Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone with Built in UPI Payments
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:14:34 pm
₹1,331 at
Product Features:
- 4.5 cm (1.77 Inch) Display Size
- 0MP Primary Camera
- 0MP Front Camera Secondary Camera
- 32 MB RAM
- 32 MB Internal Memory
- 1000 mAh Battery Capacity
- Lithium Ion Battery Type
- SC6531E processor
- View All Specs
FLIPKART
Nokia All-New 105 Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Cyan)
₹1,331
₹1,599Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1000 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 4:12:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Nokia All-New 105 Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Terracotta Red)
₹1,331
₹1,599Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1000 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 4:12:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Nokia All-New 105 Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Charcoal)
₹1,332
₹1,599Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1000 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 4:12:50pm 21-05-2026
Products like Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments
PreferredAMAZON
Nokia All-new 105 Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio| 1 Year Replacement Guarantee | Charcoal
₹1,249
₹1,599As on 4:14:34pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Charcoal)
₹1,326
₹1,699Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | Expandable Upto 32 MB | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP | 0MP Front Camera | 1000 mAh BatteryAs on 4:12:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Charcoal)
₹1,699
Out of StockBank Offer | 2 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 1000 mAh BatteryAs on 4:12:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Cyan)
₹1,699
Out of StockBank Offer | 2 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 1000 mAh BatteryAs on 4:12:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Terracotta Red)
₹1,699
Out of StockBank Offer | 2 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 1000 mAh BatteryAs on 4:12:50pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 105 Classic | Dual SIM Keypad Phone with Built-in UPI Payments, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio | Without Charger | Charcoal
₹1,259
₹1,449As on 4:12:51pm 21-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Classic Single Sim Keypad Phone, Without Charger (Charcoal)
₹1,054
₹1,349Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0MP Front Camera | 800 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 4:12:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Nokia 105 Dual Sim, Keypad Mobile Phone with Wireless FM Radio (Charcoal)
₹1,598
₹1,599Out of StockBank Offer | 4 MB RAM | 4 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 800 mAh BatteryAs on 4:12:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Nokia 106 Single Sim Keypad Phone with Built-in UPI App, MP3 Player (Emerald Green)
₹1,318
₹1,699Bank Offer | 32 MB RAM | 32 MB ROM | 17.02 cm (6.7 inch) Display | 1000 mAh Battery | SC6531E ProcessorAs on 4:12:50pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Nokia 106 Single Sim, Keypad Phone with Built-in UPI Payments App, Long-Lasting Battery, Wireless FM Radio & MP3 Player, and MicroSD Card Slot | Charcoal
₹1,299
₹1,699As on 4:12:51pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
- The price of Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments ranges from ₹1,331 to ₹1,331.
- Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments is available at a best price of ₹1,331 on Flipkart.
- The latest price information for Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments was updated on 4:14:34pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Nokia All-New 105 Single Sim Keypad Phone With Built-in UPI Payments (Charcoal)
It has a SC6531E processor along with 32 MB RAM. There is an internal memory of 32 MB. Sim card supported is Single Sim. This phone has keypad support. The handset weighs 79.7 g.
Display
The phone has a 4.5 cm (1.77 inch) display. Resolution of the screen is 160 x 128 pixels. Pixel Density of the display is 116ppi.
Camera
Nokia All-New 105 Single Sim Keypad Phone With Built-in UPI Payments (Charcoal) has two cameras, the rear camera is 0MP used for taking photos whereas the front camera is of 0MP Front Camera useful in video calling and selfies.
Battery and Connectivity
1000 mAh battery powers the Nokia All-New 105 Single Sim Keypad Phone With Built-in UPI Payments (Charcoal). This mobile's battery is Lithium Ion type. Connectivity features of the phone are USB connectivity, Audio jack: 3.5 mm.
Miscellaneous Features
Nokia All-New 105 Single Sim Keypad Phone With Built-in UPI Payments (Charcoal) also deserves a mention of the other details which are namely Internet Connectivity Options like 2G; Operating Frequency Support like 2G GSM: 900 MHz/1800 MHz.
- For a quick reference, the key features of Nokia All-New 105 Single Sim Keypad Phone With Built-in UPI Payments (Charcoal) at one glance are :
- 1000 mAh Battery
- 32 MB ROM
- 0MP Front Camera
- 0MP
- 32 MB RAM
- 4.5 cm (1.77 inch) Display
- SC6531E Processor
About the brand
Specifications for Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Dual Battery | No |
| call features | |
| Call Records | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Call Wait/hold | Yes |
| Conference Call | Yes |
| Hands Free | No |
| Logs | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Speed Dialing | Yes |
| Video Call Support | No |
| camera features | |
| Digital Zoom | Yes |
| Frame Rate | NA fps |
| Optical Zoom | No |
| Primary Camera | 0MP |
| Primary Camera Available | No |
| Secondary Camera | 0MP Front Camera |
| Secondary Camera Available | No |
| connectivity features | |
| 3G | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Bluetooth Support | No |
| GPS Support | No |
| Infrared | No |
| Internet Connectivity | 2G |
| Micro USB Port | Yes |
| Micro USB Version | V1.1 |
| Mini USB Port | No |
| Network Type | 2G |
| Supported Networks | GSM |
| USB Connectivity | Yes |
| Wi-fi | No |
| Wi-fi Version | NA |
| dimensions | |
| Weight | 79.7 g |
| display features | |
| Display Size | 4.5 cm (1.77 Inch) |
| Resolution | 160 x 128 |
| general | |
| Box Contents | Battery, Handset, Charger, User Guide |
| Brand | Nokia |
| Browse Type | Feature Phones |
| Color | Charcoal |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | No |
| Model Name | All-New 105 Single SIM Keypad Phone with Built-in UPI Payments |
| Model Number | TA-1575 |
| Notch Design | NA |
| Otg Compatible | No |
| Phablet | No |
| Quick Charging | No |
| RAM Type | Internal PSRAM |
| SIM Type | Single SIM |
| Touchscreen | No |
| User Available Internal Memory | 32 MB |
| key features | |
| Highlights | 32 MB RAM 32 MB ROM 4.5 cm (1.77 Inch) Display 0MP 0MP Front Camera 1000 mAh Battery SC6531E Processor |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 32 MB |
| RAM | 32 MB |
| multimedia features | |
| Fm Radio | Yes |
| Fm Radio Recording | Yes |
| Music Player | No |
| name | |
| Name | Nokia All-New 105 Single SIM Keypad Phone with Built-in UPI Payments (Charcoal) |
| OS & processor features | |
| Operating Frequency | 2G GSM: 900 MHz/1800 MHz |
| Primary Clock Speed | 0.208 GHz |
| Processor Brand | Spreadtrum |
| Processor Type | SC6531E |
| other details | |
| Business Phone | Yes |
| GPS Type | NA |
| Instant Message | Yes |
| Keypad | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| SIM Size | Mini SIM |
| Smartphone | No |
| SMS | Yes |
Price Chart for Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments
Alternatives to Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments

- 4 MB Ram
- 5.08 Cm (2 Inch) Screen
- 1.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 200 G Weight

- 32 MB Ram
- 4.5 Cm (1.77 Inch) Screen
- 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 4 MB Ram
- 4.57 Cm (1.8 Inch) Screen
- 0.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 4 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 1.3MP + 0MP Rear Camera
- 0MP Front Camera

- 32 MB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 79.7 G Weight
- 30 Ppi Pixel Density

- 64 MB Ram
- 5.59 Cm (2.2 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 128 Ppi Pixel Density

- 6.6 Cm (2.6 Inch) Screen
- 1.3MP Rear Camera
- 50 Mm(width) X 115 Mm(height) X 15.5 Mm(depth) Size
- TFT Display

- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera
- 167 Ppi Pixel Density
User Reviews for Nokia All New 105 Single Sim Keypad Phone With Built In UPI Payments
Comments
Add Comment