Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:58:06 pm
₹84,490 at
FLIPKART
Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹84,490
₹1,21,000Bank Offer | Annual Power Usage: 1476.47 kWhAs on 6:44:43pm 21-05-2026
Products like Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Daikin 1.8 Ton 3 Star ATKL60XV16VAA+RKL60XV16VAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹48,990
₹68,700Hot Deal | Only 1 left | Annual Power Usage: 1055.07 kWh | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:44:43pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1.5 Ton 3 Star MTKL50XV16VKA RKL50XV16VKA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹37,490
₹56,100Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 880.1 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹31,990
₹48,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 619.31 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 5 Star MTKM35XV16VAA RKM35XV16VAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹39,490
₹55,900Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 475.37 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
- Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹84,490 on Flipkart.
- The latest price information for Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:58:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Daikin 2026 Model 2.6 Ton 3 Star Split Inverter AC (FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA, White)
Product Description
Daikin 2026 Model 2.6 Ton 3 Star Inverter (FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA, White) is a Split air conditioner with a capacity of 2.6 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 2.6 Ton
- 3 Star BEE Rating 2026 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 19.5 kg, w x h x d : 122 cm x 32.5 cm x 27.8 cm) and Outdoor unit (unit weight : 47.5 kg, w x h x d : 93 cm x 69.5 cm x 35 cm).
Main Features
Daikin 2026 Model 2.6 Ton 3 Star Split Inverter AC (FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Blue Fins.
- Convenience Features like auto restart, child lock, emergency operational button, quiet mode, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, cooling coverage area :- 260.0 Sq.ft, indoor noise level :- High - 56 dB, Low - 37 dB, iseer :- 4.8 W/W, panel display :- LED.
- Remote Control Features like battery type :- 2 AAA Batteries.
Power Consumption
Daikin 2026 Model 2.6 Ton 3 Star Split Inverter AC (FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 4.8 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230V, 50Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, Vertical, Horizontal, auto air swing.
About the brand
Specifications for Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Swing | Vertical, Horizontal |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Blue Fins |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 19.5 kg |
| Indoor w x h x d | 122 cm x 32.5 cm x 27.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 47.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 93 cm x 69.5 cm x 35 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2026 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 x Warranty Card; 1 x User Manual; 1 x Remote; 2 x Batteries; 1 x Indoor Unit; 1 x Outdoor Unit |
| Brand | Daikin |
| Capacity in Tons | 2.6 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 9150 W |
| Model Name | FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 2.6 Ton 3 Star BEE Rating 2026 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Daikin 2026 Model 2.6 Ton 3 Star Split Inverter AC (FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA, White) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 260.0 Sq.ft |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 37 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 4.8 W/W |
| Panel Display | LED |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 1476.47 kWh |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| LED Backlit Buttons | No |
Price Chart for Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)

Daikin 2.6 Ton 4 Star FTKL90UV16L RKL90UV16L 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹79,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.6 Ton Capacity
- 4.8 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Daikin 1.8 Ton 5 Star JTKJ60UV16U 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹86,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 5.2 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Daikin 2.6 Ton 3 Star FTKL90XV16LAA+RKL90XV16LAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment