Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:03 pm
₹31,390 at
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹31,390
₹47,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1180.51 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:56:54pm 21-05-2026
Products like Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹30,590
₹47,990Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1180.51 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:44:37pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW 2024 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹31,190
₹40,900Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1180.51 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:44:37pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18B3YWSES 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹45,987
₹45,999Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1215.35 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:44:37pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18B3YWAZS 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹35,999
₹40,990Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1621 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:44:37pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18D3LGSPR 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹30,990
₹50,990Bank Offer | Annual Power Usage: 1093.04 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:56:54pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18I3FWCEV 2022 Model Inverter Window AC (White)
₹47,656
₹52,999Only 5 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1222.32 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:44:37pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
₹56,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 831.01 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC Cools Up To 54 C 6 In 1 Convertible , 2026 New Star Rated Inverter Split AC (Turbo Cool, Installation Check, Clean Filter Indication, 100% Copper, White)
Currently Unavailable
As on 6:59:02pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18I5AGGGW Smart 4 Way Swing Cools Up To 54 C 6 In 1 Convertible , 2026 New Star Rated Inverter Split AC (DG Mode, Ice Clean, Turbo Cool, Installation Check, White)
Currently Unavailable
As on 6:59:00pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
- Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White) is available at a best price of ₹31,390 on Flipkart.
- The latest price information for Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White) was updated on 6:59:03pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Lloyd 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (GLW18C3YWSEW_0, White)
Product Description
Lloyd 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Fixed Speed (GLW18C3YWSEW_0, White) is a Window air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a Rotary compressor and works on refrigerant namely R - 32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 3 Star BEE Rating 2023 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 49.5 kg, w x h x d : 57 cm x 43 cm x 60 cm).
Main Features
Lloyd 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (GLW18C3YWSEW_0, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like stepped louvers.
- Convenience Features like auto restart, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, iseer :- 3.15 W/W, Strong Dehumidification, Corrosion Resistance Coating, Clean Air Filter, Blue Fin Coils, Self Diagnosis Function, Auto Restart, Cools Even at 48 Degree Celsius, Remote Control Operation, LED Display, panel display :- LED.
Power Consumption
Lloyd 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (GLW18C3YWSEW_0, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.15 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of 50 Hz, AC 230 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like Horizontal, dust filter, auto air swing.
About the brand
Specifications for Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Swing | Horizontal |
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Stepped Louvers | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 49.5 kg |
| Indoor w x h x d | 57 cm x 43 cm x 60 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | User Manual; 1 Indoor Unit; Remote and Batteries |
| Brand | Lloyd |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | GLW18C3YWSEW_0 |
| Operating Modes | Cool Mode, Fan Mode, Turbo Mode |
| Refrigerant | R - 32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Window |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 3 Star BEE Rating 2023 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Lloyd 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (GLW18C3YWSEW_0, White) |
| performance features | |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 3.15 W/W |
| Other Performance Features | Strong Dehumidification, Corrosion Resistance Coating, Clean Air Filter, Blue Fin Coils, Self Diagnosis Function, Auto Restart, Cools Even at 48 Degree Celsius, Remote Control Operation, LED Display |
| Panel Display | LED |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 1180.51 Units |
| Other Power Features | Eco Friendly |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 230 V |
Price Chart for Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
Alternatives to Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 4 Star AC EC HIC 18J4TG WA 2026 Model 5 In 1 Convertible Cooling, 2 Way Air Swing and Heavy Duty Cooling At Extreme Temperature Split Inverter AC (White)
₹32,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.1 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 3 Star AS Q18JNXE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Cools at 55 Degree Celsius, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹33,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Tons Capacity
- 4.43 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.47 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Carrier 1.5 Ton 3 Star CAI18EE3R36F0 2026 Model AI Inverter Convertible 6 in 1 with Smart Energy Display, Insta Cool, Auto Defrost Clean and PM 2.5 Filter Split AC (White)
₹34,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLW18C3YWSEW_0 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
Comments
Add Comment