Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:57:02 pm
₹57,490 at
FLIPKART
Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2-W6 SRK18YXS2-W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White)
₹57,490
₹72,000Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 791.12 kWh | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:57:02pm 21-05-2026
Products like Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White)
- Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White) is available at a best price of ₹57,490 on Flipkart.
- The latest price information for Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White) was updated on 6:57:02pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2025 Model 1.65 Ton 5 Star Split Hyper Inverter Hyper Inverter AC AC (SRK18YXS2-W6, SRC18YXS2-W6, White)
Product Description
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2025 Model 1.65 Ton 5 Star Hyper Inverter Hyper Inverter (SRK18YXS2-W6, SRC18YXS2-W6, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.65 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.65 Ton
- 5 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 25% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 16 kg, w x h x d : 119.7 cm x 33.9 cm x 26.2 cm) and Outdoor unit (unit weight : 30.5 kg, w x h x d : 78 cm x 54 cm x 29 cm).
Main Features
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2025 Model 1.65 Ton 5 Star Split Hyper Inverter Hyper Inverter AC AC (SRK18YXS2-W6, SRC18YXS2-W6, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like auto restart, emergency operational button, memory feature, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Turbo mode, iseer :- 5.7 W/W.
- Remote Control Features like battery type :- 2 AAA Batteries.
Power Consumption
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2025 Model 1.65 Ton 5 Star Split Hyper Inverter Hyper Inverter AC AC (SRK18YXS2-W6, SRC18YXS2-W6, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 5.7 W/W and a energy(star) rating of 5 Star BEE Rating. It requires a power supply of 1 Phase, 50Hz, 220 - 230V and has power consumption of 0 kWh.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, auto air swing, anti-bacteria filter.
About the brand
Specifications for Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 16 kg |
| Indoor w x h x d | 119.7 cm x 33.9 cm x 26.2 cm |
| Outdoor Unit Weight | 30.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 78 cm x 54 cm x 29 cm |
| Remote Control Weight | 40 g |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Hyper Inverter |
| Bee Rating Year | 2026 |
| Bee Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 x User Manual; 2 x AAA Batteries; 1 x Indoor Unit; 1 x Outdoor Unit; 1 x Remote Control |
| Brand | MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES |
| Capacity in Tons | 1.65 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5825 W |
| Dehumidification | Yes |
| Heating Capacity | 0 W |
| Model Name | SRC18YXS2-W6, SRK18YXS2-W6 |
| Refrigerant | R-32 |
| Series | Energy Saver Series |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.65 Ton 5 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 25% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2025 Model 1.65 Ton 5 Star Split Hyper Inverter Hyper Inverter AC AC (SRK18YXS2-W6, SRC18YXS2-W6, White) |
| performance features | |
| Iseer | 5.7 W/W |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 791.12 kWh |
| Other Power Features | Econo Mode |
| Power Consumption - Heating | 0 kWh |
| Power Requirement | 1 Phase, 50Hz, 220 - 230V |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| LED Backlit Buttons | No |
Price Chart for Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White)
Alternatives to Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White)

Carrier 2 Ton 5 Star ESTER EDGE Gxi WiFi CAI24EE5R36W1 Convertible6 in 1withWi Fi With Geo Fencing, New Star Rated, Wi Fi Smart Flexicool Inverter Split AC (Copper, Smart EnergyDisplay, New star Rating, White)
₹58,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Flexicool Inverter Technology : Variable Speed Compressor Which Adjusts Power Depending On Heat Load
- With Flexicool Convertible 6-in-1 Inverter Technology Where User Can Increase Or Decrease Cooling Capacity And Saves Upto 50%* Energy Consumption.
- Capacity: 2 Ton. Suitable For Large Sized Rooms (151 Sq Ft To 200 Sq. Ft); 700 CFM Air Flow & Ambient Temprature: 52 Degree Celsius With 2 Way Air Directional Control; Best In Class Cooling Capacity With 6000 Watts And Maximum Capacity Of 6580 Watts
- Energy Rating: 3 Star -Energy Efficiency

General 2 Ton 3 Star ASGG24CPWA B 4 Way Swing 15m Long Reach Airflow 7040W BEE 2026 Rated, Inverter Split AC (Copper, Powerful Cooling, 55 C Max, Suitable for 250~300 Sft, White, Free Standard Installation)
₹62,680
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Full Capacity 2 Ton Inverter Split AC : Variable Speed Compressor Provides Optimal Cooling Depending On Heat Load, Ranging From As Low As 50% To As High As 105% Of Capacity, Providing Powerful Cooling Combined With Higher Energy Efficiency For More Savings.
- Cooling Capacity - 7000W: Suitable For 250 To 300 Sq.ft Room Size; 15 Metre Long Reach Airflow; Cools Even At 55?C; 4 Way Swing
- BEE Star Rating: 3 Star. Annual Energy Consumption: 1205.19 KWh. ISEER Value: 4.50; High Part Load (50%) Efficiency 5.15
- 100% Copper Evaporator & Condenser Coil: Better Cooling And Requires Low Maintenance. Anti-Corrosion Treatment On Heat Exchanger: Epoxy Resin Coating On Evaporator And Blue Fin Coating On Condenser Enhance Durability And Long Life With Trouble Free Performance.

General 1.5 Ton 5 Star ASGG18CGAB B 4 Way Swing 15m Long Reach Airflow 5280W BEE 2026 Rated, Inverter Split AC (Copper, Powerful Cooling, 55 C Max, Suitable for 170~200 Sft, White, Free Standard Installation)
₹61,339
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Full Capacity 1.5 Ton Inverter Split AC : Variable Speed Compressor Provides Optimal Cooling Depending On Heat Load, Ranging From As Low As 25% To As High As 110% Of Capacity, Providing Powerful Cooling Combined With Higher Energy Efficiency For More Savings.
- Cooling Capacity - 5280W: Suitable For 170 To 200 Sq.ft Room Size; 15 Metre Long Reach Airflow; Cools Even At 55?C; 4 Way Swing
- BEE Star Rating: 5 Star. Annual Energy Consumption: 728.32 KWh. ISEER Value: 5.61; High Part Load (50%) Efficiency 6.60
- 100% Copper Evaporator & Condenser Coil: Better Cooling And Requires Low Maintenance. Anti-Corrosion Treatment On Heat Exchanger: Epoxy Resin Coating On Evaporator And Blue Fin Coating On Condenser Enhance Durability And Long Life With Trouble Free Performance.

Daikin 1.5 Ton 5 Star ATKM50UV16VA+RKM50UV16VA 2024 Model Split Inverter AC (White)
₹52,500
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.8 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lloyd 2 Ton 5 Star GLS24I5AGCGR 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹56,790
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2 Ton Capacity
- 5.75 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 2 Ton 5 Star 245INV VECTRA PLUSH(4504069) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹57,990
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 2 Ton Capacity
- 5.6 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hitachi 1.8 Ton 3 Star RAS.V322PCAIBHE (RAK.V322PCAIBHE / RAC.322WCAIE) 2023 Model with Wi fi Xpandable plus Ambience Light R 32 Split Inverter AC (White)
₹59,866
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 3.9 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Haier 2.2 Ton 3 Star HSA72DSD GAI3NB 2026 Model HEXA Inverter with Wi fi Split AC (White)
₹51,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.2 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- VARIABLE SPEED Compressor

Daikin 1.4 Ton 3 Star FTKC48UV16WF RKC48UV16WF 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹53,090
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.4 Ton Capacity
- 3.95 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Samsung 1.5 Ton 3 Star AR18CY3YAWK|AR18CY3YAWKNNA|AR18CY3YAWKXNA 2024 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹61,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- Rotary Compressor
User Reviews for Mitsubishi Heavy Industries 1.65 Ton 5 Star SRC18YXS2 W6 SRK18YXS2 W6 2025 Model Hyper Inverter Hyper Inverter Split AC (White)
Comments
Add Comment