Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:04 pm
₹23,155 at
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
₹39,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 808.94 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:54:31pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹26,890
₹34,990Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 808.94 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:54:31pm 21-05-2026
Products like Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW_001 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹25,990
₹39,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 808.94 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:55pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18D3LGSPR 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹30,990
₹50,990Bank Offer | Annual Power Usage: 1093.04 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:56:54pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18I5AGGGW 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹41,990
₹66,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 646.32 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:57:02pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18V5AGGGW 2026 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹42,990
₹67,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 646.32 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
₹56,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 831.01 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18V3AGGSC 2026 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹34,490
₹57,990Hot Deal | Annual Power Usage: 831.01 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:04pm 21-05-2026
- The price of Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White) ranges from ₹23,155 to ₹23,155.
- Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White) is available at a best price of ₹23,155 on Flipkart.
- The latest price information for Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White) was updated on 6:59:04pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Lloyd 2025 Model 1 Ton 2 Star Window Fixed Speed AC (GLW12C2YWSEW, White)
Product Description
Lloyd 2025 Model 1 Ton 2 Star Fixed Speed (GLW12C2YWSEW, White) is a Window air conditioner with a capacity of 1 Ton. It has a Single Stage compressor powering the unit.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton : suitable for room size up to 90 sq ft
- 2 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 5% (compared to Non-Inverter 1 Star)
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 0 kg, w x h x d : 57 cm x 38.5 cm x 60 cm) and Outdoor unit (unit weight : 42.2 kg, w x h x d : 68 cm x 51 cm x 59 cm).
Main Features
Lloyd 2025 Model 1 Ton 2 Star Window Fixed Speed AC (GLW12C2YWSEW, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Performance Features like iseer :- 2.97 W/W.
Power Consumption
Lloyd 2025 Model 1 Ton 2 Star Window Fixed Speed AC (GLW12C2YWSEW, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 2.97 W/W and a energy(star) rating of 2 Star BEE Rating.
About the brand
Specifications for Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
| dimensions | |
|---|---|
| Indoor Unit Weight | 0 kg |
| Indoor w x h x d | 57 cm x 38.5 cm x 60 cm |
| Outdoor Unit Weight | 42.2 kg |
| Outdoor w x h x d | 68 cm x 51 cm x 59 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2025 |
| Bee Star Rating | 2 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 x Warranty Card, 1 x Remote, 1 x User Manual, 1 x Air Conditioner |
| Brand | Lloyd |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Single Stage |
| Cooling Capacity | 3100 W |
| Model Name | GLW12C2YWSEW |
| Remote Control | Yes |
| Type | Window |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton : Suitable for Room Size up to 90 sq ft 2 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 5% (Compared to Non-Inverter 1 Star) |
| name | |
| Name | Lloyd 2025 Model 1 Ton 2 Star Window Fixed Speed AC (GLW12C2YWSEW, White) |
| performance features | |
| Iseer | 2.97 W/W |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 808.94 Units |
Price Chart for Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
Alternatives to Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)

Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹22,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.37 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹21,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 3.9 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hisense 1 Ton 3 Star AS 12TR4RE3CE00O AS 12TR4RE3CE00I 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹24,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.4 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Panasonic 1.5 Ton 3 Star CS SU18ZKYWT/CU SU18ZKYWT 2024 Model with Wi fi 7 in 1 Convertible with True AI Mode Split Inverter AC (White)
₹24,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- Single Rotary Compressor

Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1 Ton Capacity
- 2 Star BEE Rating Energy Rating
- Rotary Compressor

Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,290
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 0.8 Ton Capacity
- 3.15 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹22,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- High EER Rotary - BLDC Compressor
User Reviews for Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
Comments
Add Comment