Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:03 pm
₹56,790 at
FLIPKART
Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹56,790
₹86,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 807.66 kWh | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:05:46pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Products like Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5FWGEV 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹50,490
₹77,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 970.29 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:05:46pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3FWBEW 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹25,490
₹53,990Hot Deal | Only 1 left | Annual Power Usage: 941.66 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18I5AGGGW Smart 4 Way Swing Cools Up To 54 C 6 In 1 Convertible , 2026 New Star Rated Inverter Split AC (DG Mode, Ice Clean, Turbo Cool, Installation Check, White)
Currently Unavailable
As on 6:59:00pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
₹56,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 831.01 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC Cools Up To 54 C 6 In 1 Convertible , 2026 New Star Rated Inverter Split AC (Turbo Cool, Installation Check, Clean Filter Indication, 100% Copper, White)
Currently Unavailable
As on 6:59:02pm 21-05-2026
- The price of Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White) ranges from ₹56,790 to ₹56,790.
- Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹56,790 on Flipkart.
- The latest price information for Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:59:03pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Lloyd 2026 Model 2 Ton 5 Star Split Inverter AC (GLS24I5AGCGR, White)
Product Description
Lloyd 2026 Model 2 Ton 5 Star Inverter (GLS24I5AGCGR, White) is a Split air conditioner with a capacity of 2 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 2 Ton
- 5 Star BEE Rating 2026 : For energy savings upto 25% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 14 kg, w x h x d : 116.1 cm x 34 cm x 24 cm) and Outdoor unit (unit weight : 34.6 kg, w x h x d : 94 cm x 68 cm x 37 cm).
Main Features
Lloyd 2026 Model 2 Ton 5 Star Split Inverter AC (GLS24I5AGCGR, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like evaporator fin type :- Golden Fin Evaporator.
- Convenience Features like auto restart, sleep mode, timer.
- Performance Features like iseer :- 5.75 W/W.
- Remote Control Features like Led backlit buttons, battery type :- AAA Batteries.
Power Consumption
Lloyd 2026 Model 2 Ton 5 Star Split Inverter AC (GLS24I5AGCGR, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 5.75 W/W and a energy(star) rating of 5 Star BEE Rating.
Filters
This air conditioner also has various filters like auto air swing, dust filter.
About the brand
Specifications for Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Evaporator fin Type | Golden Fin Evaporator |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 14 kg |
| Indoor w x h x d | 116.1 cm x 34 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.6 kg |
| Outdoor w x h x d | 94 cm x 68 cm x 37 cm |
| Remote Control Weight | 100 g |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2026 |
| Bee Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 x Warranty Card; 1 x Remote; 1 x Manual; 1 x Outdoor Unit; 1 x Indoor Unit; 3m Length Inter Connecting Copper Pipe |
| Brand | Lloyd |
| Capacity in Tons | 2 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | GLS24I5AGCGR |
| Operating Modes | Fan Mode, Cool Mode, Turbo Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 2 Ton 5 Star BEE Rating 2026 : For Energy Savings Upto 25% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Lloyd 2026 Model 2 Ton 5 Star Split Inverter AC (GLS24I5AGCGR, White) |
| performance features | |
| Iseer | 5.75 W/W |
| power features | |
| Ambient Temperature | 54 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 807.66 kWh |
| Other Power Features | Eco Friendly |
| remote control features | |
| Battery Type | AAA Batteries |
| LED Backlit Buttons | Yes |
Price Chart for Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White)

Carrier 2 Ton 5 Star ESTER EDGE Gxi WiFi CAI24EE5R36W1 Convertible6 in 1withWi Fi With Geo Fencing, New Star Rated, Wi Fi Smart Flexicool Inverter Split AC (Copper, Smart EnergyDisplay, New star Rating, White)
₹58,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Flexicool Inverter Technology : Variable Speed Compressor Which Adjusts Power Depending On Heat Load
- With Flexicool Convertible 6-in-1 Inverter Technology Where User Can Increase Or Decrease Cooling Capacity And Saves Upto 50%* Energy Consumption.
- Capacity: 2 Ton. Suitable For Large Sized Rooms (151 Sq Ft To 200 Sq. Ft); 700 CFM Air Flow & Ambient Temprature: 52 Degree Celsius With 2 Way Air Directional Control; Best In Class Cooling Capacity With 6000 Watts And Maximum Capacity Of 6580 Watts
- Energy Rating: 3 Star -Energy Efficiency

General 1.5 Ton 5 Star ASGG18CGAB B 4 Way Swing 15m Long Reach Airflow 5280W BEE 2026 Rated, Inverter Split AC (Copper, Powerful Cooling, 55 C Max, Suitable for 170~200 Sft, White, Free Standard Installation)
₹61,339
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Full Capacity 1.5 Ton Inverter Split AC : Variable Speed Compressor Provides Optimal Cooling Depending On Heat Load, Ranging From As Low As 25% To As High As 110% Of Capacity, Providing Powerful Cooling Combined With Higher Energy Efficiency For More Savings.
- Cooling Capacity - 5280W: Suitable For 170 To 200 Sq.ft Room Size; 15 Metre Long Reach Airflow; Cools Even At 55?C; 4 Way Swing
- BEE Star Rating: 5 Star. Annual Energy Consumption: 728.32 KWh. ISEER Value: 5.61; High Part Load (50%) Efficiency 6.60
- 100% Copper Evaporator & Condenser Coil: Better Cooling And Requires Low Maintenance. Anti-Corrosion Treatment On Heat Exchanger: Epoxy Resin Coating On Evaporator And Blue Fin Coating On Condenser Enhance Durability And Long Life With Trouble Free Performance.

Daikin 1.5 Ton 5 Star ATKM50UV16VA+RKM50UV16VA 2024 Model Split Inverter AC (White)
₹52,500
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.8 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 2 Ton 5 Star 245INV VECTRA PLUSH(4504069) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹57,990
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 2 Ton Capacity
- 5.6 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hitachi 1.8 Ton 3 Star RAS.V322PCAIBHE (RAK.V322PCAIBHE / RAC.322WCAIE) 2023 Model with Wi fi Xpandable plus Ambience Light R 32 Split Inverter AC (White)
₹59,866
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 3.9 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White)
₹57,490
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.65 Ton Capacity
- 5.7 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Haier 2.2 Ton 3 Star HSA72DSD GAI3NB 2026 Model HEXA Inverter with Wi fi Split AC (White)
₹51,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.2 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- VARIABLE SPEED Compressor

Daikin 1.4 Ton 3 Star FTKC48UV16WF RKC48UV16WF 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹53,090
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.4 Ton Capacity
- 3.95 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Samsung 1.5 Ton 3 Star AR18CY3YAWK|AR18CY3YAWKNNA|AR18CY3YAWKXNA 2024 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹61,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- Rotary Compressor

Daikin 1.8 Ton 3 Star FTHT60XV16UAA RHT60XV16UAA 2026 Model Hot and Cold PM1.0 Filter, Hot & Cold, Inverter, ISEER 4.4 Split Inverter AC (White)
₹52,490
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 4.4 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment