Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:00 pm
₹22,990 at
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288-183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹22,990
₹61,990Hot Deal | Only 2 left | Annual Power Usage: 1052.15 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:49:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183V VECTRA ZENITH SILVER(4503752) 2025 Model Split Inverter AC (White, Silver)
₹29,990
₹64,990Hot Deal | Only few left | Annual Power Usage: 975.26 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:02:39pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183V CAQ(4503901) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹31,490
₹59,790Hot Deal | Only few left | Annual Power Usage: 975.26 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:55:43pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183V VERTIS ZEPHYR GOLD(4503760) 2025 Model Split Inverter AC (White, Gold)
₹32,999
₹68,990Lowest price since launch | Bank Offer | Annual Power Usage: 1037.79 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:49:12pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183V VECTRA ZEN SILVER 2024 Model 4-in-1 Adjustable Mode Inverter Split AC (Copper, Anti-dust Filter, White)
₹35,850
₹64,990As on 6:56:50pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183V Vertis Emerald 2023 Model 5-in-1 Adjustable Mode , Inverter Split AC (Copper, Anti-dust Filter, White)
₹37,999
₹39,999As on 6:55:44pm 21-05-2026
Products like Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503003 SAC 183V CZJ2 2021 Model Split Inverter AC (White)
₹51,990
Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 604.19 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:55:43pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV VERTIS ZEPHYR GOLD 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹34,990
₹54,990Only few left | Bank Offer | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:54:42pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 4504074/183INV VERTIS ZENITH GOLD 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
₹54,990Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 998 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:54:41pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAV(4504113) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,990
₹60,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 900.94 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:58:01pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183 V VERTIS ELITE 2024 Model 5-in-1 Adjustable Mode , Inverter Split AC (Copper, Anti-dust Filter, White)
₹33,990
₹65,390As on 6:55:44pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 3 Star SAC 183VH Vectra Zenith Silver 4-in-1 Adjustable Mode , , Hot & Cold Inverter Split AC (Copper, Anti Fungi Technology)
Currently Unavailable
As on 6:04:37pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star even at 52 C 2025 Model 4-IN-1 Adjustable Mode | Energy Efficient | High Ambient Cooling | Anti-Dust Filter with Anti-Microbial Coating | Auto Clean Split Inverter AC
₹31,490
₹57,990Bank Offer | Annual Power Usage: 975.26 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:55:43pm 21-05-2026
- The price of Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White) ranges from ₹22,990 to ₹22,990.
- Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹22,990 on Flipkart.
- The latest price information for Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:59:00pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Voltas 2022 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (4503288-183V XAZX, White)
Product Description
Voltas 2022 Model 1.5 Ton 3 Star Inverter (4503288-183V XAZX, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a High EER Rotary - BLDC compressor and works on refrigerant namely R32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 3 Star BEE Rating 2022 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 9.5 kg, w x h x d : 80 cm x 29.2 cm x 22.2 cm) and Outdoor unit (unit weight : 26.9 kg, w x h x d : 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm).
Main Features
Voltas 2022 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (4503288-183V XAZX, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart, child lock, memory feature, quiet mode, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, turbo mode, indoor noise level :- High - 46 dB, 2-in-1 Convertible.
- Remote Control Features like Led backlit buttons, night glow buttons on remote, battery type :- 2, Sleep Mode, Turbo, Swing, Lock, Timer, Energy Saver, Glow Buttons, Dual Temp. Display.
Power Consumption
Voltas 2022 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (4503288-183V XAZX, White) has a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like auto air swing, dust filter, Vertical, anti-bacteria filter, 770 CMH.
About the brand
Specifications for Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Circulation | 770 CMH |
| Air Swing | Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Indoor w x h x d | 80 cm x 29.2 cm x 22.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26.9 kg |
| Outdoor w x h x d | 83.5 cm x 55.5 cm x 29.5 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2022 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 Indoor Unit, Remote, 1 Outdoor Unit, Copper Pipe, User Manual |
| Brand | Voltas |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | High EER Rotary - BLDC |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4820 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | 4503288-183V XAZX |
| Operating Modes | Turbo Mode, Energy Saver Mode, Sleep Mode |
| Refrigerant | R32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 3 Star BEE Rating 2022 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Voltas 2022 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (4503288-183V XAZX, White) |
| performance features | |
| Indoor Noise Level | High - 46 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Other Performance Features | 2-in-1 Convertible |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Ambient Temperature | 50 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 1052.15 Units |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 Phase |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons on Remote | Yes |
| Other Remote Control Features | Sleep Mode, Turbo, Swing, Lock, Timer, Energy Saver, Glow Buttons, Dual Temp. Display |
Price Chart for Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)

Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹22,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.37 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹21,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 3.9 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hisense 1 Ton 3 Star AS 12TR4RE3CE00O AS 12TR4RE3CE00I 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹24,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.4 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Panasonic 1.5 Ton 3 Star CS SU18ZKYWT/CU SU18ZKYWT 2024 Model with Wi fi 7 in 1 Convertible with True AI Mode Split Inverter AC (White)
₹24,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- Single Rotary Compressor

Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1 Ton Capacity
- 2 Star BEE Rating Energy Rating
- Rotary Compressor

Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,290
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 0.8 Ton Capacity
- 3.15 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1 Ton Capacity
- 2.97 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment