Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:58:07 pm
₹70,937 at
FLIPKART
Panasonic 2 Ton 3 Star CS-SU24XKYWA/CU-SU24XKYWA 2022 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹70,937
₹74,999Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1224.96 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:11:10pm 21-05-2026
Products like Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Panasonic 2 Ton 3 Star CS-SU24AKY3W/CU-SU24AKY3W 2025 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹42,990
₹64,800Hot Deal | Only 1 left | Annual Power Usage: 1200.23 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:11:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Panasonic 2 Ton 3 Star CS-EZ24BKYFM/CU-EZ24BKYFM 2025 Model with Wi-fi Hot and Cold Split Inverter AC (White, Grey)
₹55,990
₹78,900Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1170.64 kWh | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:11:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Panasonic 2 Ton 3 Star CS-EU24BKY3FM/CU-EU24BKY3FM 2025 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White, Grey)
₹56,490
₹76,900Only 5 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1200.23 kWh | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:11:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Panasonic 2 Ton 3 Star CS-KZ24ZKYF/CU-KZ24ZKYF 2023 Model with Wi-fi with 2 Way Swing, PM 0.1 Air Purification Filter Split Inverter AC (White)
₹57,990
₹76,900Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1170.01 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:11:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Panasonic 2 Ton 3 Star CS-KN24AKY/CU-KN24AKY 2024 Model Split Inverter AC (White)
₹62,241
₹67,400Only 2 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1195.22 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:11:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Panasonic 2 Ton 3 Star CS/CU-EU24AKY3F 2024 Model Split Inverter AC (White)
₹70,400
Only 2 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1215.89 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:11:10pm 21-05-2026
FLIPKART
Panasonic 2 Ton 3 Star CS-SU24BKY3W/CU-SU24BKY3W 2026 Model with Wi-fi Smart, DustBuster Tech, Matter Enabled, AI, Higher Airflow, 4-Way Swing, Cools at 55 Deg. C, Copper Condenser, 8in1 Convertible, PM0.1 Filter Split Inverter AC (White)
₹53,990
₹66,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 1153.74 kWh | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:56:57pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
FLIPKART
Panasonic 1 Ton 4 Star CS-NU12BKY4W/CU-NU12BKY4W 2026 Model with Wi-fi Smart, DustBuster Tech, Matter Enabled, AI, Higher Airflow, 4-Way Swing, Cools at 55 Deg. C, Copper Condenser, 8in1 Convertible, PM0.1 Filter Split Inverter AC (White)
₹38,990
₹51,000Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 514 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:53:37pm 21-05-2026
FLIPKART
Panasonic 1.5 Ton 5 Star CS-NU18BKY5WX/CU-NU18BKY5WX 2026 Model with Wi-fi Smart, DustBuster Tech, Matter Enabled, AI, Higher Airflow, 4-Way Swing, Cools at 55 Deg. C, Copper Condenser, 8in1 Convertible, PM0.1 Filter Split Inverter AC (White)
₹47,990
₹63,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 681.01 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:57:56pm 21-05-2026
- Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹70,937 on Flipkart.
- The latest price information for Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White) was updated on 6:58:07pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Panasonic 2022 Model 2 Ton 3 Star Split Inverter with Wi-fi AC (CS-SU24XKYWA/CU-SU24XKYWA, White)
Product Description
Panasonic 2022 Model 2 Ton 3 Star Inverter with Wi-fi (CS-SU24XKYWA/CU-SU24XKYWA, White) is a Split air conditioner with a capacity of 2 Ton. It is powered by a Twin Rotary compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 2 Ton
- 3 Star BEE Rating 2022 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 12 kg, w x h x d : 107 cm x 29 cm x 23.5 cm) and Outdoor unit (unit weight : 28.5 kg, w x h x d : 78.1 cm x 55.5 cm x 28.1 cm).
Main Features
Panasonic 2022 Model 2 Ton 3 Star Split Inverter with Wi-fi AC (CS-SU24XKYWA/CU-SU24XKYWA, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Aluminium, evaporator fin type :- Aluminium.
- Convenience Features like Auto restart, sleep mode, timer, PM2.5 Filter, Temperature Display.
- Performance Features like cooling coverage area :- 260 sq ft sq ft, indoor noise level :- Low - 43 dB, iseer :- 3.95 W/W, Powerful Mode.
- Remote Control Features like battery type :- 2 AAA Batteries, Backlit with Illuminance Button.
Power Consumption
Panasonic 2022 Model 2 Ton 3 Star Split Inverter with Wi-fi AC (CS-SU24XKYWA/CU-SU24XKYWA, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.95 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, Vertical.
About the brand
Specifications for Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Swing | Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Aluminium |
| Evaporator fin Type | Aluminium |
| convenience features | |
| Additional Features | PM2.5 Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Other Convenience Features | Temperature Display |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Indoor w x h x d | 107 cm x 29 cm x 23.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 78.1 cm x 55.5 cm x 28.1 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | Warranty Card; Remote; 1 Outdoor Unit; AAA Bateries; Installation Kit; 1 Indoor Unit; Product Manual |
| Brand | Panasonic |
| Capacity in Tons | 2 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Twin Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 6250 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | CS-SU24XKYWA/CU-SU24XKYWA |
| Operating Modes | Cool, Dry, Fan, Auto |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | Yes |
| key features | |
| Highlights | 2 Ton 3 Star BEE Rating 2022 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Panasonic 2022 Model 2 Ton 3 Star Split Inverter with Wi-fi AC (CS-SU24XKYWA/CU-SU24XKYWA, White) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 260 sq ft sq ft |
| Indoor Noise Level | Low - 43 dB |
| Iseer | 3.95 W/W |
| Other Performance Features | Powerful Mode |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 1224.96 Units |
| Power Requirement | AC 230 V |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Remote Control Features | Backlit with Illuminance Button |
Price Chart for Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)
Alternatives to Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)

Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹66,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.15 Ton Capacity
- 3.88 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
₹70,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.25 Ton Capacity
- 4.55 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

O general 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot and Cold Split Inverter AC (White)
₹72,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.11 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment