Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:06 pm
₹29,990 at
FLIPKART
Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
₹29,990
₹69,600Hot Deal | Only 3 left | Annual Power Usage: 1236.39 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
Products like Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
FLIPKART
Hitachi 1.8 Ton 3 Star RAS.V322PCAIBHE (RAK.V322PCAIBHE / RAC.322WCAIE) 2023 Model with Wi-fi Xpandable plus Ambience Light R 32 Split Inverter AC (White)
₹59,866
₹80,500Only 3 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1251 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:12:20pm 21-05-2026
FLIPKART
Hitachi 1.8 Ton 3 Star RAS.G322PCAIBFE (RAK.G322PCAIBFE / RAC.322WCAIE) 2023 Model Ice Clean Frost Wash Technology Xpandable plus Ambience Light R 32 Split Inverter AC (White)
₹30,990
₹73,300Hot Deal | Only 1 left | Annual Power Usage: 1251 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:53:33pm 21-05-2026
FLIPKART
Hitachi 1.5 Ton 5 Star RAK.E518PCCIB/ RAC.518WCCIE 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹40,490
₹67,600Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 774.58 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Hitachi 1 Ton 3 Star RAS.E312PCBIB. RAK.E312PCBIB RAC.312WCBIE 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹31,990
₹48,900Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 698.63 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:48pm 21-05-2026
FLIPKART
Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAS.E318PCC2B / RAC.318WCCIE2 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹31,490
₹57,400Hot Deal | Bank Offer | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
- Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold) is available at a best price of ₹29,990 on Flipkart.
- The latest price information for Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold) was updated on 6:59:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Hitachi 2022 Model 1.8 Ton 3 Star Split Inverter AC (RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1, White, Gold)
Product Description
Hithi 2022 Model 1.8 Ton 3 Star Inverter (RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1, White, Gold) is a Split air conditioner with a capacity of 1.8 Ton. It is powered by a Tropical Twin Rotary compressor and works on refrigerant namely R32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.8 Ton
- 3 Star BEE Rating 2022 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 11 kg, w x h x d : 968 mm x 294 mm x 240 mm) and Outdoor unit (unit weight : 39 kg, w x h x d : 792 mm x 600 mm x 299 mm).
Main Features
Hitachi 2022 Model 1.8 Ton 3 Star Split Inverter AC (RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1, White, Gold) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart.
- Performance Features like cooling coverage area :- 200 - 220 sq ft sq ft, iseer :- 3.94 W/W.
- Remote Control Features like battery type :- 2.
Power Consumption
Hitachi 2022 Model 1.8 Ton 3 Star Split Inverter AC (RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1, White, Gold) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.94 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of 50 Hz, AC 230 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like Vertical, dust filter, anti-bacteria filter.
About the brand
Specifications for Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Swing | Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Indoor w x h x d | 968 mm x 294 mm x 240 mm |
| Outdoor Unit Weight | 39 kg |
| Outdoor w x h x d | 792 mm x 600 mm x 299 mm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2022 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | User Manual, Remote, Installation Kit, 1 Outdoor Unit, 1 Indoor Unit |
| Brand | Hitachi |
| Capacity in Tons | 1.8 Ton |
| Color | White, Gold |
| Compressor | Tropical Twin Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 |
| Operating Modes | Dry Mode Etc., Auto Mode, Fan Mode, Cool Mode |
| Refrigerant | R32 |
| Remote Control | Yes |
| Series | Yugen |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.8 Ton 3 Star BEE Rating 2022 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. |
| name | |
| Name | Hitachi 2022 Model 1.8 Ton 3 Star Split Inverter AC (RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1, White, Gold) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 200 - 220 sq ft sq ft |
| Iseer | 3.94 W/W |
| Panel Display | No |
| power features | |
| Ambient Temperature | 52 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 1236.39 Units |
| Other Power Features | Power Requirement Phase: 1 |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 230 V |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 |
Price Chart for Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
Alternatives to Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Cruise 1.5 Ton 3 Star CWCVBM VQ3D173 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling, Anti Rust Tech, New BEE Rated, White)
₹29,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement
- Capacity (1.5 Ton): Suitable For Medium Sized Rooms (111 To 150 Sq. Ft.) ; Cooling Capacity: 4800W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 842.84 Units Per Year

Samsung 1 Ton 3 Star AR50H12D1LHNNA 4 Way Swing, New Star Rated Bespoke AI Smart Split Inverter AC (WiFi, Energy Saving, Voice Control, Powerful Cooling, Copper, Digital, white)
₹32,489
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Speed Compressor Which Adjusts Power Depending On Heat Load. With Convertible 5in1 Modes, You Can Change According To Your Mood And Requirement
- Capacity (1Ton): Suitable For Medium Sized Rooms (80 To 110 Sq Ft)
- Energy Rating: 3 Star BEE Rating With Power Saving Mode
- ISEER Rating Of 4.43 W/W (better Than Industry Benchmarks

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAV(4504113) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
Comments
Add Comment