Star BEE Rating. It requires a power supply of 230V, 50Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like 4 Way Air Swing, dust filter, Vertical, auto air swing, anti-bacteria filter, COANDA AIR FLOWCFM 887 Feet3/min.
About the brand
Specifications for Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Flow Direction | 4 Way Air Swing |
| Air Swing | Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other air Flow Features | COANDA AIR FLOWCFM 887 Feet3/min |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Blue Fins |
| convenience features | |
| Additional Features | Stabilizer InsideCoanda AirFlow |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | Swing CompressorPower ChillPower-Airflow Dual FlapsCoanda Flow |
| Quiet Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 19.5 kg |
| Indoor w x h x d | 1220 mm x 325 mm x 278 mm |
| Outdoor Unit Weight | 47.5 cm |
| Outdoor w x h x d | 930 mm x 695 mm x 350 mm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2025 |
| Bee Star Rating | 4 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 Indoor Unit, Interconnecting Wire, User Manual with Warranty Card, Remote, 1 Outdoor Unit, Interconnecting Pipe |
| Brand | Daikin |
| Capacity in Tons | 2.6 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 9150 W |
| Model Name | FTKL90UV16LRKL90UV16L |
| Operating Modes | Hepta Sense3D AirlowDew Clean TechnologyPower ChillCoanda FlowDNNS Self Heal Coating |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Series | FTKL90/4 Star Inverter Split AC |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 2.6 Ton 4 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 20% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Daikin 2025 Model 2.6 Ton 4 Star Split Inverter AC (FTKL90UV16LRKL90UV16L, White) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 330.0 Sqft |
| Indoor Noise Level | High - 37 dB, Low - 37 dB |
| Iseer | 4.8 W/W |
| Other Performance Features | ISEER: 4.8Stabalizer InsideVoltage Range (V): 130~285Operating Ambient Temperature: Cooling: 20~52 |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 1476.47 Units |
| Other Power Features | Cooling Function Coanda AirflowPM 2.5 FilterActive Carbon FilterHepta SenseR32 RefrigerantPowerchill |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons on Remote | Yes |
| Other Remote Control Features | Lumniescent Remote Button |
Price Chart for Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)

Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹86,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 5.2 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹84,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.6 Ton Capacity
- 4.8 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

O general 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot and Cold Split Inverter AC (White)
₹72,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.11 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment