Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional control with Dust Filter Window AC
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:56:48 pm
₹28,031 at
FLIPKART
Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional control with Dust Filter Window AC
₹28,031
₹39,090Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 870.87 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:05:49pm 21-05-2026
Products like Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional Control With Dust Filter Window AC
PreferredAMAZON
FLIPKART
Carrier 1 Ton 3 Star 12K ESTRELLA CX 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹28,094
₹37,590Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1120 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:48pm 21-05-2026
FLIPKART
Carrier 1 Ton 3 Star Estrella CAW12ET3N8F0 2018 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹37,100
₹43,800Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 0 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:05:49pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Carrier 2 Ton 3 Star CAW24EC3R32F0 2024 Model Fixed Speed Window AC (Copper, Dust Filter & Turbo Mode, Estrella Ex, White)
Currently Unavailable
As on 6:56:48pm 21-05-2026
FLIPKART
Carrier 1.5 Ton 3 Star CAI18EE3R36F0 2026 Model AI Inverter Convertible 6-in-1 with Smart Energy Display, Insta Cool, Auto Defrost Clean and PM 2.5 Filter Split AC (White)
₹34,490
₹65,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 854.39 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:52:24pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
- Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional Control With Dust Filter Window AC is available at a best price of ₹28,031 on Flipkart.
- The latest price information for Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional Control With Dust Filter Window AC was updated on 6:56:48pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional Control With Dust Filter Window AC are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
CARRIER 2023 Model 1 Ton 3 Star Window Fixed Speed 2 Way Air Directional control with Dust Filter(2023 Model) AC (CAW12SC3R32F0, White)
Product Description
CARRIER 2023 Model 1 Ton 3 Star Fixed Speed 2 Way Air Directional control with Dust Filter(2023 Model) (CAW12SC3R32F0, White) is a Window air conditioner with a capacity of 1 Ton. It is powered by a High EER Rotary compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton
- 3 Star BEE Rating 2023 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 50.4 kg, w x h x d : 66 cm x 43 cm x 70 cm).
Main Features
CARRIER 2023 Model 1 Ton 3 Star Window Fixed Speed 2 Way Air Directional control with Dust Filter(2023 Model) AC (CAW12SC3R32F0, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Air Flow & Filter Features like 2 Step Fan Speed.
- Body And Design Features like evaporator fin type :- Bare.
- Convenience Features like auto restart, quiet mode, sleep mode, timer.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, turbo mode, cooling coverage area :- 120 sq ft, iseer :- 3.2 W/W.
- Remote Control Features like battery type :- 2.
Power Consumption
CARRIER 2023 Model 1 Ton 3 Star Window Fixed Speed 2 Way Air Directional control with Dust Filter(2023 Model) AC (CAW12SC3R32F0, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.2 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, Horizontal, 2 Step Fan Speed, 2 Way Air Direction.
About the brand
Specifications for Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional Control With Dust Filter Window AC
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Swing | Horizontal |
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Auto air Swing | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other air Flow Features | 2 Step Fan Speed |
| body and design features | |
| Evaporator fin Type | Bare |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | No |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 50.4 kg |
| Indoor w x h x d | 66 cm x 43 cm x 70 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2024 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | Remote Control, Warranty Card, User Manual, 1 Indoor Unit |
| Brand | CARRIER |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White |
| Compressor | High EER Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3600 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | CAW12SC3R32F0 |
| Operating Modes | Dry Mode, Quiet Mode, Sleep Mode, Turbo Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Series | Estra Dx |
| Type | Window |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton 3 Star BEE Rating 2023 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | CARRIER 2023 Model 1 Ton 3 Star Window Fixed Speed 2 Way Air Directional Control with Dust Filter(2023 Model) AC (CAW12SC3R32F0, White) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 120 sq ft |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 3.2 W/W |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Ambient Temperature | 50 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 870.87 Units |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 |
Price Chart for Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional Control With Dust Filter Window AC
Alternatives to Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional Control With Dust Filter Window AC

Cruise 1 Ton 3 Star CWCVBM VQ1D123 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling at 48 C, Anti Rust Tech, White)
₹26,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement. With VarioQool Convertible 4-in-1, You Get Flexibility To Increase Or Decrease Cooling Capacity As Per Requirements.
- Capacity (1 Ton): Suitable For Small Sized Rooms (up To 110 Sq.ft.) ; Cooling Capacity: 3440W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 604.99 Units Per Year

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1 Ton 3 Star 103IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹25,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.33 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Cruise 1.5 Ton 3 Star CWCVBM VQ3D173 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling, Anti Rust Tech, New BEE Rated, White)
₹29,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement
- Capacity (1.5 Ton): Suitable For Medium Sized Rooms (111 To 150 Sq. Ft.) ; Cooling Capacity: 4800W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 842.84 Units Per Year

Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 3.94 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 5 Star 105IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹27,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Carrier 1 Ton 3 Star 2023 Model 2023 Model Fixed Speed 2 Way Air Directional Control With Dust Filter Window AC
Comments
Add Comment