Oppo Reno15c 5G
Best Price as on 22nd May, 2026 at 11:45:08 am
₹41,999 at
Product Features:
- 16.69 cm (6.57 Inch) Display Size
- 50MP + 8MP + 2MP Primary Camera
- Secondary Camera
- 12 GB RAM
- 256 GB Internal Memory
- 7000 mAh Battery Capacity
- 6 Gen 1 processor
- LED Flash
- View All Specs
FLIPKART
OPPO Reno15c 5G (Twilight Blue, 256 GB) (8 GB RAM)
₹41,999
₹42,999Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ Display | 50MP + 8MP + 2MP | Yes | 7000 mAh Battery | 6 Gen 1 ProcessorAs on 11:07:15am 22-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 8GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹41,999
₹42,999As on 11:33:08am 22-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO Reno15c 5G (Twilight Blue, 8GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹41,999
₹42,999As on 11:26:48am 22-05-2026
FLIPKART
OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (8 GB RAM)
₹41,999
₹42,999Only few left | Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ Display | 50MP + 8MP + 2MP | Yes | 7000 mAh Battery | 6 Gen 1 ProcessorAs on 11:07:15am 22-05-2026
FLIPKART
OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (12 GB RAM)
₹44,999
₹46,999Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ Display | 50MP + 8MP + 2MP | Yes | 7000 mAh Battery | 6 Gen 1 ProcessorAs on 11:07:15am 22-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 12GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹44,999
₹46,999As on 11:43:51am 22-05-2026
FLIPKART
OPPO Reno15c 5G (Twilight Blue, 256 GB) (12 GB RAM)
₹44,999
₹46,999Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ Display | 50MP + 8MP + 2MP | Yes | 7000 mAh Battery | 6 Gen 1 ProcessorAs on 11:07:15am 22-05-2026
Products like Oppo Reno15c 5G
FLIPKART
OPPO Reno15 Pro 5G (Sunset Gold, 256 GB) (12 GB RAM)
₹67,999
₹74,999Only 4 left | Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 17.22 cm (6.78 inch) Full HD+ Display | 200MP + 50MP + 50MP | Yes | 6500 mAh Battery | Dimensity 8450 ProcessorAs on 11:31:42am 22-05-2026
FLIPKART
OPPO Reno15 Pro 5G (Sunset Gold, 512 GB) (12 GB RAM)
₹72,999
₹79,999Lowest price since launch | Bank Offer | 12 GB RAM | 512 GB ROM | 17.22 cm (6.78 inch) Full HD+ Display | 200MP + 50MP + 50MP | Yes | 6500 mAh Battery | Dimensity 8450 ProcessorAs on 11:44:33am 22-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO Reno15Pro 5G (Cocoa Brown, 12GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹67,999
₹74,999As on 11:44:33am 22-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO Reno15 5G (Twilight Blue, 8GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹47,999
₹49,999As on 11:17:24am 22-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO Reno15Pro mini 5G (Glacier White, 12GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹59,999
₹64,999As on 11:31:42am 22-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO Reno15Pro mini 5G (Cocoa Brown, 12GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹59,999
₹64,999As on 11:45:08am 22-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO Reno15Pro mini 5G (Crystal Pink, 12GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹59,999
₹64,999As on 11:15:32am 22-05-2026
FLIPKART
Bodoma Screen Guard for Oppo Reno 15c 5G (Pack of 1)
₹349
₹799Only few left | Bank Offer | Scratch Resistant | Mobile | Screen GuardAs on 11:07:15am 22-05-2026
FLIPKART
XOMIBA Edge To Edge Tempered Glass for Oppo Reno 15C 5G (Pack of 2)
₹189
₹599Only few left | Bank Offer | 11D Tempered Glass, Air-bubble Proof, Anti Reflection, Anti Bacterial, Scratch Resistant | Mobile | Edge To Edge Tempered Glass | RemovableAs on 11:07:16am 22-05-2026
FLIPKART
Az traders Edge To Edge Tempered Glass for Oppo Reno 15C 5G (Pack of 1)
₹426
₹999Only few left | Bank Offer | 6D Tempered Glass, Anti Fingerprint | Mobile | Edge To Edge Tempered GlassAs on 11:07:15am 22-05-2026
FLIPKART
GDBUY Back Camera Lens Glass Protector for OPPO Reno 15C 5G (Pack of: 1)
₹179
₹999Only few left | Bank OfferAs on 11:07:15am 22-05-2026
FLIPKART
GDBUY Back Camera Lens Ring Guard Protector for OPPO Reno15C 5G (Pack of: 1)
₹179
₹999Only few left | Bank OfferAs on 11:07:15am 22-05-2026
FLIPKART
VAlight Edge To Edge Tempered Glass for OPPO Reno 15c 5G, oppo renio 15c 5g (Pack of 1)
₹178
₹799Bank Offer | Anti Glare, Scratch Resistant, UV Protection, Air-bubble Proof, Anti Reflection | Mobile | Edge To Edge Tempered Glass | RemovableAs on 11:07:15am 22-05-2026
- The price of Oppo Reno15c 5G ranges from ₹41,999 to ₹41,999.
- Oppo Reno15c 5G is available at a best price of ₹41,999 on Flipkart.
- The latest price information for Oppo Reno15c 5G was updated on 11:45:08am 22-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Oppo Reno15c 5G are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (12 GB RAM)
OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (12 GB RAM) runs the Android 16 Operating System. It has a 6 Gen 1 processor along with 12 GB RAM. There is an internal memory of 256 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a touchscreen. The handset measures 158.12 mm (15.81 cm)(height) x and weighs 193 g.
Display
The phone has a 16.69 cm (6.57 inch) display. Resolution of the screen is 1080?2372 s pixels (Full HD+). Pixel Density of the display is 397ppi.
Camera
OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (12 GB RAM) has a rear camera of 50MP + 8MP + 2MP resolution finding its use for handy photos. The camera is supported by a LED Flash flash. This mobile supports Full HD video recording.
Battery and Connectivity
7000 mAh battery powers the OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (12 GB RAM). Connectivity features of the phone are GPRS, Bluetooth, Bluetooth Version: v5.1, Wi-Fi, Wi-fi Version: Wi-Fi 5 (802.11ac), Map: Google Map.
Miscellaneous Features
OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (12 GB RAM) also deserves a mention of the other details which are namely Sensors like In-display optical fingerprint sensor, Color temperature sensor, E-compass, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor, Accelerometer.
- For a quick reference, the key features of OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (12 GB RAM) at one glance are :
- 6 Gen 1 Processor
- 7000 mAh Battery
- 12 GB RAM
- 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ Display
- 50MP + 8MP + 2MP
- Yes
- 256 GB ROM
About the brand
Specifications for Oppo Reno15c 5G
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| call features | |
| Call Divert | Yes |
| Call Records | Yes |
| camera features | |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Frame Rate | Upto 120 Hz fps |
| Full HD Recording | Yes |
| Image Editor | Yes |
| Primary Camera | 50MP + 8MP + 2MP |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera Features | Night, SLO-MO, Dual-View Video, Panorama, Google Lens, TIME-LAPSE, Macro, Video, Underwater, HI-RES, Portrait, DOC SCANNER, Photo, STICKER, PRO |
| Secondary Camera | Yes |
| Secondary Camera Features | Video, TIME-LAPSE, Photo, HI-RES, Retouch, STICKER, Panorama, Dual-View Video, Night, Portrait, Screen Fill Light |
| connectivity features | |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | V5.1 |
| GPRS | Yes |
| Map Support | Google Map |
| Network Type | 4G, 5G, 2G, 4G VOLTE, 3G |
| Supported Networks | 5G, 4G VoLTE, WCDMA, GSM, 4G LTE |
| Wi-fi | Yes |
| Wi-fi Version | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| dimensions | |
| Height | 158.12 mm (15.81 cm) |
| Weight | 193 g |
| display features | |
| Display Size | 16.69 cm (6.57 Inch) |
| HD Game Support | Yes |
| Resolution | 1080?2372 Pixels |
| Resolution Type | Full HD+ |
| general | |
| Box Contents | 1 x Protective Case, 1 x Handset, 1 x Safety Guide, 1 x SIM Ejector Tool, 1 x Charger, 1 x USB Data Cable, 1 x QuickGuide |
| Brand | OPPO |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Afterglow Pink |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | Reno15c 5G |
| Model Number | CPH2801 |
| Otg Compatible | Yes |
| Phablet | No |
| Quick Charging | Yes |
| RAM Type | LPDDR4X |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 12 GB RAM 256 GB ROM 16.69 cm (6.57 Inch) Full HD+ Display 50MP + 8MP + 2MP Yes 7000 mAh Battery 6 Gen 1 Processor |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 256 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| RAM | 12 GB |
| name | |
| Name | OPPO Reno15c 5G (Afterglow Pink, 256 GB) (12 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android 16 |
| Primary Clock Speed | 2.2 GHz |
| Processor Brand | Snapdragon |
| Processor Core | Octa Core |
| Processor Type | 6 Gen 1 |
| other details | |
| Browser | Google Chrome |
| Graphics ppi | 397 ppi |
| Mms | Yes |
| Sensors | In-Display Optical Fingerprint Sensor, Color Temperature Sensor, E-Compass, Gyroscope, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer |
Price Chart for Oppo Reno15c 5G
The price data available with us for Oppo Reno15c 5G is for only 1 days. Hence we will not be able to suggest much about making a good buying decision. You are requested to please use your own judgement and decision as far as product pricing is concerned. However, our analysis is shown under for your reference.
We have analysed price data for Oppo Reno15c 5G for a period of 1 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹41,999.
- The highest price recorded is ₹41,999.
- The average price is ₹41,999.
Our Recommendation for buying Oppo Reno15c 5G
The best price of Oppo Reno15c 5G has not shown much overall variation over the recorded period. There is insufficient information about price to comment on the trend over the past. Since Oppo Reno15c 5G has been at this price for some time, our recommendation will be to buy it at the best price in India of ₹41,999 now.
Alternatives to Oppo Reno15c 5G

- Android 14
- 8 GB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 50MP + 12MP Rear Camera

- Android 16
- 8 GB Ram
- 16.69 Cm (6.57 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 8 GB Ram
- 15.96 Cm (6.285 Inch) Screen
- 48MP + 12MP Rear Camera

- Android Oxygen 15
- 16 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android Oxygen OxygenOS 15, Android 15
- 8 GB Ram
- 17.35 Cm (6.83 Inch) Screen
- 50MP + 50MP + 8MP Rear Camera

- Android 16
- 12 GB Ram
- 17.35 Cm (6.83 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android Oxygen 15
- 8 GB Ram
- 16.74 Cm (6.59 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 13
- 8 GB Ram
- 15.49 Cm (6.1 Inch) Screen
- 50MP + 10MP + 12MP Rear Camera

- Android Oxygen OxygenOS 16
- 8 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 15
- 12 GB Ram
- 17.2 Cm (6.77 Inch) Screen
- 50MP + 50MP Rear Camera

User Reviews for Oppo Reno15c 5G
Comments
Add Comment