Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:06 pm
₹31,990 at
PreferredAMAZON
Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO Fixed Speed Window AC (Copper, Filter Clean Indicator, New BEE Rated, White)
₹31,990
As on 6:59:04pm 21-05-2026
FLIPKART
Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹33,099
₹42,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1168.13 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
Products like Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
FLIPKART
Hitachi 1.5 Ton 3 Star 3S RAW318HIEO-2026 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹33,980
₹44,999Only few left | Bank Offer | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HHEO 2025 Model Inverter Window AC (White)
₹34,550
₹41,490Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1194.27 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Hitachi 1.5 Ton 3 Star R32-RAS.B318PCAIBA Senpai 3200FL Fixed Speed Split AC (100% Copper, Dust Filter, White)
₹36,990
₹62,490As on 6:59:04pm 21-05-2026
FLIPKART
Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAS.E318PCC2B / RAC.318WCCIE2 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹31,490
₹57,400Hot Deal | Bank Offer | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAS.D318PCD2BM 4 Way Swing , New Star Rated, Inverter Split AC (Copper, Wi-Fi, Smart View Display, White)
₹36,250
₹66,990As on 6:59:04pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAS.D318PCD2BS1 4 Way Swing , New Star Rated, Inverter Split AC (Copper, Smart View Display, White)
₹35,998
₹63,990As on 6:59:04pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Hitachi 1.5 Ton 5 Star RAW518HIEO , New Star Rated, Inverter Window AC (Copper, Filter Clean Indicator, White)
₹38,989
As on 6:59:04pm 21-05-2026
FLIPKART
Hitachi 1.5 Ton 5 Star RAK.E518PCCIB/ RAC.518WCCIE 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹40,490
₹67,600Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 774.58 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
- The price of Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White) ranges from ₹31,990 to ₹31,990.
- Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White) is available at a best price of ₹31,990 on Amazon.
- The latest price information for Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White) was updated on 6:59:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Hitachi 2026 Model 1.5 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (RAW318HIDO, White)
Product Description
Hithi 2026 Model 1.5 Ton 3 Star Fixed Speed (RAW318HIDO, White) is a Window air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It has a Fixed Speed compressor powering the unit.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 3 Star BEE Rating 2026 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 52 kg, w x h x d : 66 cm x 43 cm x 75.5 cm) and Outdoor unit (unit weight : 0 kg, w x h x d : 0 cm x 0 cm x 0 cm).
Main Features
Hitachi 2026 Model 1.5 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (RAW318HIDO, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like Solid Design.
- Convenience Features like Auto restart, child lock, sleep mode, timer, Stable Cooling at High Ambient Temperatures, Filter Clean Indicato.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, iseer :- 3.3 W/W, Long Operational Lifespan.
- Remote Control Features like Multiple Modes.
Power Consumption
Hitachi 2026 Model 1.5 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (RAW318HIDO, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.3 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like Horizontal, Vertical, dust filter, auto air swing, anti-bacteria filter.
About the brand
Specifications for Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Swing | Horizontal, Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Other Body and Design Features | Solid Design |
| convenience features | |
| Additional Features | Stable Cooling at High Ambient Temperatures |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Other Convenience Features | Filter Clean Indicato |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 52 kg |
| Indoor w x h x d | 66 cm x 43 cm x 75.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 0 kg |
| Outdoor w x h x d | 0 cm x 0 cm x 0 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2026 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | ?1x Indoor Unit; 1x User Manual; 1x Remote Control; 1x Warranty Card |
| Brand | Hitachi |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Fixed Speed Compressor |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 4980 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | RAW318HIDO |
| Operating Modes | Auto Mode |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Silent Air Technology |
| Type | Window |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 3 Star BEE Rating 2026 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Hitachi 2026 Model 1.5 Ton 3 Star Window Fixed Speed AC (RAW318HIDO, White) |
| performance features | |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 3.3 W/W |
| Other Performance Features | Long Operational Lifespan |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 1168.13 Units |
| Other Power Features | Silent Air |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| remote control features | |
| Other Remote Control Features | Multiple Modes |
Price Chart for Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
Alternatives to Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 4 Star AC EC HIC 18J4TG WA 2026 Model 5 In 1 Convertible Cooling, 2 Way Air Swing and Heavy Duty Cooling At Extreme Temperature Split Inverter AC (White)
₹32,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.1 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 3 Star AS Q18JNXE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Cools at 55 Degree Celsius, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹33,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Tons Capacity
- 4.43 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.47 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Carrier 1.5 Ton 3 Star CAI18EE3R36F0 2026 Model AI Inverter Convertible 6 in 1 with Smart Energy Display, Insta Cool, Auto Defrost Clean and PM 2.5 Filter Split AC (White)
₹34,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Hitachi 1.5 Ton 3 Star RAW318HIDO 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
Comments
Add Comment