Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible with Powerful Turbo cooling, Energy saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:04 pm
₹30,990 at
FLIPKART
Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC-18CSD/EV3AR 2026 Model 7 Step Convertible with Powerful and Fast cooling, 4 Ways Swing, Blue Fin and Fungal Protection, Energy saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)
₹30,990
₹50,991Hot Deal | Annual Power Usage: 842.84 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:04pm 21-05-2026
FLIPKART
Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC-18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible with Powerful Turbo cooling, Energy saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)
₹30,990
₹52,991Hot Deal | Only 3 left | Annual Power Usage: 993.57 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:00:15pm 21-05-2026
FLIPKART
Tcl 1.5 Ton 5 Star TAC-18CSD/EV5AM 2026 Model 7 Step Convertible with Powerful and Fast cooling, 4 Ways Swing, Blue Fin and Fungal Protection, Energy saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)
₹37,990
₹71,991Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 688.04 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:07:51pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
TCL 1.5 Ton 3 Star 2025 Model TAC-18CSD/EV3GL | Rapid Cooling | Turbo Mode | Sleep Mode | Silent Operation Inverter Split AC (White)
Currently Unavailable
As on 6:50:06pm 21-05-2026
Products like Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC18CSD/EV3W3 2023 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹45,991
Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 985.71 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:49:19pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
TCL 1 Ton 3 Star 2025 Model TAC-12CSD/EV3GL AI Inverter Split AC (Rapid Cooling, Smart Airflow, Copper Condenser, White)
₹27,990
₹50,991As on 6:07:50pm 21-05-2026
- The price of Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White) ranges from ₹30,990 to ₹30,990.
- Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹30,990 on Flipkart.
- The latest price information for Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White) was updated on 6:59:04pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
TCL 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter 5 Step Convetible with Powerful Turbo cooling, Energy saving, Silent Operation AC (TAC-18CSD/EV3F1, White)
Product Description
TCL 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Inverter 5 Step Convetible with Powerful Turbo cooling, Energy saving, Silent Operation (T-18CSD/EV3F1, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton : suitable for room size up to 150 sq ft
- 3 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 11 kg, w x h x d : 900 mm x 206 mm) and Outdoor unit (unit weight : 25.5 kg, w x h x d : 780 mm x 603 mm x 292 mm).
Main Features
TCL 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter 5 Step Convetible with Powerful Turbo cooling, Energy saving, Silent Operation AC (TAC-18CSD/EV3F1, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Air Flow & Filter Features like 2 Way Air Flow.
- Body And Design Features like condenser fin type :- Gold, evaporator fin type :- Gold.
- Convenience Features like auto restart.
- Performance Features like cooling coverage area :- 110-150 sq ft sq ft, indoor noise level :- High - 35 dB, iseer :- 3.9 W/W, panel display :- LED.
Power Consumption
TCL 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter 5 Step Convetible with Powerful Turbo cooling, Energy saving, Silent Operation AC (TAC-18CSD/EV3F1, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.9 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of 220-240V~/50Hz/1Ph. The operating current for this air conditioner is 7.3 A.
Filters
This air conditioner also has various filters like 2 Way Air Flow, Horizontal, Vertical, anti-bacteria filter, dust filter, 2 Way Air Flow.
About the brand
Specifications for Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Flow Direction | 2 Way Air Flow |
| Air Swing | Horizontal, Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other air Flow Features | 2 Way Air Flow |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Gold |
| Evaporator fin Type | Gold |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Indoor w x h x d | 900 mm x 206 mm |
| Outdoor Unit Weight | 25.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 780 mm x 603 mm x 292 mm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2025 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | Installation Kit, Remote Control, 2 AAA Batteries, 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit |
| Brand | TCL |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Dehumidification | No |
| Model Name | TAC-18CSD/EV3F1 |
| Operating Modes | Cool, Auto, Fan, Dry |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton : Suitable for Room Size up to 150 sq ft 3 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. |
| name | |
| Name | TCL 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter 5 Step Convetible with Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation AC (TAC-18CSD/EV3F1, White) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 110-150 sq ft sq ft |
| Indoor Noise Level | High - 35 dB |
| Iseer | 3.9 W/W |
| Panel Display | LED |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 993.57 Units |
| Operating Current | 7.3 A |
| Power Requirement | 220-240V~/50Hz/1Ph |
Price Chart for Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)
Alternatives to Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 4 Star AC EC HIC 18J4TG WA 2026 Model 5 In 1 Convertible Cooling, 2 Way Air Swing and Heavy Duty Cooling At Extreme Temperature Split Inverter AC (White)
₹32,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.1 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 3 Star AS Q18JNXE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Cools at 55 Degree Celsius, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹33,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Tons Capacity
- 4.43 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.47 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Tcl 1.5 Ton 3 Star TAC 18CSD/EV3F1 2025 Model 5 Step Convetible With Powerful Turbo Cooling, Energy Saving, Silent Operation Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment