Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:04 pm
₹47,287 at
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹47,287
₹49,999Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 744.69 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:55pm 21-05-2026
Products like Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White)
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW_001 2023 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹25,990
₹39,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 808.94 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:56:55pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
₹39,990Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 808.94 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:54:31pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹26,890
₹34,990Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 808.94 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:54:31pm 21-05-2026
FLIPKART
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18V3AGGSC 2026 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹34,490
₹57,990Hot Deal | Annual Power Usage: 831.01 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:04pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Lloyd 1 Ton 3 Star GLS12I3FWSEA Smart 4 Way Air Swing Cools Up To 52 C 5 In 1 Convertible Inverter Split AC (Turbo Cool, Installation Check, 100% Copper, White with Silver Deco Strip)
Currently Unavailable
As on 6:52:28pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC Cools Up To 54 C 6 In 1 Convertible , 2026 New Star Rated Inverter Split AC (Turbo Cool, Installation Check, Clean Filter Indication, 100% Copper, White)
Currently Unavailable
As on 6:59:02pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18I5AGGGW Smart 4 Way Swing Cools Up To 54 C 6 In 1 Convertible , 2026 New Star Rated Inverter Split AC (DG Mode, Ice Clean, Turbo Cool, Installation Check, White)
Currently Unavailable
As on 6:59:00pm 21-05-2026
- Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White) is available at a best price of ₹47,287 on Flipkart.
- The latest price information for Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White) was updated on 6:59:04pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Lloyd 2023 Model 1 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (GLS12C2XWASD, White)
Product Description
Lloyd 2023 Model 1 Ton 2 Star Fixed Speed (GLS12C2XWASD, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1 Ton. It is powered by a Rotary compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton
- 2 Star BEE Rating 2023 : For energy savings upto 5% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 9.7 kg, w x h x d : 87 cm x 30 cm x 21.7 cm) and Outdoor unit (unit weight : 26.5 kg, w x h x d : 83.5 cm x 52 cm x 30 cm).
Main Features
Lloyd 2023 Model 1 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (GLS12C2XWASD, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like stepped louvers.
- Convenience Features like auto restart, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, turbo mode, cooling coverage area :- 120 sq ft, iseer :- 4.53 W/W.
Power Consumption
Lloyd 2023 Model 1 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (GLS12C2XWASD, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 4.53 W/W and a energy(star) rating of 2 Star BEE Rating. It requires a power supply of 50 Hz, AC 230 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like anti-bacteria filter, 2 Way Air Direction, Vertical, dust filter, auto air swing.
About the brand
Specifications for Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Swing | Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Stepped Louvers | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 9.7 kg |
| Indoor w x h x d | 87 cm x 30 cm x 21.7 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 83.5 cm x 52 cm x 30 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Fixed Speed |
| Bee Rating Year | 2024 |
| Bee Star Rating | 2 Star BEE Rating |
| Box Contents | User Manual, Battery, 1 Outdoor Unit, Remote, Drain Pipe, Installation Accessory Kit, Connecting Wire, Installation Pipe, 1 Indoor Unit |
| Brand | Lloyd |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Rotary |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 3420 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | GLS12C2XWASD |
| Operating Modes | Sleep Mode, Fan Mode, Cool Mode, Turbo Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton 2 Star BEE Rating 2023 : For Energy Savings Upto 5% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Lloyd 2023 Model 1 Ton 2 Star Split Fixed Speed AC (GLS12C2XWASD, White) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 120 sq ft |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 4.53 W/W |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Ambient Temperature | 48 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 744.69 Units |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 230 V |
Price Chart for Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White)
Alternatives to Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White)

Panasonic 1.5 Ton 4 Star CS NU18BKY4WX/CU NU18BKY4WX 2026 Model with Wi fi Smart, DustBuster Tech, Matter Enabled, AI, Higher Airflow, 4 Way Swing, Cools at 55 Deg. C, Copper Condenser, 8in1 Convertible, PM0.1 Filter Split Inverter AC (White)
₹43,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.2 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Daikin 1.8 Ton 3 Star ATKL60XV16 PM2.5 Filter, New Star Rated, Inverter Split AC (Copper, White)
₹46,989
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Swing Compressor And Hepta Sense: Dew Clean Technology; Triple Display; PM2.5 Filter To Ensure Healthy Air
- Capacity 1.8 Ton: Suitable For Large Sized Rooms (up To 180 Sq.ft); CFM 597
- 3 Star: Energy Efficiency; ISEER Value 4.40
- Copper Condenser Coil With Patented Dnns Self Heal Coating For Low Maintenance & Enhanced Durability

Panasonic 1.5 Ton 5 Star CS NU18BKY5WX/CU NU18BKY5WX 2026 Model with Wi fi Smart, DustBuster Tech, Matter Enabled, AI, Higher Airflow, 4 Way Swing, Cools at 55 Deg. C, Copper Condenser, 8in1 Convertible, PM0.1 Filter Split Inverter AC (White)
₹47,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.8 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 5 Star AS Q19YNZE1 4 Way Swing AI Convertible 6in1, New Star Rated, Smart Inverter Split AC (Copper, VIRAAT Mode, Faster Cooling & Energy Saving, HD Filter with AntiVirus Protection, White)
₹48,489
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- LG Split AC With Smart Inverter Compressor: Experience Powerful Cooling With LG Split AC, Featuring An Energy-efficient Inverter Compressor For Optimal Performance And Long-lasting Durability
- Capacity: 1.5 Ton Split AC - Suitable For Medium Sized Rooms (111 To 150 Sq.ft); Air Circulation: 653/1236 (In/Out) CFM
- Cooling Capacity 5000 W & Ambient Temperature: 55? With 4 Way Air Swing
- Energy Rating: 5 Star Split AC - High Energy Efficiency

General 1.5 Ton 3 Star ASGG18CPWA B 4 Way Swing 15m Long Reach Airflow 5300W BEE 2026 Rated, Inverter Split AC (Copper, Powerful Cooling, 55 C Max, Suitable for 170~200 Sft, White, Free Standard Installation)
₹49,709
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Full Capacity 1.5 Ton Inverter Split AC : Variable Speed Compressor Provides Optimal Cooling Depending On Heat Load, Ranging From As Low As 50% To As High As 105% Of Capacity, Providing Powerful Cooling Combined With Higher Energy Efficiency For More Savings.
- Cooling Capacity - 5300W: Suitable For 170 To 200 Sq.ft Room Size; 15 Metre Long Reach Airflow; Cools Even At 55?C; 4 Way Swing
- BEE Star Rating: 3 Star. Annual Energy Consumption: 891.95 KWh. ISEER Value: 4.60; High Part Load (50%) Efficiency 5.05
- 100% Copper Evaporator & Condenser Coil: Better Cooling And Requires Low Maintenance. Anti-Corrosion Treatment On Heat Exchanger: Epoxy Resin Coating On Evaporator And Blue Fin Coating On Condenser Enhance Durability And Long Life With Trouble Free Performance.

Lloyd 1.5 Ton 5 Star GLS18V5AGGGW 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹42,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.75 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 5 Star US Q19YNZE3 2025 Model Dual Inverter with Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, 4 Way Air Swing, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹42,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.2 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 5 Star US Q19YNZE1 2025 Model AI Dual Inverter Mode AI Convertible 6 in 1 with Faster Cooling and Energy Saving, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹42,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.2 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.77 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Blue Star 2 Ton 5 Star IC524DNUR 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹50,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 2 Ton Capacity
- 5.05 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Lloyd 1 Ton 2 Star GLS12C2XWASD 2023 Model Fixed Speed Split AC (White)
Comments
Add Comment