Redmi A4 5G only on Jio SIM
OUT OF STOCKBest price for closest match Redmi A4 5G (Starry Black, 4GB RAM, 64GB Storage) | Segment Largest 6.88in 120Hz | 50MP Dual Camera | 18W Fast Charging | Charger in the Box
₹10,999 at
Product Features:
- 17.48 cm (6.88 Inch) Display Size
- 50MP Rear Camera Primary Camera
- 4 GB RAM
- 128 GB Internal Memory
- 5160 mAh Battery Capacity
- View All Specs
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Redmi A4 5G (Sparkle Purple, 4GB RAM, 64GB Storage) | Segment Largest 6.88in 120Hz | 50MP Dual Camera | 18W Fast Charging | Charger in the Box
Currently Unavailable
As on 11:07:24am 20-04-2026
PreferredAMAZON
Redmi A4 5G (Starry Black, 4GB RAM, 128GB Storage) | Segment Largest 6.88in 120Hz | 50MP Dual Camera | 18W Fast Charging | Charger in the Box
Currently Unavailable
As on 11:36:21am 24-04-2026
PreferredAMAZON
Redmi A4 5G (Starry Black, 6GB RAM, 128GB Storage) | Segment Largest 6.88in 120Hz | 50MP Dual Camera | 18W Fast Charging | Charger in The Box
Currently Unavailable
As on 11:32:18am 10-04-2026
Products like Redmi A4 5G Only On Jio SIM
PreferredAMAZON
Redmi A4 5G (Sparkle Purple, 6GB RAM, 128GB Storage) | Global Debut SD 4s Gen 2 | Segment Largest 6.88in 120Hz | 50MP Dual Camera | 18W Fast Charging
Currently Unavailable
As on 11:32:47am 01-04-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
Redmi Note 12 5G Frosted Green 4GB RAM 128GB ROM | 1st Phone with 120Hz Super AMOLED and Snapdragon 4 Gen 1 | 48MP AI Triple Camera
₹11,999
₹19,999As on 11:23:34am 03-12-2025
PreferredAMAZON
Redmi Note 12 5G Mystique Blue 4GB RAM 128GB ROM | 1st Phone with 120Hz Super AMOLED and Snapdragon 4 Gen 1 | 48MP AI Triple Camera
₹12,990
₹19,999As on 11:24:37am 17-02-2026
PreferredAMAZON
- The latest price information for best matches of Redmi A4 5G Only On Jio SIM were fetched by us on 11:34:56am 26-04-2026.
- Prices of the best matching products for Redmi A4 5G Only On Jio SIM are in Indian Rupees(INR).
- The prices for mobiles like Redmi A4 5G Only On Jio SIM are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for REDMI A4 5G Only On Jio SIM (Starry Black, 128 GB) (4 GB RAM)
REDMI A4 5G Only On Jio SIM (Starry Black, 128 GB) (4 GB RAM) runs the Android Oxygen 14 Operating System. It has 4 GB RAM. There is an internal memory of 128 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a touchscreen.
Display
The phone has a 17.48 cm (6.88 inch) display. Resolution of the screen is 1640*720$$Pixels. Pixel Density of the display is 260ppi.
Camera
REDMI A4 5G Only On Jio SIM (Starry Black, 128 GB) (4 GB RAM) has a rear camera of 50MP Rear Camera resolution finding its use for handy photos.
Battery and Connectivity
5160 mAh battery powers the REDMI A4 5G Only On Jio SIM (Starry Black, 128 GB) (4 GB RAM).
- For a quick reference, the key features of REDMI A4 5G Only On Jio SIM (Starry Black, 128 GB) (4 GB RAM) at one glance are :
- 17.48 cm (6.88 inch) Display
- 128 GB ROM
- 4 GB RAM
- 50MP Rear Camera
- 5160 mAh Battery
About the brand
Specifications for Redmi A4 5G Only On Jio SIM
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5160 mAh |
| camera features | |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Primary Camera | 50MP Rear Camera |
| connectivity features | |
| Network Type | 3G, 4G, 2G, 5G |
| Supported Networks | 5G, 4G LTE, GSM, WCDMA |
| display features | |
| Display Size | 17.48 cm (6.88 Inch) |
| Resolution | 1640*720$$Pixels |
| general | |
| Additional Content | 5G Only on Jio SIM |
| Box Contents | Warranty Card, ?Cell Phone, Charger, Quick Start Guide, USB Cable., Eject Tool |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Starry Black |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | A4 |
| Model Number | 24116RNC1I |
| Otg Compatible | Yes |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 4 GB RAM 128 GB ROM 17.48 cm (6.88 Inch) Display 50MP Rear Camera 5160 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 128 GB |
| RAM | 4 GB |
| name | |
| Name | REDMI A4 5G Only on Jio SIM (Starry Black, 128 GB) (4 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android Oxygen 14 |
| Primary Clock Speed | 2 GHz |
| Processor Brand | Snapdragon |
| Processor Core | Octa Core |
| warranty | |
| Warranty Details | 1 Year |
Price Chart for Redmi A4 5G Only On Jio SIM
We have analysed price data for Redmi A4 5G only on Jio SIM for a period of 271 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹7,814.
- The highest price recorded is ₹8,770.
- The average price is ₹8,257.
Our Recommendation for buying Redmi A4 5G only on Jio SIM
The best price of Redmi A4 5G only on Jio SIM has not shown much overall variation over the recorded period. There is no specific trend for the best price over time. Since Redmi A4 5G only on Jio SIM is at a price more than its best price right now, our recommendation will be to buy it at best price in India of ₹8,533 or if you are very sensitive about price, then wait for sometime for price to reduce or a deal for Redmi A4 5G only on Jio SIM to come up.
Alternatives to Redmi A4 5G Only On Jio SIM

- Android 14
- 4 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 48MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 17.12 Cm (6.74 Inch) Screen
- 13MP + 0.08MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.48 Cm (6.88 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.48 Cm (6.88 Inch) Screen
- 32MP Rear Camera

- Android 16
- 4 GB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 8MP Rear Camera

- Android Oxygen 14
- 4 GB Ram
- 17.48 Cm (6.88 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 14
- 4 GB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 48MP + Depth Sensor Rear Camera

- Android 12
- 4 GB Ram
- 16.64 Cm (6.55 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.48 Cm (6.88 Inch) Screen
- 32MP Rear Camera

User Reviews for Redmi A4 5G Only On Jio SIM
Comments
Add Comment