Iqoo 15R 5G
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:13:31 pm
₹45,988 at
Product Features:
- 16.74 cm (6.59 Inch) Display Size
- 50MP Rear Camera Primary Camera
- 8 GB RAM
- 256 GB Internal Memory
- 7600 mAh Battery Capacity
- View All Specs
FLIPKART
IQOO 15R 5G (Triumph Silver, 256 GB) (8 GB RAM)
₹45,988
₹53,999Only few left | Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.74 cm (6.59 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7600 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO 15R 5G (Dark Knight, 256 GB) (8 GB RAM)
₹45,990
₹53,999Only few left | Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.74 cm (6.59 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7600 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO 15R 5G (Dark Knight, 256 GB) (12 GB RAM)
₹50,926
₹56,999Only few left | Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 16.74 cm (6.59 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7600 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO 15R 5G (Triumph Silver, 256 GB) (12 GB RAM)
₹50,978
₹56,999Only few left | Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 16.74 cm (6.59 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7600 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO 15R 5G (Triumph Silver, 512 GB) (12 GB RAM)
₹54,323
₹61,999Out of StockBank Offer | 12 GB RAM | 512 GB ROM | 16.74 cm (6.59 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7600 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO 15R 5G (Dark Knight, 512 GB) (12 GB RAM)
₹54,323
₹61,999Out of StockBank Offer | 12 GB RAM | 512 GB ROM | 16.74 cm (6.59 inch) Display | 50MP Rear Camera | 7600 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
Products like Iqoo 15R 5G
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
iQOO 15 (Apex, 12GB RAM, 256GB Storage) | Fastest Snapdragon 8 Elite Gen 5 Processor* | OriginOS 6 - Out of The Box* | Samsung 2K M14 Lead OLED Display
₹72,999
₹76,999As on 4:09:02pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
iQOO 15 (Legend, 16GB RAM, 512GB Storage) | Fastest Snapdragon 8 Elite Gen 5 Processor* | Origin OS 6 - Out of The Box* | Samsung 2K M14 Lead OLED Display
₹79,999
₹83,999As on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO Z10R 5G (Moonstone, 256 GB) (8 GB RAM)
₹20,850
₹24,999Out of StockBank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 17.2 cm (6.77 inch) Display | 50MP Rear Camera | 5700 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO Z10R 5G (Aquamarine, 128 GB) (8 GB RAM)
₹23,400
₹23,499Only 1 left | Bank Offer | 8 GB RAM | 128 GB ROM | 17.2 cm (6.77 inch) Display | 50MP Rear Camera | 5700 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO Z10R 5G (Moonstone, 256 GB) (12 GB RAM)
₹27,999
₹29,999Only few left | Bank Offer | 12 GB RAM | 256 GB ROM | 17.2 cm (6.77 inch) Display | 50MP Rear Camera | 5700 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
FLIPKART
IQOO Neo 10R 5G (Raging Blue, 256 GB) (8 GB RAM)
₹25,995
₹33,999Out of StockBank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 17.22 cm (6.78 inch) Display | 50MP Rear Camera | 6400 mAh BatteryAs on 4:09:02pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
SNAPDEAL
- The price of Iqoo 15R 5G ranges from ₹45,988 to ₹45,988.
- Iqoo 15R 5G is available at a best price of ₹45,988 on Flipkart.
- The latest price information for Iqoo 15R 5G was updated on 4:13:31pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Iqoo 15R 5G are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for IQOO 15R 5G (Dark Knight, 256 GB) (8 GB RAM)
IQOO 15R 5G (Dark Knight, 256 GB) (8 GB RAM) runs the Android Oxygen 15 Operating System. It has a Snapdragon Octa Core 3.8 GHz processor along with 8 GB RAM. There is an internal memory of 256 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a touchscreen.
Display
The phone has a 16.74 cm (6.59 inch) display. Resolution of the screen is 1260 x 2750 pixels. Pixel Density of the display is 459ppi.
Camera
IQOO 15R 5G (Dark Knight, 256 GB) (8 GB RAM) has a rear camera of 50MP Rear Camera resolution finding its use for handy photos.
Battery and Connectivity
7600 mAh battery powers the IQOO 15R 5G (Dark Knight, 256 GB) (8 GB RAM).
- For a quick reference, the key features of IQOO 15R 5G (Dark Knight, 256 GB) (8 GB RAM) at one glance are :
- 256 GB ROM
- 7600 mAh Battery
- 50MP Rear Camera
- 16.74 cm (6.59 inch) Display
- 8 GB RAM
About the brand
Specifications for Iqoo 15R 5G
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7600 mAh |
| camera features | |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Primary Camera | 50MP Rear Camera |
| connectivity features | |
| Network Type | 5G, 3G, 4G |
| Supported Networks | 5G, 4G LTE, GSM |
| display features | |
| Display Size | 16.74 cm (6.59 Inch) |
| Resolution | 1260 x 2750 |
| general | |
| Box Contents | Mobile Phone x1, Charger x1, Protective Case x1, Quick Guide x1, SIM Ejector Tool x1, USB Data Cable x1 |
| Brand | IQOO |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Dark Knight |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | 15R 5G |
| Model Number | I2508 |
| Otg Compatible | Yes |
| Phablet | Yes |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 8 GB RAM 256 GB ROM 16.74 cm (6.59 Inch) Display 50MP Rear Camera 7600 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 256 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| RAM | 8 GB |
| name | |
| Name | IQOO 15R 5G (Dark Knight, 256 GB) (8 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android Oxygen 15 |
| Primary Clock Speed | 3.8 GHz |
| Processor Brand | Snapdragon |
| Processor Core | Octa Core |
Price Chart for Iqoo 15R 5G
Alternatives to Iqoo 15R 5G

- Android 16
- 8 GB Ram
- 16.0 Cm (6.3 Inch) Screen
- 48MP + 13MP Rear Camera

- Android 15
- 8 GB Ram
- 15.75 Cm (6.2 Inch) Screen
- 50MP + 12MP Rear Camera

- Android 14
- 8 GB Ram
- 15.75 Cm (6.2 Inch) Screen
- 50MP + 10MP + 12MP Rear Camera

- Android 16
- 8 GB Ram
- 16.74 Cm (6.59 Inch) Screen
- 50MP + 50MP + 8MP Rear Camera

- Android 15
- 8 GB Ram
- 17.53 Cm (6.9 Inch) Screen
- 50MP + 13MP Rear Camera

- Android 16
- 12 GB Ram
- 17.35 Cm (6.83 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- IOS 15
- 15.49 Cm (6.1 Inch) Screen
- 12MP + 12MP Rear Camera
- 12MP Front Camera

- Android 13
- 8 GB Ram
- 15.49 Cm (6.1 Inch) Screen
- 50MP + 10MP + 12MP Rear Camera

- Android Oxygen OxygenOS 16
- 8 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android Oxygen Android V14
- 12 GB Ram
- 17.32 Cm (6.82 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

User Reviews for Iqoo 15R 5G
Comments
Add Comment