Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:06 pm
₹30,790 at
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White)
₹30,790
₹42,990Only 5 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 1199.87 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:02:41pm 21-05-2026
Products like Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White)
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 2 Star 182FS PEARL(4011572) 2026 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹28,990
₹42,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 1185.93 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:06pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 5 Star 185INV ELITE(4011566) 2026 Model Inverter Window AC (White)
₹35,499
₹47,990Bank Offer | Annual Power Usage: 1046.98 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:52:22pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,990
₹53,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 599.28 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:08pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAV(4504113) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,990
₹60,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 900.94 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:58:01pm 21-05-2026
FLIPKART
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,990
₹60,990Hot Deal | Annual Power Usage: 900.94 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:04pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 2 Star 182FS PEARL Fixed Speed (Copper, Anti Dust Filter, 2-Way Air Swing, Memory Restart, Sleep Mode Window AC (Whi)
Currently Unavailable
As on 6:56:57pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 2 Star 182FS PRISM Fixed Speed (Copper, Anti Dust Filter, 2-way Swing, Memory Restart, Sleep Mode Window AC (Whi)
₹29,990
₹42,990As on 6:56:57pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV PEARL Window (Copper, 2-in-1 Cooling Modes, Anti-Dust Filter, 2-Way Swing, Memory Restart, Sleep Mode Inverter AC (Whi)
₹32,989
₹43,990As on 6:56:57pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 2 Star 182FS ELITE Fixed Speed (Copper, Anti Dust Filter, 2-Way Air Swing, Memory Restart, Sleep Mode Window AC (Whi)
₹29,490
₹42,990As on 6:56:57pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 5 Star 185INV ELITE Window (Copper, 2-in-1 Cooling Modes, Anti-Dust Filter, 2-Way Swing, Memory Restart, Sleep Mode Inverter AC (Whi)
₹37,489
₹47,990As on 6:58:02pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Voltas 1.5 Ton 3 Star 183FS PRISM Fixed Speed (Copper, Anti Dust Filter, 2-way Swing, Memory Restart, Sleep Mode Window AC (Whi)
₹32,489
₹45,990As on 6:59:04pm 21-05-2026
- Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White) is available at a best price of ₹30,790 on Flipkart.
- The latest price information for Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White) was updated on 6:59:06pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Voltas 2026 Model 1.5 Ton 2 Star Window Inverter AC (4011581, White)
Product Description
Voltas 2026 Model 1.5 Ton 2 Star Inverter (4011581, White) is a Window air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a Single Speed compressor and works on refrigerant namely R32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 2 Star BEE Rating 2026 : For energy savings upto 5% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 57.1 kg, w x h x d : 43 cm x 70.5 cm x 66 cm) and Outdoor unit (unit weight : 0 kg, w x h x d : 0 cm x 0 cm x 0 cm).
Main Features
Voltas 2026 Model 1.5 Ton 2 Star Window Inverter AC (4011581, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like Solid Design.
- Convenience Features like Auto restart, child lock, sleep mode, timer, Anti Freeze Thermostat, Anti Dust Filter.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, turbo mode, iseer :- 3.1 W/W, Acoustic Jacket On Compressor.
- Remote Control Features like Multiple Modes.
Power Consumption
Voltas 2026 Model 1.5 Ton 2 Star Window Inverter AC (4011581, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.1 W/W and a energy(star) rating of 2 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, Vertical, Horizontal, auto air swing, anti-bacteria filter.
About the brand
Specifications for Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Air Swing | Vertical, Horizontal |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Other Body and Design Features | Solid Design |
| convenience features | |
| Additional Features | Anti Freeze Thermostat |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Other Convenience Features | Anti Dust Filter |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 57.1 kg |
| Indoor w x h x d | 43 cm x 70.5 cm x 66 cm |
| Outdoor Unit Weight | 0 kg |
| Outdoor w x h x d | 0 cm x 0 cm x 0 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2026 |
| Bee Star Rating | 2 Star BEE Rating |
| Box Contents | ?1x Indoor Unit; 1x User Manual; 1x Remote Control; 1x Warranty Card |
| Brand | Voltas |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Single Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling Capacity | 4800 W |
| Dehumidification | No |
| Model Name | 4011581 |
| Refrigerant | R32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Window |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 2 Star BEE Rating 2026 : For Energy Savings Upto 5% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Voltas 2026 Model 1.5 Ton 2 Star Window Inverter AC (4011581, White) |
| performance features | |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 3.1 W/W |
| Other Performance Features | Acoustic Jacket On Compressor |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Annual Electricity Consumption | 1199.87 Units |
| Other Power Features | 100% Copper |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| remote control features | |
| Other Remote Control Features | Multiple Modes |
Price Chart for Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White)
Alternatives to Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 4 Star AC EC HIC 18J4TG WA 2026 Model 5 In 1 Convertible Cooling, 2 Way Air Swing and Heavy Duty Cooling At Extreme Temperature Split Inverter AC (White)
₹32,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.1 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.47 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 3 Star 153IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹27,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.65 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Cruise 1.5 Ton 3 Star CWCVBM VQ3D173 PM 2.5 Filter Convertible 4 in 1, New Star Rated, With 7 Stage Air Filtration Inverter Split AC (Copper, Fast Cooling, Anti Rust Tech, New BEE Rated, White)
₹29,989
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split AC With Inverter Compressor: Variable Tonnage Technology For Faster Cooling That Adjusts Power Depending On Cooling Requirement
- Capacity (1.5 Ton): Suitable For Medium Sized Rooms (111 To 150 Sq. Ft.) ; Cooling Capacity: 4800W ; Ambient Temperature: 48 ? With 2-Way Auto Air Swing
- Energy Rating : 3 Stars - Best In Class Efficiency
- Annual Energy Consumption: 842.84 Units Per Year

User Reviews for Voltas 1.5 Ton 2 Star 4011581 2026 Model Inverter Window AC (White)
Comments
Add Comment