Realme Narzo 100 Lite 5G
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:13:33 pm
₹13,988 at
Product Features:
- 17.27 cm (6.8 Inch) Display Size
- 50MP Rear Camera Primary Camera
- 4 GB RAM
- 64 GB Internal Memory
- 7000 mAh Battery Capacity
- View All Specs
FLIPKART
realme Narzo 100 Lite 5G (Frost Silver, 64 GB) (4 GB RAM)
₹13,988
₹24,999Super Deals | Only few left | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inch) HD+ Display | 50MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 7000 mAh Battery | Dimensity 6300 MT6835 ProcessorAs on 4:08:17pm 21-05-2026
FLIPKART
realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 64 GB) (4 GB RAM)
₹13,998
₹24,999Super Deals | Only few left | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7000 mAh BatteryAs on 4:08:17pm 21-05-2026
FLIPKART
realme Narzo 100 Lite 5G (Frost Silver, 128 GB) (4 GB RAM)
₹14,998
₹27,999Super Deals | Only few left | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7000 mAh BatteryAs on 4:08:17pm 21-05-2026
FLIPKART
realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 128 GB) (4 GB RAM)
₹15,549
₹27,999Super Deals | Only 1 left | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7000 mAh BatteryAs on 4:08:17pm 21-05-2026
FLIPKART
realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 128 GB) (6 GB RAM)
₹17,990
₹31,999Only few left | Bank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7000 mAh BatteryAs on 4:08:17pm 21-05-2026
FLIPKART
realme Narzo 100 Lite 5G (Frost Silver, 128 GB) (6 GB RAM)
₹18,830
₹31,999Only few left | Bank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7000 mAh BatteryAs on 4:08:17pm 21-05-2026
Products like Realme Narzo 100 Lite 5G
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
realme P4 Lite 5G (Mosaic Green 128 GB Storage), (4 GB RAM)
₹15,970
₹20,999As on 4:10:09pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
SNAPDEAL
Icynics Tempered Glass Compatible For Realme Narzo 60x 5G ( Pack of 1 )
₹235
₹699As on 4:08:18pm 21-05-2026
SNAPDEAL
Icynics Tempered Glass Compatible For Realme Narzo 70X 5G ( Pack of 1 )
₹235
₹699As on 4:08:18pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN - Green Silicon Plain Cases Compatible For Realme narzo 30 5G ( Pack of 1 )
₹141
₹499As on 4:13:22pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN - Black Silicon Plain Cases Compatible For Realme Narzo 50 5G ( Pack of 1 )
₹141
₹499As on 4:13:22pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN - Blue Silicon Plain Cases Compatible For Realme narzo 30 5G ( Pack of 1 )
₹141
₹499As on 4:13:23pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN - Blue Silicon Plain Cases Compatible For Realme narzo 30 5G ( Pack of 1 )
₹141
₹499As on 4:08:17pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme Narzo 70x 5G ( )
₹166
₹999As on 4:13:22pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme Narzo 70x 5G ( )
₹166
₹999As on 4:13:22pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme Narzo 70x 5G ( )
₹166
₹999As on 4:08:18pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme Narzo 70 Pro 5G ( )
₹166
₹999As on 4:08:18pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme Narzo 70 Pro 5G ( )
₹166
₹999As on 4:08:17pm 21-05-2026
- The price of Realme Narzo 100 Lite 5G ranges from ₹13,988 to ₹13,988.
- Realme Narzo 100 Lite 5G is available at a best price of ₹13,988 on Flipkart.
- The latest price information for Realme Narzo 100 Lite 5G was updated on 4:13:33pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Realme Narzo 100 Lite 5G are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 64 GB) (4 GB RAM)
Realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 64 GB) (4 GB RAM) runs the Android 15 Operating System. It has a Mediatek Octa Core 2.4 GHz processor along with 4 GB RAM. There is an internal memory of 64 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a touchscreen.
Display
The phone has a 17.27 cm (6.8 inch) display. Resolution of the screen is 1570 x 720 pixels. Pixel Density of the display is 254ppi.
Camera
Realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 64 GB) (4 GB RAM) has a rear camera of 50MP Rear Camera resolution finding its use for handy photos.
Battery and Connectivity
7000 mAh battery powers the Realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 64 GB) (4 GB RAM).
- For a quick reference, the key features of Realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 64 GB) (4 GB RAM) at one glance are :
- 17.27 cm (6.8 inch) Display
- 64 GB ROM
- 4 GB RAM
- 7000 mAh Battery
- 50MP Rear Camera
About the brand
Specifications for Realme Narzo 100 Lite 5G
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| camera features | |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Primary Camera | 50MP Rear Camera |
| connectivity features | |
| Network Type | 5G |
| Supported Networks | 5G |
| display features | |
| Display Size | 17.27 cm (6.8 Inch) |
| Resolution | 1570 x 720 |
| general | |
| Box Contents | User Guide x1, Charger x1, Cable x1, SIM Eject Tool x1, Mobile Phone x1, Protective Case, Warranty Card x1 |
| Brand | Realme |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Thunder Black |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | Narzo 100 Lite 5G |
| Model Number | RMX5261 |
| Otg Compatible | Yes |
| Phablet | No |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 4 GB RAM 64 GB ROM 17.27 cm (6.8 Inch) Display 50MP Rear Camera 7000 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 64 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| RAM | 4 GB |
| name | |
| Name | Realme Narzo 100 Lite 5G (Thunder Black, 64 GB) (4 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android 15 |
| Primary Clock Speed | 2.4 GHz |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Core | Octa Core |
| other details | |
| Smartphone | Yes |
Price Chart for Realme Narzo 100 Lite 5G
Alternatives to Realme Narzo 100 Lite 5G

- Android 15
- 8 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP + AI Rear Camera

- Android 15
- 6 GB Ram
- 17.07 Cm (6.72 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 16
- 4 GB Ram
- 17.12 Cm (6.74 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.12 Cm (6.74 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 16
- 4 GB Ram
- 17.27 Cm (6.8 Inches) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 15
- 6 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 8MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.14 Cm (6.75 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android Oxygen Android 15
- 6 GB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 14
- 8 GB Ram
- 16.51 Cm (6.5 Inch) Screen
- 50MP (OIS) + 8MP Rear Camera

- Android 14
- 6 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

User Reviews for Realme Narzo 100 Lite 5G
Comments
Add Comment