Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:58:08 pm
₹19,990 at
FLIPKART
Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹19,990
₹45,690Hot Deal | Only 5 left | Annual Power Usage: 475.3 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:57pm 21-05-2026
Products like Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White)
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAV(4504113) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,990
₹60,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 900.94 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:58:01pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,990
₹53,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 599.28 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:08pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star even at 52 C 2025 Model Hot and Cold 4-IN-1 Adjustable Mode | Energy Efficient | High Ambient Cooling | Anti-Dust Filter with Anti-Microbial Coating | Auto Clean Split Inverter AC
₹35,990
₹70,890Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 947.36 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:56:58pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
- Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White) is available at a best price of ₹19,990 on Flipkart.
- The latest price information for Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White) was updated on 6:58:08pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Voltas 2025 Model 0.6 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (072 Vectra Elegant (4503596), White)
Product Description
Voltas 2025 Model 0.6 Ton 2 Star Fixed Speed (072 Vectra Elegant (4503596), White) is a Split air conditioner with a capacity of 0.6 Ton. It is powered by a High EER Rotary compressor and works on refrigerant namely R - 32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 0.6 Ton
- 2 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 5% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 10.5 kg, w x h x d : 80 cm x 26.5 cm x 21 cm) and Outdoor unit (unit weight : 26 kg, w x h x d : 69.5 cm x 46 cm x 28.2 cm).
Main Features
Voltas 2025 Model 0.6 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (072 Vectra Elegant (4503596), White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Turbo mode, iseer :- 3.5 W/W.
- Remote Control Features like led backlit buttons, night glow buttons on remote.
Power Consumption
Voltas 2025 Model 0.6 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (072 Vectra Elegant (4503596), White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.5 W/W and a energy(star) rating of 2 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, anti-bacteria filter, Vertical.
About the brand
Specifications for Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Swing | Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 10.5 kg |
| Indoor w x h x d | 80 cm x 26.5 cm x 21 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg |
| Outdoor w x h x d | 69.5 cm x 46 cm x 28.2 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2023 |
| Bee Star Rating | 2 Star BEE Rating |
| Box Contents | User Manual; 1 Indoor Unit; 1 Outdoor Unit; Connecting Pipes; Remote |
| Brand | Voltas |
| Capacity in Tons | 0.6 Ton |
| Color | White |
| Compressor | High EER Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 2150 W |
| Dehumidification | No |
| Model Name | 072 Vectra Elegant (4503596) |
| Operating Modes | Energy Saver Mode, Sleep Mode, Turbo Mode |
| Refrigerant | R - 32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 0.6 Ton 2 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 5% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Voltas 2025 Model 0.6 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (072 Vectra Elegant (4503596), White) |
| performance features | |
| Iseer | 3.5 W/W |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 475.3 Units |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| remote control features | |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons on Remote | Yes |
User Reviews for Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White)
Comments
Add Comment