Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:03 pm
₹31,490 at
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon)
₹31,490
₹58,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 533.89 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:50:17pm 21-05-2026
Products like Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon)
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
₹56,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 831.01 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Lloyd 1 Ton 3 Star GLS12I3FWSEA Smart 4 Way Air Swing Cools Up To 52 C 5 In 1 Convertible Inverter Split AC (Turbo Cool, Installation Check, 100% Copper, White with Silver Deco Strip)
Currently Unavailable
As on 6:52:28pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 3 Star GLS12I3FWSEA 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹28,990
₹45,990Hot Deal | Only few left | Annual Power Usage: 698.49 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:50:17pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 3 Star GLS12I3AGGSR 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹30,490
₹49,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 606.39 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:50:17pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18I5KWGGW 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹38,490
₹61,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 715.07 W | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:54:34pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18I5AGGGW 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹41,990
₹66,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 646.32 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:57:02pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18I5AGGGW Smart 4 Way Swing Cools Up To 54 C 6 In 1 Convertible , 2026 New Star Rated Inverter Split AC (DG Mode, Ice Clean, Turbo Cool, Installation Check, White)
Currently Unavailable
As on 6:59:00pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
- Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon) is available at a best price of ₹31,490 on Flipkart.
- The latest price information for Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon) was updated on 6:59:03pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Lloyd 2022 Model 1 Ton 5 Star Split Inverter AC (GLS12I5FWRBV, White, Maroon)
Product Description
Lloyd 2022 Model 1 Ton 5 Star Inverter (GLS12I5FWRBV, White, Maroon) is a Split air conditioner with a capacity of 1 Ton. It is powered by a Rotary compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton
- 5 Star BEE Rating 2022 : For energy savings upto 25% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 10 kg, w x h x d : 116.1 cm x 34 cm x 24 cm) and Outdoor unit (unit weight : 29 kg, w x h x d : 94 cm x 68 cm x 37 cm).
Main Features
Lloyd 2022 Model 1 Ton 5 Star Split Inverter AC (GLS12I5FWRBV, White, Maroon) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like Auto restart, Cleaning Filter Indication, Low Gas Detection.
- Performance Features like Turbo mode, cooling coverage area :- 200 sq ft.
Power Consumption
Lloyd 2022 Model 1 Ton 5 Star Split Inverter AC (GLS12I5FWRBV, White, Maroon) has a energy(star) rating of 5 Star BEE Rating. It requires a power supply of 50 Hz, AC 230 V. The operating current for this air conditioner is 4.02 A.
Filters
This air conditioner also has various filters like Vertical, dust filter, anti-bacteria filter.
About the brand
Specifications for Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Swing | Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Other Convenience Features | Cleaning Filter Indication, Low Gas Detection |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Indoor w x h x d | 116.1 cm x 34 cm x 24 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29 kg |
| Outdoor w x h x d | 94 cm x 68 cm x 37 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2024 |
| Bee Star Rating | 5 Star BEE Rating |
| Box Contents | Battery, 1 Indoor Unit, Installation Accessory Kit, 1 Outdoor Unit, Connecting Wire, Remote, Drain Pipe, Installation Pipe, User Manual |
| Brand | Lloyd |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White, Maroon |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | GLS12I5FWRBV |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton 5 Star BEE Rating 2022 : For Energy Savings Upto 25% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. |
| name | |
| Name | Lloyd 2022 Model 1 Ton 5 Star Split Inverter AC (GLS12I5FWRBV, White, Maroon) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 200 sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Ambient Temperature | 52 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 533.89 Units |
| Operating Current | 4.02 A |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 230 V |
Price Chart for Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon)
Alternatives to Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 4 Star AC EC HIC 18J4TG WA 2026 Model 5 In 1 Convertible Cooling, 2 Way Air Swing and Heavy Duty Cooling At Extreme Temperature Split Inverter AC (White)
₹32,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.1 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 3 Star AS Q18JNXE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Cools at 55 Degree Celsius, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹33,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Tons Capacity
- 4.43 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.47 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Carrier 1.5 Ton 3 Star CAI18EE3R36F0 2026 Model AI Inverter Convertible 6 in 1 with Smart Energy Display, Insta Cool, Auto Defrost Clean and PM 2.5 Filter Split AC (White)
₹34,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Lloyd 1 Ton 5 Star GLS12I5FWRBV 2022 Model Split Inverter AC (White, Maroon)
Comments
Add Comment