Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:24:48 pm
₹29,990 at
FLIPKART
Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White)
₹29,990
₹57,500Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 925.24 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:24:48pm 21-05-2026
Products like Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White)
- Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹29,990 on Flipkart.
- The latest price information for Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White) was updated on 6:24:48pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
CANDY 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW, White)
Product Description
CANDY 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Inverter (S 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a Inverter compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 3 Star BEE Rating 2023 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 10 kg, w x h x d : 86.5 cm x 29 cm x 20 cm) and Outdoor unit (unit weight : 22 kg, w x h x d : 78 cm x 54.5 cm x 29.5 cm).
Main Features
CANDY 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Grill, evaporator fin type :- Blue Fin.
- Convenience Features like auto restart, sleep mode, timer.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, iseer :- 3.85 W/W, Auto climate Control.
- Remote Control Features like battery type :- 2 AAA Batteries.
Power Consumption
CANDY 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.85 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of 50 Hz, AC 230 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like anti-bacteria filter, dust filter.
About the brand
Specifications for Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Grill |
| Evaporator fin Type | Blue Fin |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Indoor w x h x d | 86.5 cm x 29 cm x 20 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Outdoor w x h x d | 78 cm x 54.5 cm x 29.5 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2024 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | Installation Accessories Kit, User Manual, Connection Wire, Copper Wire-3 Meter, 1 Indoor Unit, 1 Outdoor Unit, Remote, 2 Batteries |
| Brand | CANDY |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 4600 W |
| Dehumidification | No |
| Model Name | SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW |
| Operating Modes | Dry Mode, Chill Mode, Sleep Mode, Fan Mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 3 Star BEE Rating 2023 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | CANDY 2023 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter AC (SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW, White) |
| performance features | |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 3.85 W/W |
| Other Performance Features | Auto Climate Control |
| power features | |
| Ambient Temperature | 54 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 925.24 Units |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 230 V |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
Price Chart for Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White)
Alternatives to Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Cruise 1.5 Ton 3 Star CWCVBM VQ3D173 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling, Anti Rust Tech, New BEE Rated, White)
₹29,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement
- Capacity (1.5 Ton): Suitable For Medium Sized Rooms (111 To 150 Sq. Ft.) ; Cooling Capacity: 4800W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 842.84 Units Per Year

Samsung 1 Ton 3 Star AR50H12D1LHNNA 4 Way Swing, New Star Rated Bespoke AI Smart Split Inverter AC (WiFi, Energy Saving, Voice Control, Powerful Cooling, Copper, Digital, white)
₹32,489
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Speed Compressor Which Adjusts Power Depending On Heat Load. With Convertible 5in1 Modes, You Can Change According To Your Mood And Requirement
- Capacity (1Ton): Suitable For Medium Sized Rooms (80 To 110 Sq Ft)
- Energy Rating: 3 Star BEE Rating With Power Saving Mode
- ISEER Rating Of 4.43 W/W (better Than Industry Benchmarks

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAV(4504113) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Candy 1.5 Ton 3 Star SAC 50C3 ITW/CS 50C3 ITW/CU 50C3 ITW 2023 Model Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment