Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:06 pm
₹26,490 at
FLIPKART
Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹26,490
₹30,000Bank Offer | Annual Power Usage: 611.54 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:58pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2 Way Swing , Window AC (Copper, Multi Sensors, Blue Fins, Self Diagnosis, White)
₹27,990
₹40,990As on 6:48:04pm 21-05-2026
Products like Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
FLIPKART
Blue Star 1.5 Ton 2 Star FA218TXU 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹39,990
₹50,700Bank Offer | Annual Power Usage: 1072.14 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:53:21pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1 Ton 3 Star WFA312LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹29,990
₹32,000Bank Offer | Annual Power Usage: 778.75 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,290
₹27,600Hot Deal | Only few left | Annual Power Usage: 611.54 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:59:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1.5 Ton 3 Star WIA318GXU 2026 Model Inverter Window AC (White)
₹34,490
₹43,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 1173.28 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:55:52pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 2 Ton 5 Star IC524DNUR 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹50,990
₹78,300Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 935.89 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:56:57pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 0.8 Ton 3 Star IA309TNU Convertible 5 In 1 Cooling , Inverter Split AC (Copper, Multi Sensors, Dust Filter Blue Fins, Self Diagnosis, White)
Currently Unavailable
As on 6:26:10pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Ac 2 Ton 7SEVEN Compatible with Blue Star Remote Original 119A Model Suitable 1 1.5 and Window Split AC
₹456
₹799As on 6:26:10pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
GMQ 1 Ton Remote Compatible For Blue Star /2 Ton Remote No 133, I Feel Button AC (Exactly Same Remote Will Only Work)
₹299
₹999As on 6:26:10pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
KUWAI 1.5 Ton Original Remote Compatible for Blue Star /Window Remote 1 Ton 2 Ton Split AC
₹331
₹999As on 6:26:10pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
SANAVYA 1.5 Ton 5 Year Warranty Remote Compatible for Blue Star /Window Remote 1 Ton 2 Ton Split AC
₹299
₹999As on 6:26:10pm 21-05-2026
- The price of Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White) ranges from ₹26,490 to ₹26,490.
- Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White) is available at a best price of ₹26,490 on Flipkart.
- The latest price information for Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White) was updated on 6:59:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Blue Star 2026 Model 0.8 Ton 2 Star Window Fixed Speed AC (WFA209LXU, White)
Product Description
Blue Star 2026 Model 0.8 Ton 2 Star Fixed Speed (WFA209LXU, White) is a Window air conditioner with a capacity of 0.8 Ton. It is powered by a Single Stage compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 0.8 Ton
- 2 Star BEE Rating 2026 : For energy savings upto 5% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 37.4 kg, w x h x d : 56 cm x 37.5 cm x 57.8 cm) and Outdoor unit (unit weight : 0 kg, w x h x d : 0 cm x 0 cm x 0 cm).
Main Features
Blue Star 2026 Model 0.8 Ton 2 Star Window Fixed Speed AC (WFA209LXU, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart, memory feature, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Turbo mode, iseer :- 3.15 W/W.
- Remote Control Features like battery type :- 2.
Power Consumption
Blue Star 2026 Model 0.8 Ton 2 Star Window Fixed Speed AC (WFA209LXU, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.15 W/W and a energy(star) rating of 2 Star BEE Rating. It requires a power supply of 230V, 50 Hz and has power consumption of 0 kWh.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter.
About the brand
Specifications for Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | No |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 37.4 kg |
| Indoor w x h x d | 56 cm x 37.5 cm x 57.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 0 kg |
| Outdoor w x h x d | 0 cm x 0 cm x 0 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2026 |
| Bee Star Rating | 2 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 x Window AC; 1 x Remote; 1 x Manual With Warranty Card |
| Brand | Blue Star |
| Capacity in Tons | 0.8 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Single Stage |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 2490 W |
| Dehumidification | Yes |
| Heating Capacity | 0 W |
| Model Name | WFA209LXU |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Window |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 0.8 Ton 2 Star BEE Rating 2026 : For Energy Savings Upto 5% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Blue Star 2026 Model 0.8 Ton 2 Star Window Fixed Speed AC (WFA209LXU, White) |
| performance features | |
| Iseer | 3.15 W/W |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 611.54 kWh |
| Power Consumption - Heating | 0 kWh |
| Power Requirement | 230V, 50 Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 |
Price Chart for Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
Alternatives to Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)

Cruise 1 Ton 3 Star CWCVBM VQ1D123 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling at 48 C, Anti Rust Tech, White)
₹26,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement. With VarioQool Convertible 4-in-1, You Get Flexibility To Increase Or Decrease Cooling Capacity As Per Requirements.
- Capacity (1 Ton): Suitable For Small Sized Rooms (up To 110 Sq.ft.) ; Cooling Capacity: 3440W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 604.99 Units Per Year

Realme Techlife 1 Ton 3 Star 103IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹25,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.33 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 5 Star 105IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹27,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hisense 1 Ton 3 Star AS 12TR4RE3CE00O AS 12TR4RE3CE00I 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹24,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.4 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Kenstar 1 Ton 3 Star 103IPG26WKS 2026 Model 5 in 1 Convertible with Rapid Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,799
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.37 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 0.8 Ton 2 Star AS Q11KNVE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹26,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 0.8 Ton Capacity
- 3.92 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Kenstar 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WKS 2026 Model 5 in 1 Convertible with Rapid Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹28,999
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.33 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Daikin 0.9 Ton 2 Star FTQ30XV16VBA+RQ30XV16VBA 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹25,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 0.9 Ton Capacity
- 3.9 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Blue Star 0.8 Ton 2 Star WFA209LXU 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
Comments
Add Comment