Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:03 pm
₹26,738 at
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹26,738
₹44,049Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 774.11 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:02:28pm 21-05-2026
Products like Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 3 Star GLS12C3XWADS 2022 Model Fixed Speed with Wi-fi Split AC (White)
₹33,990
₹59,990Only 4 left | Bank Offer | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:55pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Lloyd 1 Ton 3 Star GLS12I3FWSEA Smart 4 Way Air Swing Cools Up To 52 C 5 In 1 Convertible Inverter Split AC (Turbo Cool, Installation Check, 100% Copper, White with Silver Deco Strip)
Currently Unavailable
As on 6:52:28pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW_001 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹25,990
₹39,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 808.94 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:55pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18I5AGGGW 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹41,990
₹66,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 646.32 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:57:02pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18V5AGGGW 2026 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹42,990
₹67,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 646.32 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC Cools Up To 54 C 6 In 1 Convertible , 2026 New Star Rated Inverter Split AC (Turbo Cool, Installation Check, Clean Filter Indication, 100% Copper, White)
Currently Unavailable
As on 6:59:02pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
₹56,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 831.01 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
- Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White) is available at a best price of ₹26,738 on Flipkart.
- The latest price information for Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White) was updated on 6:59:03pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Lloyd 2022 Model 1 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (GLW12C3XWSEW, White)
Product Description
Lloyd 2022 Model 1 Ton 3 Star Fixed Speed (GLW12C3XWSEW, White) is a Window air conditioner with a capacity of 1 Ton. It is powered by a Rotary compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton
- 3 Star BEE Rating 2022 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 39.5 kg, w x h x d : 57 cm x 38.5 cm x 60 cm).
Main Features
Lloyd 2022 Model 1 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (GLW12C3XWSEW, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Blue Fin.
- Convenience Features like auto restart, self diagnosis, sleep mode.
- Performance Features like iseer :- 3.2 W/W, panel display :- LED.
Power Consumption
Lloyd 2022 Model 1 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (GLW12C3XWSEW, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.2 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of 50 Hz, AC 230 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, anti-bacteria filter, 2 Way Air Direction.
About the brand
Specifications for Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Blue Fin |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 39.5 kg |
| Indoor w x h x d | 57 cm x 38.5 cm x 60 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2024 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 Indoor Unit, User Manual, Copper Pipe, Warranty Card, Remote |
| Brand | Lloyd |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | GLW12C3XWSEW |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Window |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton 3 Star BEE Rating 2022 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Lloyd 2022 Model 1 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (GLW12C3XWSEW, White) |
| performance features | |
| Iseer | 3.2 W/W |
| Panel Display | LED |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 774.11 Units |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 230 V |
Price Chart for Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
Alternatives to Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)

Cruise 1 Ton 3 Star CWCVBM VQ1D123 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling at 48 C, Anti Rust Tech, White)
₹26,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement. With VarioQool Convertible 4-in-1, You Get Flexibility To Increase Or Decrease Cooling Capacity As Per Requirements.
- Capacity (1 Ton): Suitable For Small Sized Rooms (up To 110 Sq.ft.) ; Cooling Capacity: 3440W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 604.99 Units Per Year

Realme Techlife 1 Ton 3 Star 103IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹25,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.33 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 5 Star 105IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹27,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hisense 1 Ton 3 Star AS 12TR4RE3CE00O AS 12TR4RE3CE00I 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹24,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.4 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Kenstar 1 Ton 3 Star 103IPG26WKS 2026 Model 5 in 1 Convertible with Rapid Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,799
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.37 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 0.8 Ton 2 Star AS Q11KNVE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹26,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 0.8 Ton Capacity
- 3.92 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Kenstar 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WKS 2026 Model 5 in 1 Convertible with Rapid Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹28,999
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.33 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Daikin 0.9 Ton 2 Star FTQ30XV16VBA+RQ30XV16VBA 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹25,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 0.9 Ton Capacity
- 3.9 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Lloyd 1 Ton 3 Star GLW12C3XWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
Comments
Add Comment