Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 in 1 Convertible Cooling with Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:51:25 pm
₹31,490 at
FLIPKART
Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
₹31,490
₹43,190Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 767.34 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:51:18pm 21-05-2026
Products like Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Onida 1.5 Ton 3 Star IR193RGS 2025 Model 5-in-1 Convertible Cooling with AI Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
₹27,990
₹51,490Hot Deal | Only 1 left | Annual Power Usage: 1012.16 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:09:03pm 21-05-2026
FLIPKART
Onida 1.5 Ton 5 Star IR195GLC 2025 Model 5-in-1 Convertible, Energy Efficient, Deep frost Clean, Silent Cool, Gold Fin Coating Split Inverter AC (White)
₹32,990
₹60,000Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 744.21 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:51:25pm 21-05-2026
FLIPKART
Onida 2 Ton 3 Star IR243MJS 2025 Model 5-in-1 Convertible Cooling with Four Way Swing Split Inverter AC (White)
₹35,990
₹66,290Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 1231.9 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:09:03pm 21-05-2026
FLIPKART
Onida 1 Ton 3 Star IR123MJS 2025 Model 5-in-1 Convertible Cooling with Split Inverter AC (White)
₹24,990
₹44,190Hot Deal | Only few left | Annual Power Usage: 649.78 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:45:58pm 21-05-2026
- Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹31,490 on Flipkart.
- The latest price information for Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White) was updated on 6:51:25pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning AC (IR185PRSG, White)
Product Description
ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 5 Star Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning (IR185PRSG, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a Rotary compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 5 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 25% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 11.4 kg, w x h x d : 91.2 cm x 31.5 cm x 24.3 cm) and Outdoor unit (unit weight : 27.2 kg, w x h x d : 84 cm x 56 cm x 32 cm).
Main Features
ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning AC (IR185PRSG, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart, child lock, sleep mode.
- Performance Features like iseer :- 5.2 W/W.
Power Consumption
ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning AC (IR185PRSG, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 5.2 W/W and a energy(star) rating of 5 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like auto air swing, 2 Way.
About the brand
Specifications for Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Flow Direction | 2 Way |
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | No |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Indoor w x h x d | 91.2 cm x 31.5 cm x 24.3 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27.2 kg |
| Outdoor w x h x d | 84 cm x 56 cm x 32 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2025 |
| Bee Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| Box Contents | Cable, Remote, Warranty Card, 1 Outdoor Unit, User Manual, 1 Indoor Unit |
| Brand | ONIDA |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 5150 W |
| Dehumidification | No |
| Model Name | IR185PRSG |
| Operating Modes | Fan Mode, Sleep Mode, Cool Mode, Auto Mode, Dry Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 5 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 25% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | ONIDA 2025 Model 1.5 Ton 5 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible Cooling with Deep Cleaning AC (IR185PRSG, White) |
| performance features | |
| Iseer | 5.2 W/W |
| power features | |
| Ambient Temperature | 55 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 767.34 Units |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
Price Chart for Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
Alternatives to Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 4 Star AC EC HIC 18J4TG WA 2026 Model 5 In 1 Convertible Cooling, 2 Way Air Swing and Heavy Duty Cooling At Extreme Temperature Split Inverter AC (White)
₹32,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.1 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 3 Star AS Q18JNXE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Cools at 55 Degree Celsius, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹33,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Tons Capacity
- 4.43 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.47 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Carrier 1.5 Ton 3 Star CAI18EE3R36F0 2026 Model AI Inverter Convertible 6 in 1 with Smart Energy Display, Insta Cool, Auto Defrost Clean and PM 2.5 Filter Split AC (White)
₹34,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Onida 1.5 Ton 5 Star IR185PRSG 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling With Deep Cleaning Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment