Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:03 pm
₹28,625 at
FLIPKART
Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White)
₹28,625
₹59,000Hot Deal | Only 3 left | Annual Power Usage: 565.65 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:08:50pm 21-05-2026
Products like Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Blue Star 1 Ton 4 Star IA412FNU 2023 Model Multi Sensors, Stabalizer Free Operation, Self Diagnosis, Dust Filter Split Inverter AC (White)
₹31,688
₹59,500Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 583.06 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:08:50pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 2 Ton 5 Star IC524DNUR 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹50,990
₹78,300Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 935.89 Units | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:56:57pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1.5 Ton 5 Star IE518PNU 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹39,990
₹68,600Bank Offer | Annual Power Usage: 782.29 W | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:00pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1.5 Ton 3 Star IA318ZXU 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹36,490
₹60,000Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 918.45 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:03pm 21-05-2026
FLIPKART
Blue Star 1 Ton 5 Star IC512VNURS 2023 Model Split Inverter AC (White)
₹37,100
₹60,500Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 517.83 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:08:50pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 1 Ton 5 Star IC512RNUR 2025 Model 4 Way Swing Convertible 5 In 1 Cooling , 60 Months Warranty, Inverter Split AC (Copper, AI Pro, Smart Ready, White)
₹36,990
₹58,539As on 6:50:21pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 1 Ton 2 Star FA212DXU 4 Way Swing , Fixed Speed Split AC (Copper, Multi Sensors, Blue Fins, Self Diagnosis, White)
₹37,131
₹42,600As on 6:53:23pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 1 Ton 3 Star IE312PNU Convertible 5 In 1 Cooling , Inverter Split AC (Copper, DigiQ Hepta Sensor, Blue Fins, Self Diagnosis, White)
₹29,989
₹52,000As on 6:57:00pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 1 Ton 3 Star IA312ZXU Convertible 5 In 1 Cooling ,New Star Rated, Inverter Split AC (Copper, DigiQ Hepta Sensor, Blue Fins, Self Diagnosis, White)
₹32,489
₹49,000As on 6:58:08pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Blue Star 1 Ton 5 Star IA512ZXUS Convertible 5 In 1 Cooling ,New Star Rated,Smart Inverter Split AC (Copper, DigiQ Hepta Sensor, Blue Fins, Self Diagnosis, White)
₹37,989
₹62,000As on 6:58:08pm 21-05-2026
- Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹28,625 on Flipkart.
- The latest price information for Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:59:03pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Blue Star 2023 Model 1 Ton 4 Star Split Inverter AC (IC412YNU, White)
Product Description
Blue Star 2023 Model 1 Ton 4 Star Inverter (IC412YNU, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1 Ton. It has a Inverter Rotary compressor powering the unit.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton
- 4 Star BEE Rating 2023 : For energy savings upto 20% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 10 kg, w x h x d : 84.5 cm x 30 cm x 19.3 cm) and Outdoor unit (unit weight : 23.5 kg, w x h x d : 85.8 cm x 53.6 cm x 32.7 cm).
Main Features
Blue Star 2023 Model 1 Ton 4 Star Split Inverter AC (IC412YNU, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like Auto restart, memory feature, self diagnosis, sleep mode, timer, Turbo Cooling, Comfort Sleep, Auto Restart with Memory Function.
- Performance Features like Turbo mode, iseer :- 4.65 W/W, panel display :- LED.
- Remote Control Features like Night glow buttons on remote, battery type :- 2 AAA Batteries.
Power Consumption
Blue Star 2023 Model 1 Ton 4 Star Split Inverter AC (IC412YNU, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 4.65 W/W and a energy(star) rating of 4 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter.
About the brand
Specifications for Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Active Carbon Filter | No |
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Stepped Louvers | No |
| convenience features | |
| Additional Features | Turbo Cooling, Comfort Sleep |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | No |
| Memory Feature | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Restart with Memory Function |
| Quiet Mode | No |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Indoor w x h x d | 84.5 cm x 30 cm x 19.3 cm |
| Outdoor Unit Weight | 23.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 85.8 cm x 53.6 cm x 32.7 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2023 |
| Bee Star Rating | 4 Star BEE Rating |
| Box Contents | 3 m Copper Wire; 3.5 m Inter Connecting Pipe; Remote; Manual with Warranty Card; 1 Outdoor Unit; 1 Indoor Unit |
| Brand | Blue Star |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3400 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | IC412YNU |
| Operating Modes | Fan Mode, Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton 4 Star BEE Rating 2023 : For Energy Savings Upto 20% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Blue Star 2023 Model 1 Ton 4 Star Split Inverter AC (IC412YNU, White) |
| performance features | |
| Iseer | 4.65 W/W |
| Panel Display | LED |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 565.65 Units |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Night Glow Buttons on Remote | Yes |
Price Chart for Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White)

Cruise 1 Ton 3 Star CWCVBM VQ1D123 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling at 48 C, Anti Rust Tech, White)
₹26,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement. With VarioQool Convertible 4-in-1, You Get Flexibility To Increase Or Decrease Cooling Capacity As Per Requirements.
- Capacity (1 Ton): Suitable For Small Sized Rooms (up To 110 Sq.ft.) ; Cooling Capacity: 3440W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 604.99 Units Per Year

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.33 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Cruise 1.5 Ton 3 Star CWCVBM VQ3D173 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling, Anti Rust Tech, New BEE Rated, White)
₹29,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement
- Capacity (1.5 Ton): Suitable For Medium Sized Rooms (111 To 150 Sq. Ft.) ; Cooling Capacity: 4800W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 842.84 Units Per Year

Hitachi 1.8 Ton 3 Star RMNG322HFEOZ1/EMNG322HFEOZ1/CMNG322HFEOZ1/CM322HFEOZ1 2022 Model Split Inverter AC (White, Gold)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 3.94 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1 Ton 5 Star 105IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹27,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1.5 Ton 3 Star even at 52 C 2025 Model 4 IN 1 Adjustable Mode | Energy Efficient | High Ambient Cooling | Anti Dust Filter with Anti Microbial Coating | Auto Clean Split Inverter AC
₹29,816
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.81 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Blue Star 1 Ton 4 Star IC412YNU 2023 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment