Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:58:06 pm
₹31,990 at
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹31,990
₹48,500Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 619.31 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
Products like Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35UV16WA/RKL35UV16WA 2024 Model Split Inverter AC (White)
₹30,490
₹44,420Bank Offer | Annual Power Usage: 680.4 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35UV16W/RKL35UV16W 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹33,900
₹44,420Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 680.4 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:25:56pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 5 Star MTKM35XV16VAA RKM35XV16VAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹39,490
₹55,900Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 475.37 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35UV16W3/RKL35UV16W3 2024 Model Split Inverter AC (White)
₹30,490
₹48,200Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 680.4 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:55:45pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star FTKL35UV16W+RKL35UV16W 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹32,990
₹48,200Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 68.4 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:25:57pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star FTKL35UV16W3+RKL35UV16W3 2025 Model Split Inverter AC (White, Silver)
₹37,040
₹56,700Only 5 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 680.4 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:25:56pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star FTKC35UV16W 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹34,590
₹48,200Only 3 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 680.4 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:25:57pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
DAIKIN 1 Ton 3 Star MTKL35UV16 2024 Model PM 2.5 Filter Inverter Split AC (Copper, White)
Currently Unavailable
As on 6:55:45pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1.5 Ton 3 Star MTKL50XV16UAA RKL50XV16UAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹37,490
₹56,100Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 880.1 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:51:24pm 21-05-2026
FLIPKART
Daikin 1 Ton 3 Star FTL35UV16W1/3/RL35UV16W1/FTL35UV16W1/3 2022 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹26,251
₹46,000Hot Deal | Only 4 left | Annual Power Usage: 656.44 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:25:57pm 21-05-2026
- Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹31,990 on Flipkart.
- The latest price information for Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:58:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Daikin 2026 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter AC (MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA, White)
Product Description
Daikin 2026 Model 1 Ton 3 Star Inverter (MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton
- 3 Star BEE Rating 2026 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 9.5 kg, w x h x d : 80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm) and Outdoor unit (unit weight : 21.5 kg, w x h x d : 67.5 cm x 55 cm x 28.4 cm).
Main Features
Daikin 2026 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter AC (MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Convenience Features like Auto restart, child lock, quiet mode, self diagnosis, sleep mode, timer, Filter Clean Indicator.
- Performance Features like indoor noise level :- High - 44 dB, iseer :- 4.4 W/W, panel display :- LED.
- Remote Control Features like battery type :- AAA Batteries.
Power Consumption
Daikin 2026 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter AC (MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 4.4 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230V, 50Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like anti-bacteria filter, auto air swing, dust filter.
About the brand
Specifications for Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Other Convenience Features | Filter Clean Indicator |
| Quiet Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Indoor w x h x d | 80 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21.5 kg |
| Outdoor w x h x d | 67.5 cm x 55 cm x 28.4 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2026 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 x Outdoor Unit; 1 x Indoor Unit; 1 x User Manual; 1 x Warranty Card; 1 x Remote |
| Brand | Daikin |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3520 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA |
| Operating Modes | Power Chill, Fan Mode, Econo Mode, Dry Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton 3 Star BEE Rating 2026 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Daikin 2026 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter AC (MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA, White) |
| performance features | |
| Indoor Noise Level | High - 44 dB |
| Iseer | 4.4 W/W |
| Panel Display | LED |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 619.31 kWh |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | AAA Batteries |
Price Chart for Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 4 Star AC EC HIC 18J4TG WA 2026 Model 5 In 1 Convertible Cooling, 2 Way Air Swing and Heavy Duty Cooling At Extreme Temperature Split Inverter AC (White)
₹32,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.1 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 3 Star AS Q18JNXE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Cools at 55 Degree Celsius, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹33,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Tons Capacity
- 4.43 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.47 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Carrier 1.5 Ton 3 Star CAI18EE3R36F0 2026 Model AI Inverter Convertible 6 in 1 with Smart Energy Display, Insta Cool, Auto Defrost Clean and PM 2.5 Filter Split AC (White)
₹34,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

User Reviews for Daikin 1 Ton 3 Star MTKL35XV16WAA RKL35XV16WAA 2026 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment