Google Pixel 10a
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:13:20 pm
₹49,999 at
Product Features:
- 16.0 cm (6.3 Inch) Display Size
- Actua Display Display Type
- 48MP + 13MP Primary Camera
- 13MP Front Camera Secondary Camera
- 8 GB RAM
- 256 GB Internal Memory
- 5100 mAh Battery Capacity
- Tensor G4 processor
- Front & Back Flash
- View All Specs
FLIPKART
Google Pixel 10a (Obsidian, 256 GB) (8 GB RAM)
₹49,999
Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.0 cm (6.3 inch) Full HD+ AMOLED Display | 48MP + 13MP | 13MP Front Camera | 5100 mAh Lithium Battery | Tensor G4 ProcessorAs on 4:13:19pm 21-05-2026
FLIPKART
Google Pixel 10a (Berry, 256 GB) (8 GB RAM)
₹49,999
Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.0 cm (6.3 inch) Full HD+ AMOLED Display | 48MP + 13MP | 13MP Front Camera | 5100 mAh Lithium Battery | Tensor G4 ProcessorAs on 4:13:19pm 21-05-2026
FLIPKART
Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM)
₹49,999
Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.0 cm (6.3 inch) Full HD+ AMOLED Display | 48MP + 13MP | 13MP Front Camera | 5100 mAh Lithium Battery | Tensor G4 ProcessorAs on 4:13:19pm 21-05-2026
FLIPKART
Google Pixel 10a (Lavender, 256 GB) (8 GB RAM)
₹49,999
Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.0 cm (6.3 inch) Full HD+ AMOLED Display | 48MP + 13MP | 13MP Front Camera | 5100 mAh Lithium Battery | Tensor G4 ProcessorAs on 4:13:19pm 21-05-2026
Products like Google Pixel 10a
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
FLIPKART
Google Pixel 10 (Frost, 256 GB) (12 GB RAM)
₹74,999
₹79,999Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 16.0 cm (6.3 inch) Quad HD+ Display | 48MP + 13MP + 10.8MP | 10.5MP Front Camera | 4970 mAh Battery | Tensor G5 ProcessorAs on 4:13:19pm 21-05-2026
FLIPKART
Google Pixel 10 (Obsidian, 256 GB) (12 GB RAM)
₹74,999
₹79,999Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 16.0 cm (6.3 inch) Quad HD+ Display | 48MP + 13MP + 10.8MP | 10.5MP Front Camera | 4970 mAh Battery | Tensor G5 ProcessorAs on 4:13:20pm 21-05-2026
FLIPKART
Google Pixel 10 (Indigo, 256 GB) (12 GB RAM)
₹74,999
₹79,999Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 16.0 cm (6.3 inch) Quad HD+ Display | 48MP + 13MP + 10.8MP | 10.5MP Front Camera | 4970 mAh Battery | Tensor G5 ProcessorAs on 4:13:19pm 21-05-2026
FLIPKART
Google Pixel 10 (Lemongrass, 256 GB) (12 GB RAM)
₹74,999
₹79,999Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 16.0 cm (6.3 inch) Quad HD+ Display | 48MP + 13MP + 10.8MP | 10.5MP Front Camera | 4970 mAh Battery | Tensor G5 ProcessorAs on 4:13:19pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
45W USB Type C Fast Charger Adapter Compatible with Google Pixel 10/10pro/9/9pro/9a/8/8a/7/7a/6/6a/5/5a, Pro & Other Type-C by APFEN
₹797
₹3,999As on 4:13:20pm 21-05-2026
SNAPDEAL
Icynics Tempered Glass Compatible For Google Pixel 8a ( Pack of 1 )
₹235
₹699As on 4:13:20pm 21-05-2026
SNAPDEAL
BIG WINGS Shock Proof Case Compatible For Silicon Google Pixel 8a ( Pack of 1 )
₹388
₹1,999As on 4:13:20pm 21-05-2026
SNAPDEAL
BIG WINGS Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Google Pixel 6A ( Pack of 1 )
₹338
₹1,499As on 4:13:20pm 21-05-2026
SNAPDEAL
Icynics Tempered Glass Compatible For Google Pixel 8 Pro ( Pack of 1 )
₹235
₹699As on 4:13:20pm 21-05-2026
- Google Pixel 10a is available at a best price of ₹49,999 on Flipkart.
- The latest price information for Google Pixel 10a was updated on 4:13:20pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Google Pixel 10a are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM)
Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM) runs the Android 16 Operating System. It has a Tensor G4 processor along with 8 GB RAM. There is an internal memory of 256 GB. Sim card supported is Dual Sim(Physical + eSIM). The display is a touchscreen. The handset measures 72.97 mm (7.3 cm)(width) x 153.92 mm (15.39 cm)(height) x 9.04 mm (0.9 cm)(depth) and weighs 184.7 g.
Display
The phone has a 16.0 cm (6.3 inch) Actua Display display. Resolution of the screen is Up to 4k UHD / 60 fps pixels (Full HD+ AMOLED Display). Pixel Density of the display is 10ppi.
Camera
Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM) has two cameras, the rear camera is 48MP + 13MP used for taking photos whereas the front camera is of 13MP Front Camera useful in video calling and selfies. The camera is supported by a Front & Back Flash flash. Both HD and normal video recording modes are supported by Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM). The recording can be done at a maximum supported resolution of Up to 4k UHD / 60 fps.
Battery and Connectivity
5100 mAh battery powers the Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM). Connectivity features of the phone are GPRS, USB connectivity, Bluetooth, Bluetooth Version: v6.0, Wi-Fi, GPS, NFC.
Miscellaneous Features
Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM) also deserves a mention of the other details which are namely Sensors like Barometer, Prox/ALS, Magnetom, Accel/Gyro, Hall; Operating Frequency Support like 850/900/1800/1900.
- For a quick reference, the key features of Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM) at one glance are :
- 48MP + 13MP
- 256 GB ROM
- 8 GB RAM
- Tensor G4 Processor
- 16.0 cm (6.3 inch) Full HD+ AMOLED Display
- 13MP Front Camera
- 5100 mAh Lithium Battery
About the brand
Specifications for Google Pixel 10a
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| call features | |
| Call Divert | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Call Wait/hold | Yes |
| Hands Free | Yes |
| Logs | Missed Calls, Outgoing Calls, Received Calls |
| Phone Book | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Speed Dialing | Yes |
| Video Call Support | Yes |
| camera features | |
| Digital Zoom | Yes |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Flash | Front & Back Flash |
| Full HD Recording | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Image Editor | Yes |
| Optical Zoom | Yes |
| Primary Camera | 48MP + 13MP |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera Features | 13 MP Ultrawide, Dual Rear Camera, 48 MP Wide Camera with Macro Focus |
| Secondary Camera | 13MP Front Camera |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | Up to 4k UHD / 60 fps |
| connectivity features | |
| Audio Jack | NA |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | V6.0 |
| GPRS | Yes |
| GPS Support | Yes |
| Infrared | No |
| Micro USB Port | No |
| Micro USB Version | NA |
| Mini HDMI Port | No |
| Mini USB Port | No |
| Mini USB Version | NA |
| Network Type | 5G |
| NFC | Yes |
| Supported Networks | 5G |
| Tv out | No |
| USB Connectivity | Yes |
| USB Tethering | Yes |
| Wi-fi | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| dimensions | |
| Depth | 9.04 mm (0.9 cm) |
| Height | 153.92 mm (15.39 cm) |
| Weight | 184.7 g |
| Width | 72.97 mm (7.3 cm) |
| display features | |
| Display Size | 16.0 cm (6.3 Inch) |
| Display Type | Actua Display |
| HD Game Support | Yes |
| Resolution | 1080 x 2424 Pixels |
| Resolution Type | Full HD+ AMOLED Display |
| general | |
| Box Contents | 1 x Handset, 1 x Charging Cable, 1 x SIM Tool, 1 x Warranty Booklet |
| Brand | |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Fog |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | Pixel 10a |
| Model Number | GA09606-IN |
| Otg Compatible | Yes |
| Phablet | No |
| Quick Charging | Yes |
| SIM Type | Dual SIM(Physical + ESIM) |
| Touchscreen | Yes |
| Vr Compatible | Yes |
| key features | |
| Highlights | 8 GB RAM 256 GB ROM 16.0 cm (6.3 Inch) Full HD+ AMOLED Display 48MP + 13MP 13MP Front Camera 5100 mAh Lithium Battery Tensor G4 Processor |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 256 GB |
| RAM | 8 GB |
| Supported Memory Card Type | NA |
| multimedia features | |
| Fm Radio | Yes |
| name | |
| Name | Google Pixel 10a (Fog, 256 GB) (8 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating Frequency | 850/900/1800/1900 |
| Operating System | Android 16 |
| Processor Brand | |
| Processor Core | Octa Core |
| Processor Type | Tensor G4 |
| other details | |
| Browser | Chrome |
| Business Phone | Yes |
| Graphics ppi | 422 ppi |
| Important Apps | Google Photos, Gmail, YouTube, Google Drive, Google Maps |
| Instant Message | Yes |
| Mms | Yes |
| Mobile Tracker | Yes |
| Predictive Text Input | Yes |
| Removable Battery | No |
| Sensors | Barometer, Prox/ALS, Magnetom, Accel/Gyro, Hall |
| SIM Size | Nano SIM |
| SMS | Yes |
| Social Networking Phone | Yes |
| Supported Languages | Bengali, Hindi, Odia, Punjabi, Assamese, Urdu and Many More World Languages, Tamil, English, Malayalam, Gujrati, Telegu, Marathi |
| Upgradable Operating System | 7 Years of Upgrades |
| Voice Input | Yes |
Price Chart for Google Pixel 10a
Alternatives to Google Pixel 10a

- Android 15
- 8 GB Ram
- 15.75 Cm (6.2 Inch) Screen
- 50MP + 12MP Rear Camera

- Android 14
- 8 GB Ram
- 15.75 Cm (6.2 Inch) Screen
- 50MP + 10MP + 12MP Rear Camera

- Android 16
- 8 GB Ram
- 16.74 Cm (6.59 Inch) Screen
- 50MP + 50MP + 8MP Rear Camera

- Android 15
- 8 GB Ram
- 17.53 Cm (6.9 Inch) Screen
- 50MP + 13MP Rear Camera

- Android 16
- 12 GB Ram
- 17.35 Cm (6.83 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- IOS 16
- 15.49 Cm (6.1 Inch) Screen
- 12MP + 12MP Rear Camera
- 12MP Front Camera

- Android Oxygen 15
- 8 GB Ram
- 16.74 Cm (6.59 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 14
- 12 GB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 50MP + 48MP + 48MP Rear Camera

- IOS 15
- 15.49 Cm (6.1 Inch) Screen
- 12MP + 12MP Rear Camera
- 12MP Front Camera

- Android 13
- 8 GB Ram
- 15.49 Cm (6.1 Inch) Screen
- 50MP + 10MP + 12MP Rear Camera

User Reviews for Google Pixel 10a
Comments
Add Comment