Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:22:38 pm
₹29,500 at
FLIPKART
Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White)
₹29,500
₹40,500Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 765.59 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:22:38pm 21-05-2026
Products like Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White)
- Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹29,500 on Flipkart.
- The latest price information for Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:22:38pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
MITASHI 2018 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter AC (MiSAC103INvXHD, White)
Product Description
MITASHI 2018 Model 1 Ton 3 Star Inverter (MiS103INvXHD, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1 Ton. It is powered by a Rotary compressor and works on refrigerant namely R410A.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton : suitable for room size up to 90 sq ft
- 3 Star BEE Rating 2018 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 10 kg, w x h x d : 74 cm x 20.8 cm x 28 cm) and Outdoor unit (unit weight : 28 kg, w x h x d : 74 cm x 54 cm x 23.5 cm).
Main Features
MITASHI 2018 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter AC (MiSAC103INvXHD, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Gold Fin Coils, evaporator fin type :- Multifold Evaporator Coil.
- Convenience Features like Auto restart, sleep mode, LED Display; 100% Copper; Two Way Drain; 4 way Swing; Silent Operation; Auto Clean Function; Energy Saver; Xtreme Heavy Duty.
- Performance Features like Turbo mode, iseer :- 3.74 W/W.
Power Consumption
MITASHI 2018 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter AC (MiSAC103INvXHD, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.74 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of 50 Hz, AC 220 - 240 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter.
About the brand
Specifications for Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Auto air Swing | No |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Gold Fin Coils |
| Evaporator fin Type | Multifold Evaporator Coil |
| convenience features | |
| Additional Features | LED Display; 100% Copper; Two Way Drain; 4 way Swing; Silent Operation; Auto Clean Function; Energy Saver; Xtreme Heavy Duty |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | No |
| Sleep Mode | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Indoor w x h x d | 74 cm x 20.8 cm x 28 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Outdoor w x h x d | 74 cm x 54 cm x 23.5 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 Indoor Unit; 1 Outdoor Unit; User Manual; Warranty Card; Remote |
| Brand | MITASHI |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3700 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | MiSAC103INvXHD |
| Refrigerant | R410A |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton : Suitable for Room Size up to 90 sq ft 3 Star BEE Rating 2018 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | MITASHI 2018 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter AC (MiSAC103INvXHD, White) |
| performance features | |
| Iseer | 3.74 W/W |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 765.59 Units |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 220 - 240 V |
Price Chart for Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White)

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Cruise 1 Ton 3 Star CWCVBM VQ1D123 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling at 48 C, Anti Rust Tech, White)
₹26,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement. With VarioQool Convertible 4-in-1, You Get Flexibility To Increase Or Decrease Cooling Capacity As Per Requirements.
- Capacity (1 Ton): Suitable For Small Sized Rooms (up To 110 Sq.ft.) ; Cooling Capacity: 3440W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 604.99 Units Per Year

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Cruise 1.5 Ton 3 Star CWCVBM VQ3D173 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling, Anti Rust Tech, New BEE Rated, White)
₹29,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement
- Capacity (1.5 Ton): Suitable For Medium Sized Rooms (111 To 150 Sq. Ft.) ; Cooling Capacity: 4800W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 842.84 Units Per Year

Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 3.94 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 5 Star 105IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹27,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Mitashi 1 Ton 3 Star MiSAC103INvXHD 2018 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment