Oppo F33 Pro 5G
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:14:03 pm
₹37,999 at
Product Features:
- 16.69 cm (6.57 Inch) Display Size
- 50MP + 2MP Primary Camera
- 50MP Front Camera Secondary Camera
- 8 GB RAM
- 128 GB Internal Memory
- 7000 mAh Battery Capacity
- Dimensity 6360 MAX processor
- LED Flash
- View All Specs
FLIPKART
OPPO F33 Pro 5G (Passion Red, 128 GB) (8 GB RAM)
₹37,999
₹55,999Lowest price since launch | Bank Offer | 8 GB RAM | 128 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ AMOLED Display | 50MP + 2MP | 50MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6360 MAX ProcessorAs on 4:08:11pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO F33 Pro 5G (Starry Blue, 128 GB) (8 GB RAM)
₹37,999
₹55,999Lowest price since launch | Only few left | 8 GB RAM | 128 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ AMOLED Display | 50MP + 2MP | 50MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6360 MAX ProcessorAs on 4:08:11pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 128 GB) (8 GB RAM)
₹37,999
₹55,999Lowest price since launch | Bank Offer | 8 GB RAM | 128 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ AMOLED Display | 50MP + 2MP | 50MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6360 MAX ProcessorAs on 4:06:17pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 256 GB) (8 GB RAM)
₹40,999
₹58,999Lowest price since launch | Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ AMOLED Display | 50MP + 2MP | 50MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6360 MAX ProcessorAs on 4:08:11pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO F33 Pro 5G (Starry Blue, 256 GB) (8 GB RAM)
₹40,999
₹58,999Lowest price since launch | Bank Offer | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ AMOLED Display | 50MP + 2MP | 50MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6360 MAX ProcessorAs on 4:08:11pm 21-05-2026
FLIPKART
OPPO F33 Pro 5G (Passion Red, 256 GB) (8 GB RAM)
₹40,999
₹58,999Lowest price since launch | Only few left | 8 GB RAM | 256 GB ROM | 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ AMOLED Display | 50MP + 2MP | 50MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6360 MAX ProcessorAs on 4:08:11pm 21-05-2026
Products like Oppo F33 Pro 5G
PreferredAMAZON
OPPO F33 5G Smartphone (8GB RAM, 128GB Storage, Pearl White)|50MP AI Camera |7000mAh Long Battery |45W Fast Charging-with No Cost EMI/Bank Offers
₹31,999
₹52,999As on 4:08:12pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO F33 5G Smartphone (6GB RAM, 128GB Storage, Pearl White) |50MP AI Camera |7000mAh Long Battery |45W Fast Charging-with No Cost EMI/Bank Offers
₹31,999
₹48,999As on 4:06:18pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
OPPO F33 5G Smartphone (8GB RAM, 256GB Storage, Pearl White) |50MP AI Camera |7000mAh Long Battery |45W Fast Charging-with No Cost EMI/Bank Offers
₹37,999
₹55,999As on 4:08:12pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
OPPO A6 Pro 5G (Gold, 8GB RAM, 128GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹26,999
As on 4:06:18pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
OPPO Reno15c 5G (Twilight Blue, 8GB RAM, 256GB Storage) with No Cost EMI/Additional Exchange Offers
₹41,999
₹42,999As on 4:13:28pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN - Green Silicon Plain Cases Compatible For Oppo F19 Pro Plus 5G ( Pack of 1 )
₹141
₹499As on 4:08:11pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN - Black Silicon Plain Cases Compatible For Oppo F19 Pro Plus 5G ( Pack of 1 )
₹141
₹499As on 4:13:29pm 21-05-2026
SNAPDEAL
Spectacular Ace - Black Silicon Plain Cases Compatible For Oppo F19 Pro Plus 5G ( Pack of 1 )
₹174
₹999As on 4:14:03pm 21-05-2026
- The price of Oppo F33 Pro 5G ranges from ₹37,999 to ₹37,999.
- Oppo F33 Pro 5G is available at a best price of ₹37,999 on Flipkart.
- The latest price information for Oppo F33 Pro 5G was updated on 4:14:03pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Oppo F33 Pro 5G are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 128 GB) (8 GB RAM)
OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 128 GB) (8 GB RAM) runs the Android 16 Operating System. It has a Dimensity 6360 MAX processor along with 8 GB RAM. There is an internal memory of 128 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a Capacitive touchscreen. The handset measures 158.38 mm (15.84 cm)(height) x and weighs 194 g.
Display
The phone has a 16.69 cm (6.57 inch) display. Resolution of the screen is 2372?1080 pixels (Full HD+ AMOLED Display). Pixel Density of the display is 397ppi.
Camera
OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 128 GB) (8 GB RAM) has two cameras, the rear camera is 50MP + 2MP used for taking photos whereas the front camera is of 50MP Front Camera useful in video calling and selfies. The camera is supported by a LED Flash flash. This mobile supports Full HD video recording.
Battery and Connectivity
7000 mAh battery powers the OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 128 GB) (8 GB RAM). Connectivity features of the phone are GPRS, Bluetooth, Bluetooth Version: v5.4, Low Energy, Wi-Fi, GPS, Map: Google Map.
Miscellaneous Features
OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 128 GB) (8 GB RAM) also deserves a mention of the other details which are namely Sensors like E-compass, Color temperature sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope, In-display optical fingerprint sensor, Proximity sensor.
- For a quick reference, the key features of OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 128 GB) (8 GB RAM) at one glance are :
- 16.69 cm (6.57 inch) Full HD+ AMOLED Display
- Dimensity 6360 MAX Processor
- 7000 mAh lithium-ion polymer Battery
- 50MP + 2MP
- 50MP Front Camera
- 8 GB RAM
- 128 GB ROM
About the brand
Specifications for Oppo F33 Pro 5G
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| call features | |
| Call Divert | Yes |
| Call Records | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Call Wait/hold | Yes |
| Conference Call | Yes |
| Video Call Support | Yes |
| camera features | |
| Digital Zoom | 10x |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Full HD Recording | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Image Editor | Yes |
| Primary Camera | 50MP + 2MP |
| Primary Camera Features | Dual-View Video, Panorama, DOC SCANNER, STICKER, TIME-LAPSE, Portrait, Google Lens, Night, HI-RES, SLO-MO, Underwater, Video, Photo, PRO |
| Secondary Camera | 50MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | Screen Fill Light, Video, Portrait, STICKER, HI-RES, Dual-View Video, Panorama, TIME-LAPSE, Photo, Night |
| connectivity features | |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | V5.4, Low Energy |
| GPRS | Yes |
| GPS Support | Yes |
| Map Support | Google Map |
| Network Type | 5G, 4G VOLTE, 3G, 4G, 2G |
| Supported Networks | GSM, 4G VoLTE, 4G LTE, 5G, WCDMA |
| USB Tethering | Yes |
| Wi-fi | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| dimensions | |
| Height | 158.38 mm (15.84 cm) |
| Weight | 194 g |
| display features | |
| Display Size | 16.69 cm (6.57 Inch) |
| Gpu | Mali-G57 MC2@1072MHz |
| Resolution | 2372?1080 Pixel |
| Resolution Type | Full HD+ AMOLED Display |
| general | |
| Box Contents | 1 x Protective Case, 1 x Phone, 1 x SIM Ejector Tool, 1 x Charger, 1 x USB Data Cable |
| Brand | OPPO |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Misty Forest |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | No |
| Model Name | F33 Pro 5G |
| Model Number | CPH2835 |
| Otg Compatible | Yes |
| Phablet | No |
| RAM Type | LPDDR4X |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 8 GB RAM 128 GB ROM 16.69 cm (6.57 Inch) Full HD+ AMOLED Display 50MP + 2MP 50MP Front Camera 7000 mAh Lithium-ion Polymer Battery Dimensity 6360 MAX Processor |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 128 GB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| RAM | 8 GB |
| name | |
| Name | OPPO F33 Pro 5G (Misty Forest, 128 GB) (8 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android 16 |
| Primary Clock Speed | 2.4 GHz |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Core | Octa Core |
| Processor Type | Dimensity 6360 MAX |
| other details | |
| Graphics ppi | 397 ppi |
| Predictive Text Input | Yes |
| Sensors | E-Compass, Color Temperature Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, Gyroscope, In-Display Optical Fingerprint Sensor, Proximity Sensor |
| SIM Size | Nano SIM |
| Smartphone | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Voice Input | Yes |
Price Chart for Oppo F33 Pro 5G
Alternatives to Oppo F33 Pro 5G

- Android 14
- 8 GB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 50MP + 12MP Rear Camera

- Android 15
- 12 GB Ram
- 17.35 Cm (6.83 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 15
- 8 GB Ram
- 15.96 Cm (6.285 Inch) Screen
- 48MP + 12MP Rear Camera

- Android Oxygen 15
- 16 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android Oxygen OxygenOS 15, Android 15
- 8 GB Ram
- 17.35 Cm (6.83 Inch) Screen
- 50MP + 50MP + 8MP Rear Camera

- Android 15
- 12 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 8MP + 50MP Periscope Rear Camera

- Android 15
- 16 GB Ram
- 17.2 Cm (6.77 Inch) Screen
- 50MP + 8MP + 50MP Rear Camera

- Android 15
- 12 GB Ram
- 17.35 Cm (6.83 Inch) Screen
- 50MP + 50MP + 50MP Rear Camera

- Android Oxygen OxygenOS 16
- 8 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android Realme Ui 6.0 (Android 15)
- 12 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP + 50MP + 50MP + 8MP Rear Camera

User Reviews for Oppo F33 Pro 5G
Comments
Add Comment