Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:06 pm
₹23,290 at
FLIPKART
Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,290
₹27,600Hot Deal | Only few left | Annual Power Usage: 611.54 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:59:06pm 21-05-2026
Products like Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
FLIPKART
Blue Star 1.5 Ton 2 Star FA218TXU 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹39,990
₹50,700Bank Offer | Annual Power Usage: 1072.14 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:53:21pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1 Ton 3 Star WFE312L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹25,005
₹33,000Lowest price since launch | Only 3 left | Annual Power Usage: 766.37 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:54:32pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 0.8 Ton 3 Star IA309TNU Convertible 5 In 1 Cooling , Inverter Split AC (Copper, Multi Sensors, Dust Filter Blue Fins, Self Diagnosis, White)
Currently Unavailable
As on 6:26:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1.5 Ton 3 Star WIE318L 2025 Model Inverter Window AC (White)
₹31,290
₹41,400Hot Deal | Only few left | Annual Power Usage: 1191.02 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:55:52pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1 Ton 3 Star IE312PNU 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,990
₹47,900Bank Offer | Annual Power Usage: 676.06 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹26,490
₹30,000Bank Offer | Annual Power Usage: 611.54 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:58pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1 Ton 3 Star WFA312LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹29,990
₹32,000Bank Offer | Annual Power Usage: 778.75 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:50pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 1 Ton 2 Star WFA312LXU 2 Way Swing , Window AC (Copper, Multi Sensors, Blue Fins, Self Diagnosis, White)
₹16,000
As on 6:19:15pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1.5 Ton 5 Star WIE518L 2025 Model Inverter Window AC (White)
₹37,990
₹49,900Only 2 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1089.35 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:43:32pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1.5 Ton 3 Star WIA318GXU 2026 Model Inverter Window AC (White)
₹34,490
₹43,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 1173.28 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:55:52pm 21-05-2026
- Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White) is available at a best price of ₹23,290 on Flipkart.
- The latest price information for Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White) was updated on 6:59:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Blue Star 2025 Model 0.8 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (WFE309L, White)
Product Description
Blue Star 2025 Model 0.8 Ton 3 Star Fixed Speed (WFE309L, White) is a Window air conditioner with a capacity of 0.8 Ton. It is powered by a Single Stage compressor and works on refrigerant namely R32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 0.8 Ton
- 3 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 37.4 kg, w x h x d : 56 cm x 37.5 cm x 57.8 cm) and Outdoor unit (unit weight : 0 kg, w x h x d : 0 cm x 0 cm x 0 cm).
Main Features
Blue Star 2025 Model 0.8 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (WFE309L, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Hydrophilic Blue Fins, evaporator fin type :- Hydrophilic Blue Fins.
- Convenience Features like Auto restart, memory feature, self diagnosis, sleep mode, Auto Restart With Memory Function.
- Performance Features like Turbo mode, cooling coverage area :- 0 to 90 Square Feet sq ft, indoor noise level :- High - 56 dB, Low - 53 dB, iseer :- 3.15 W/W, Eco Mode, Self Diagnosis, Led Display In IDU, panel display :- LED.
- Remote Control Features like battery type :- 2 AAA Batteries.
Power Consumption
Blue Star 2025 Model 0.8 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (WFE309L, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.15 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like 2 Way Air Direction, dust filter, Horizontal.
About the brand
Specifications for Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Swing | Horizontal |
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Evaporator fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | No |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Restart With Memory Function |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 37.4 kg |
| Indoor w x h x d | 56 cm x 37.5 cm x 57.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 0 kg |
| Outdoor w x h x d | 0 cm x 0 cm x 0 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2025 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 Window AC, Remote, User Manual |
| Brand | Blue Star |
| Capacity in Tons | 0.8 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Single Stage |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 2490 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | WFE309L |
| Operating Modes | Auto/Cool/ Fan / Dry |
| Refrigerant | R32 |
| Series | L |
| Type | Window |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 0.8 Ton 3 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Blue Star 2025 Model 0.8 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (WFE309L, White) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 0 to 90 Square Feet sq ft |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 53 dB |
| Iseer | 3.15 W/W |
| Other Performance Features | Eco Mode, Self Diagnosis, LED Display In IDU |
| Panel Display | LED |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Ambient Temperature | 52 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 611.54 kWh |
| Other Power Features | Turbo Cooling, Comfort Sleep |
| Power Requirement | AC 230 V, 50Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
Price Chart for Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
Alternatives to Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)

Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹22,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.37 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1 Ton 3 Star 103IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹25,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹21,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 3.9 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hisense 1 Ton 3 Star AS 12TR4RE3CE00O AS 12TR4RE3CE00I 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹24,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.4 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Panasonic 1.5 Ton 3 Star CS SU18ZKYWT/CU SU18ZKYWT 2024 Model with Wi fi 7 in 1 Convertible with True AI Mode Split Inverter AC (White)
₹24,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- Single Rotary Compressor

Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1 Ton Capacity
- 2 Star BEE Rating Energy Rating
- Rotary Compressor

Voltas 1 Ton 3 Star 123 VECTRA PLATINA (4011486) 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹25,509
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1 Ton Capacity
- 3.15 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1 Ton Capacity
- 2.97 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star WFC 18UTC3 WYA 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹25,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.15 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹22,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- High EER Rotary - BLDC Compressor

User Reviews for Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
Comments
Add Comment