Micromax X778
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:12:51 pm
₹1,340 at
Product Features:
- 6.1 cm (2.4 Inch) Display Size
- 0.3MP Rear Camera Primary Camera
- 32 MB RAM
- 32 MB Internal Memory
- 2700 mAh Battery Capacity
- View All Specs
FLIPKART
Micromax X778 (Marsala)
₹1,340
₹1,999Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 2700 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X778 (Blue)
₹1,389
₹1,999Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 2700 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
Products like Micromax X778
FLIPKART
Micromax X388 (Black)
₹1,499
Out of StockBank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.03MP Rear Camera | 2500 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X388 (Blue)
₹1,499
Out of StockBank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 2500 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X818 (Maroon)
₹1,624
₹2,199Out of StockBank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 4:10:14pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X755 (Black + Maroon)
₹1,779
₹2,750Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 2500 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X807 (Black&Blue)
₹2,499
Out of StockBank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 7.11 cm (2.8 inch) NA Display | 0.3MP Rear Camera | 1450 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax x416(black +blue) (black and blue)
₹918
₹1,199Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 4:10:14pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X416 (Black+Blue)
₹918
₹1,199Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X416 (Red)
₹945
₹1,548Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X379+ (Blue)
₹1,022
₹1,899Only few left | Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 8 GB | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 4:10:14pm 21-05-2026
FLIPKART
Micromax X421 (Black + Red)
₹1,799
Out of StockBank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1800 mAh BatteryAs on 4:10:13pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Micromax All-New X1i Smart Dual Sim Keypad Phone | Big 2.4" Display |Type C USB Port | Bright Torch| Wireless FM | Auto Call Recording | Black Red|
₹779
₹1,899As on 4:12:51pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Micromax All-New J3 Plus Sleek & Stylish |Keypad Mobile with 1.77" Screen|1000 MAH Battery | Bright Torch| Wireless FM | Green Black
₹899
₹1,549As on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
TELTREK Tempered Glass Guard for MICROMAX X 772 (Pack of 1)
₹249
₹799Only 5 left | Bank Offer | Anti Glare, Matte Screen Guard, Scratch Resistant, Air-bubble Proof, Anti Reflection, UV Protection | Mobile | Tempered Glass | RemovableAs on 4:10:13pm 21-05-2026
FLIPKART
Trink Screen Guard for Micromax Canvas Juice A77 (Pack of 1)
₹349
₹999Only few left | Bank Offer | Air-bubble Proof, Smart Screen Guard, UV Protection, Anti Reflection, Scratch Resistant | Mobile | Screen GuardAs on 4:10:14pm 21-05-2026
- The price of Micromax X778 ranges from ₹1,340 to ₹1,340.
- Micromax X778 is available at a best price of ₹1,340 on Flipkart.
- The latest price information for Micromax X778 was updated on 4:12:51pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Micromax X778 are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Micromax X778 (Marsala)
It has a Spreadtrum Single Core 1 MHz processor along with 32 MB RAM. There is an internal memory of 32 MB. Sim card supported is Dual Sim. This phone has keypad support. The handset weighs 200 g.
Display
The phone has a 6.1 cm (2.4 inch) display. Resolution of the screen is 240 x 320 pixels. Pixel Density of the display is 167ppi.
Camera
Micromax X778 (Marsala) has a rear camera of 0.3MP Rear Camera resolution finding its use for handy photos.
Battery and Connectivity
2700 mAh battery powers the Micromax X778 (Marsala). This mobile's battery is Li-Ion type.
- For a quick reference, the key features of Micromax X778 (Marsala) at one glance are :
- 6.1 cm (2.4 inch) Display
- 32 MB RAM
- 2700 mAh Battery
- 0.3MP Rear Camera
- 32 MB ROM
About the brand
Specifications for Micromax X778
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2700 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| camera features | |
| Primary Camera | 0.3MP Rear Camera |
| connectivity features | |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| dimensions | |
| Weight | 200 g |
| display features | |
| Display Size | 6.1 cm (2.4 Inch) |
| Resolution | 240 x 320$$pixel |
| general | |
| Box Contents | User Manual, Charger, Battery, Handset |
| Brand | Micromax |
| Browse Type | Feature Phones |
| Color | Marsala |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | No |
| Model Name | X778 |
| Model Number | X778 |
| Otg Compatible | No |
| Phablet | No |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | No |
| key features | |
| Highlights | 32 MB RAM 32 MB ROM 6.1 cm (2.4 Inch) Display 0.3MP Rear Camera 2700 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 32 MB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| RAM | 32 MB |
| name | |
| Name | Micromax X778 (Marsala) |
| OS & processor features | |
| Primary Clock Speed | 1 MHz |
| Processor Brand | Spreadtrum |
| Processor Core | Single Core |
| other details | |
| Business Phone | No |
| Instant Message | Yes |
| Keypad | Yes |
| Keypad Type | Alphanumeric |
| Mms | No |
| Mobile Tracker | No |
| Predictive Text Input | No |
| Removable Battery | Yes |
| SIM Access | Dual Standby |
| SIM Size | Nano SIM |
| Smartphone | No |
| SMS | Yes |
| Social Networking Phone | No |
| Supported Languages | 21 Regional Languages |
| Touchscreen Type | NA |
| User Memory | 32 |
| Voice Input | No |
Price Chart for Micromax X778
Alternatives to Micromax X778

- 4 MB Ram
- 5.08 Cm (2 Inch) Screen
- 1.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone with Built in UPI Payments
₹1,331
As on 3:52:15pm 21-05-2026
- 32 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 4 MB Ram
- 4.57 Cm (1.8 Inch) Screen
- 0.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 4 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 1.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 79.7 G Weight
- 30 Ppi Pixel Density

- 64 MB Ram
- 5.59 Cm (2.2 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 128 Ppi Pixel Density

- 6.6 Cm (2.6 Inch) Screen
- 1.3MP Rear Camera
- 50 Mm(width) X 115 Mm(height) X 15.5 Mm(depth) Size
- TFT Display

- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 167 Ppi Pixel Density
User Reviews for Micromax X778
Comments
Add Comment