Oppo K14x 5G
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:13:27 pm
₹14,749 at
Product Features:
- 17.14 cm (6.75 Inch) Display Size
- 50MP + 2MP Primary Camera
- F/2.2; 5MP; 3P Lens; FOV 77? Secondary Camera
- 4 GB RAM
- 64 GB Internal Memory
- 6500 mAh Battery Capacity
- Dimensity 6300 processor
- LED Flash
- View All Specs
FLIPKART
OPPO K14x 5G (Icy Blue, 64 GB) (4 GB RAM)
₹14,999
₹19,999Hot Deal | Bank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 50MP + 2MP | 5MP; f/2.2; FOV 77°; 3P lens | 6500 mAh Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:26pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO K14x 5G (Prism Violet, 64 GB) (4 GB RAM)
₹14,999
₹19,999Hot Deal | Bank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 50MP + 2MP | 5MP; f/2.2; FOV 77°; 3P lens | 6500 mAh Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:26pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO K14x 5G Smartphone, Prism Violet, 4GB RAM, 128GB Storage
₹15,999
₹17,999As on 4:13:27pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO K14x 5G (Icy Blue, 128 GB) (4 GB RAM)
₹16,999
₹17,999Bank Offer | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 50MP + 2MP | 5MP; f/2.2; FOV 77°; 3P lens | 6500 mAh Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:26pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO K14x 5G (Prism Violet, 128 GB) (4 GB RAM)
₹16,999
₹17,999Bank Offer | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 50MP + 2MP | 5MP; f/2.2; FOV 77°; 3P lens | 6500 mAh Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:27pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO K14x 5G Smartphone, 6GB RAM, 128GB Storage, ICY Blue, Dual Camera, 48-Month Fluency Protection
₹17,550
₹19,999As on 4:13:27pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO K14x 5G (Icy Blue, 128 GB) (6 GB RAM)
₹18,999
₹19,999Bank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 50MP + 2MP | 5MP; f/2.2; FOV 77°; 3P lens | 6500 mAh Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:27pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO K14x 5G (Prism Violet, 128 GB) (6 GB RAM)
₹18,999
₹19,999Bank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 50MP + 2MP | 5MP; f/2.2; FOV 77°; 3P lens | 6500 mAh Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:26pm 21-05-2026
Products like Oppo K14x 5G
PreferredAMAZON
OPPO K14x 5G Smartphone, Prism Violet, 4GB RAM, 64GB Storage, 6500mAh Battery, 45W Fast Charge
₹14,749
₹19,999As on 4:13:27pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO Reno14 5G (Pearl White, 256 GB) (8 GB RAM)
₹36,999
₹42,999Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.74 cm (6.59 inch) Display | 50MP + 8MP + 50MP | 50MP Front Camera | 6000 mAh Battery | Dimensity 8350 ProcessorAs on 4:13:26pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO K14 5G Smartphone, Prism White, 6GB RAM, 128GB Storage, 7000 mAh Battery, 45W Fast Charge
₹18,649
₹25,999As on 4:13:27pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO K14 5G Smartphone, Prism Violet, 6GB RAM, 128GB Storage, 7000 mAh Battery, Supercool VC System
₹18,899
₹25,999As on 4:13:27pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO A6x 5G (Olive Green, 64 GB) (4 GB RAM)
₹16,999
₹18,999Bank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 6500 mAh Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:26pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO K13 Turbo 5G (White Knight, 256 GB) (8 GB RAM)
₹29,999
₹35,999Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inch) Full HD+ Display | 50MP + 2MP | 16MP Front Camera | 7000 mAh Battery | Dimensity 8450 ProcessorAs on 4:13:27pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO K13x 5G 6000mAh and 45W SUPERVOOC Charger & AI (Breeze Blue, 128 GB) (6 GB RAM)
₹16,999
As on 4:13:27pm 21-05-2026
FLIPKART
Flipkart SmartBuy Tempered Glass Guard for Oppo K14X 5G (Pack of 1)
₹300
₹999Only few left | Bank Offer | Scratch Resistant | Mobile | Tempered Glass | RemovableAs on 4:13:26pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO K13 5G SUPERVOOC (Prism Black, 128 GB) (8 GB RAM)
₹22,990
₹22,999Only 2 left | Bank Offer | 8 GB RAM | 128 GB ROM | 16.94 cm (6.67 inch) Display | 50MP + 2MP | 16MP Front Camera | 7000 mAh Battery | Snapdragon 6 Gen 4 ProcessorAs on 4:13:27pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO A5 5G (Aurora Green, 128 GB) (6 GB RAM)
₹17,999
₹19,499Only few left | Bank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 16.94 cm (6.67 inch) HD+ Display | 50MP + 50MP + 2MP | 8MP + 8MP Dual Front Camera | 6000 mAh Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:26pm 21-05-2026
- The price of Oppo K14x 5G ranges from ₹14,749 to ₹14,749.
- Oppo K14x 5G is available at a best price of ₹14,749 on Amazon.
- The latest price information for Oppo K14x 5G was updated on 4:13:27pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Oppo K14x 5G are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for OPPO K14x 5G (Icy Blue, 64 GB) (4 GB RAM)
OPPO K14x 5G (Icy Blue, 64 GB) (4 GB RAM) runs the Android 15 Operating System. It has a Dimensity 6300 processor along with 4 GB RAM. There is an internal memory of 64 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a touchscreen. The handset measures 8.61 mm (0.86 cm)(height) x and weighs 212 g.
Display
The phone has a 17.14 cm (6.75 inch) display. Resolution of the screen is 1570 x 720 s pixels (HD+). Pixel Density of the display is 256ppi.
Camera
OPPO K14x 5G (Icy Blue, 64 GB) (4 GB RAM) has two cameras, the rear camera is 50MP + 2MP used for taking photos whereas the front camera is of f/2.2; 5MP; 3P lens; FOV 77? useful in video calling and selfies. The camera is supported by a LED Flash flash. This mobile supports Full HD video recording.
Battery and Connectivity
6500 mAh battery powers the OPPO K14x 5G (Icy Blue, 64 GB) (4 GB RAM). Connectivity features of the phone are GPRS, Bluetooth, Bluetooth Version: v5.4, Wi-Fi, Map: Google Map.
Miscellaneous Features
OPPO K14x 5G (Icy Blue, 64 GB) (4 GB RAM) also deserves a mention of the other details which are namely Sensors like Side fingerprint sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Proximity sensor, E-compass.
- For a quick reference, the key features of OPPO K14x 5G (Icy Blue, 64 GB) (4 GB RAM) at one glance are :
- 6500 mAh Battery
- 5MP; f/2.2; FOV 77?; 3P lens
- 64 GB ROM
- Dimensity 6300 Processor
- 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display
- 50MP + 2MP
- 4 GB RAM
About the brand
Specifications for Oppo K14x 5G
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| call features | |
| Call Divert | Yes |
| Call Records | Yes |
| camera features | |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Full HD Recording | Yes |
| Image Editor | Yes |
| Primary Camera | 50MP + 2MP |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera Features | Photo, Slo-Mo, Panorama, Timelapse, Pro, Google Lens, Hypertext, Hi-Res, Night, Dual View Video, Video, Portrait, Sticker |
| Secondary Camera | F/2.2; 5MP; 3P Lens; FOV 77? |
| Secondary Camera Features | Timelapse, Photo, Dual View Video, Portrait, Panorama, Night, Video |
| connectivity features | |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | V5.4 |
| GPRS | Yes |
| Map Support | Google Map |
| Network Type | 2G, 3G, 4G, 5G, 4G VOLTE |
| Supported Networks | GSM, 5G, 4G LTE, WCDMA, 4G VoLTE |
| Wi-fi | Yes |
| dimensions | |
| Height | 8.61 mm (0.86 cm) |
| Weight | 212 g |
| display features | |
| Display Size | 17.14 cm (6.75 Inch) |
| HD Game Support | Yes |
| Resolution | 1570x720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| general | |
| Box Contents | 1 x USB Data Cable, 1 x SIM Ejector Tool, 1 x Handset, 1 x QuickGuide, 1 x Protective Case, 1 x Charger, 1 x Safety Guide |
| Brand | OPPO |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Icy Blue |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | K14x 5G |
| Model Number | CPH2871 |
| Otg Compatible | Yes |
| Phablet | No |
| Quick Charging | Yes |
| RAM Type | LPDDR4X |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 4 GB RAM 64 GB ROM 17.14 cm (6.75 Inch) HD+ Display 50MP + 2MP 5MP; F/2.2; FOV 77?; 3P Lens 6500 mAh Battery Dimensity 6300 Processor |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 64 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| RAM | 4 GB |
| name | |
| Name | OPPO K14x 5G (Icy Blue, 64 GB) (4 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android 15 |
| Primary Clock Speed | 2.4 GHz |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Core | Octa Core |
| Processor Type | Dimensity 6300 |
| other details | |
| Browser | Google Chrome |
| Graphics ppi | 256 ppi |
| Mms | Yes |
| Sensors | Side Fingerprint Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, Proximity Sensor, E-Compass |
Price Chart for Oppo K14x 5G
Alternatives to Oppo K14x 5G

- Android 15
- 8 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP + AI Rear Camera

- Android 16
- 4 GB Ram
- 17.12 Cm (6.74 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android
- 6 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 14
- 8 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 8MP Rear Camera

- Android 16
- 4 GB Ram
- 17.27 Cm (6.8 Inches) Screen
- 13MP Rear Camera

- Android 15
- 6 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 8MP + 2MP Rear Camera

- Android 14
- 8 GB Ram
- 16.51 Cm (6.5 Inch) Screen
- 50MP (OIS) + 8MP Rear Camera

- Android 15
- 6 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 64MP Rear Camera

- Android 14
- 6 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.27 Cm (6.8 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

User Reviews for Oppo K14x 5G
Comments
Add Comment