Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:49:07 pm
₹66,490 at
FLIPKART
Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA-W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹66,490
₹77,500Bank Offer | Annual Power Usage: 1437.52 kWhAs on 6:49:07pm 21-05-2026
Products like Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
FLIPKART
Mitsubishi Heavy Industries 1.6 Ton 2 Star DXK20CAPDA-W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹51,490
₹60,000Bank Offer | Annual Power Usage: 1071.36 kWh | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:49:07pm 21-05-2026
FLIPKART
Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA-W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
₹70,990
₹83,000Hot Deal | Only 5 left | Annual Power Usage: 1345.45 kWhAs on 6:45:49pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
- Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White) is available at a best price of ₹66,490 on Flipkart.
- The latest price information for Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White) was updated on 6:49:07pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.15 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (DXK25CAPDA-W, White)
Product Description
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.15 Ton 2 Star Fixed Speed (DXK25CAPDA-W, White) is a Split air conditioner with a capacity of 2.15 Ton. It is powered by a Single Stage compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 2.15 Ton
- 2 Star BEE Rating 2026 : For energy savings upto 5% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 13 kg, w x h x d : 110 cm x 33 cm x 25 cm) and Outdoor unit (unit weight : 54 kg, w x h x d : 81 cm x 59.4 cm x 30.1 cm).
Main Features
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.15 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (DXK25CAPDA-W, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Anti Corrosive Blue Fins & Bends, evaporator fin type :- Anti-Corrosive Coated Blue Fins & Bends.
- Convenience Features like auto restart, emergency operational button, memory feature, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Turbo mode, indoor noise level :- Low - 48 dB, iseer :- 3.88 W/W, 55?C design condition, Dry Mode, Big IDU & ODU, Economy mode, 100% Copper, On & Off Timer, Sleep Mode, Self Diagnosis, Long Reach Air Flow, Heavy Duty Protective Shield & Backup switch, Jet Air Flow, Wide Horizontal Louver, Anitcorrosive Blue Fins & Bends, Big Area Coverage, Auto Restart, Auto Mode, Clean Air - Nano PM -2.5 Filters + Anti Viral Coated Pre Filters, Backlit Remote, 3D Surround Airflow, Surge Voltage Protection, Anti-microbial fan, 3D Auto Air Flow Functioni, Powerful Cooling Mode.
- Remote Control Features like battery type :- 2 AAA Batteries, Backlit Remote Control.
Power Consumption
MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.15 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (DXK25CAPDA-W, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.88 W/W and a energy(star) rating of 2 Star BEE Rating. It requires a power supply of 1 Phase, 220 - 230 V, 50Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like anti-bacteria filter, dust filter, auto air swing.
About the brand
Specifications for Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Active Carbon Filter | No |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Anti Corrosive Blue Fins & Bends |
| Evaporator fin Type | Anti-Corrosive Coated Blue Fins & Bends |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | No |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Quiet Mode | No |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Indoor w x h x d | 110 cm x 33 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 54 kg |
| Outdoor w x h x d | 81 cm x 59.4 cm x 30.1 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2026 |
| Bee Star Rating | 2 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 x User Manual; 1 x Indoor Unit; 1 x Outdoor Unit; 1 x Remote Control and AAA Batteries |
| Brand | MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES |
| Capacity in Tons | 2.15 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Single Stage |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 7200 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | DXK25CAPDA-W |
| Operating Modes | Cool, Auto, Dry, HI- Power, Econo Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Series | JETTA SERIES |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 2.15 Ton 2 Star BEE Rating 2026 : For Energy Savings Upto 5% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES 2026 Model 2.15 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (DXK25CAPDA-W, White) |
| performance features | |
| Indoor Noise Level | Low - 48 dB |
| Iseer | 3.88 W/W |
| Other Performance Features | 55?C Design Condition, Dry Mode, Big IDU & ODU, Economy Mode, 100% Copper, On & Off Timer, Sleep Mode, Self Diagnosis, Long Reach Air Flow, Heavy Duty Protective Shield & Backup Switch, Jet Air Flow, Wide Horizontal Louver, Anitcorrosive Blue Fins & Bends, Big Area Coverage, Auto Restart, Auto Mode, Clean Air - Nano PM -2.5 Filters + Anti Viral Coated Pre Filters, Backlit Remote, 3D Surround Airflow, Surge Voltage Protection, Anti-Microbial Fan, 3D Auto Air Flow Functioni, Powerful Cooling Mode |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 1437.52 kWh |
| Other Power Features | Econo Mode |
| Power Requirement | 1 Phase, 220 - 230 V, 50Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Remote Control Features | Backlit Remote Control |
Price Chart for Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
Alternatives to Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)

General 2 Ton 3 Star ASGG24CPWA B 4 Way Swing 15m Long Reach Airflow 7040W BEE 2026 Rated, Inverter Split AC (Copper, Powerful Cooling, 55 C Max, Suitable for 250~300 Sft, White, Free Standard Installation)
₹62,680
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Full Capacity 2 Ton Inverter Split AC : Variable Speed Compressor Provides Optimal Cooling Depending On Heat Load, Ranging From As Low As 50% To As High As 105% Of Capacity, Providing Powerful Cooling Combined With Higher Energy Efficiency For More Savings.
- Cooling Capacity - 7000W: Suitable For 250 To 300 Sq.ft Room Size; 15 Metre Long Reach Airflow; Cools Even At 55?C; 4 Way Swing
- BEE Star Rating: 3 Star. Annual Energy Consumption: 1205.19 KWh. ISEER Value: 4.50; High Part Load (50%) Efficiency 5.15
- 100% Copper Evaporator & Condenser Coil: Better Cooling And Requires Low Maintenance. Anti-Corrosion Treatment On Heat Exchanger: Epoxy Resin Coating On Evaporator And Blue Fin Coating On Condenser Enhance Durability And Long Life With Trouble Free Performance.

General 1.5 Ton 5 Star ASGG18CGAB B 4 Way Swing 15m Long Reach Airflow 5280W BEE 2026 Rated, Inverter Split AC (Copper, Powerful Cooling, 55 C Max, Suitable for 170~200 Sft, White, Free Standard Installation)
₹61,339
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Full Capacity 1.5 Ton Inverter Split AC : Variable Speed Compressor Provides Optimal Cooling Depending On Heat Load, Ranging From As Low As 25% To As High As 110% Of Capacity, Providing Powerful Cooling Combined With Higher Energy Efficiency For More Savings.
- Cooling Capacity - 5280W: Suitable For 170 To 200 Sq.ft Room Size; 15 Metre Long Reach Airflow; Cools Even At 55?C; 4 Way Swing
- BEE Star Rating: 5 Star. Annual Energy Consumption: 728.32 KWh. ISEER Value: 5.61; High Part Load (50%) Efficiency 6.60
- 100% Copper Evaporator & Condenser Coil: Better Cooling And Requires Low Maintenance. Anti-Corrosion Treatment On Heat Exchanger: Epoxy Resin Coating On Evaporator And Blue Fin Coating On Condenser Enhance Durability And Long Life With Trouble Free Performance.

Panasonic 2 Ton 3 Star CS SU24XKYWA/CU SU24XKYWA 2022 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹70,937
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2 Ton Capacity
- 3.95 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Hitachi 1.8 Ton 3 Star RAS.V322PCAIBHE (RAK.V322PCAIBHE / RAC.322WCAIE) 2023 Model with Wi fi Xpandable plus Ambience Light R 32 Split Inverter AC (White)
₹59,866
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.8 Ton Capacity
- 3.9 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Mitsubishi Heavy Industries 2.25 Ton 3 Star DXK27YAMDA W 2026 Model Hyper Inverter Split AC (White)
₹70,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2.25 Ton Capacity
- 4.55 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Samsung 1.5 Ton 3 Star AR18CY3YAWK|AR18CY3YAWKNNA|AR18CY3YAWKXNA 2024 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹61,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- Rotary Compressor

O general 1.5 Ton 5 Star ASGG18KJTA B 2023 Model Hot and Cold Split Inverter AC (White)
₹72,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.11 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Mitsubishi Heavy Industries 2.15 Ton 2 Star DXK25CAPDA W 2026 Model Fixed Speed Split AC (White)
Comments
Add Comment