Realme P4 Lite 5G
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:13:33 pm
₹14,473 at
Product Features:
- 17.27 cm (6.8 Inches) Display Size
- 13MP Rear Camera Primary Camera
- 5MP Front Camera Secondary Camera
- 4 GB RAM
- 64 GB Internal Memory
- 7000 mAh Battery Capacity
- Dimensity 6300 processor
- LED Flash
- View All Specs
PreferredAMAZON
FLIPKART
realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 64 GB) (4 GB RAM)
₹14,999
₹19,999Bank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inches) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
FLIPKART
realme P4 Lite 5G (Mosaic Blue, 64 GB) (4 GB RAM)
₹14,999
₹19,999Bank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inches) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
FLIPKART
realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 128 GB) (4 GB RAM)
₹16,499
₹20,999Bank Offer | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inches) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:12:44pm 21-05-2026
FLIPKART
realme P4 Lite 5G (Mosaic Blue, 128 GB) (4 GB RAM)
₹16,499
₹20,999Only few left | Bank Offer | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inches) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
FLIPKART
realme P4 Lite 5G (Mosaic Blue, 128 GB) (6 GB RAM)
₹18,499
₹22,999Bank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inches) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
FLIPKART
realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 128 GB) (6 GB RAM)
₹18,499
₹22,999Only 2 left | Bank Offer | 6 GB RAM | 128 GB ROM | 17.27 cm (6.8 inches) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 7000 mAh lithium-ion polymer Battery | Dimensity 6300 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
Products like Realme P4 Lite 5G
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
FLIPKART
realme P4 Lite (Beach Gold, 64 GB) (4 GB RAM)
₹10,999
₹12,999Out of StockBank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 6300 mAh Battery | T7250 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
FLIPKART
realme P4 Lite (Sea Blue, 64 GB) (4 GB RAM)
₹10,999
₹12,999Out of StockBank Offer | 4 GB RAM | 64 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 6300 mAh Battery | T7250 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
FLIPKART
realme P4 Lite (Sea Blue, 128 GB) (4 GB RAM)
₹12,999
₹13,999Bank Offer | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 6300 mAh Battery | T7250 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
FLIPKART
realme P4 Lite (Beach Gold, 128 GB) (4 GB RAM)
₹12,999
₹13,999Bank Offer | 4 GB RAM | 128 GB ROM | 17.14 cm (6.75 inch) HD+ Display | 13MP Rear Camera | 5MP Front Camera | 6300 mAh Battery | T7250 ProcessorAs on 4:13:32pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
realme P4 Lite Smartphone, 4GB RAM, 128GB Storage, Sea Blue
₹13,690
₹13,999As on 4:13:33pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
realme P4 Lite Smartphone, 4GB RAM, 64GB Storage, Obsidian Black
₹11,999
₹12,999As on 4:13:33pm 21-05-2026
SNAPDEAL
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme P1 Pro 5G ( )
₹166
₹999As on 4:13:33pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme P1 Pro 5G ( )
₹166
₹999As on 4:13:33pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme P1 Pro 5G ( )
₹166
₹999As on 4:12:45pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme P1 Pro 5G ( )
₹166
₹999As on 4:12:45pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme P1 Pro 5G ( )
₹166
₹999As on 4:12:45pm 21-05-2026
SNAPDEAL
BIG WINGS Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate realme P1 Speed 5G ( Pack of 1 )
₹288
₹1,499As on 4:13:33pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme P1 5G ( )
₹166
₹999As on 4:12:45pm 21-05-2026
SNAPDEAL
ZAMN Shock Proof Case Compatible For Polycarbonate Realme P1 5G ( )
₹166
₹999As on 4:12:45pm 21-05-2026
- The price of Realme P4 Lite 5G ranges from ₹14,473 to ₹14,473.
- Realme P4 Lite 5G is available at a best price of ₹14,473 on Amazon.
- The latest price information for Realme P4 Lite 5G was updated on 4:13:33pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Realme P4 Lite 5G are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 64 GB) (4 GB RAM)
Realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 64 GB) (4 GB RAM) runs the Android 16 Operating System. It has a Dimensity 6300 processor along with 4 GB RAM. There is an internal memory of 64 GB. Sim card supported is Dual Sim. The display is a Capacitive touchscreen. The handset measures 166.38 mm (16.64 cm)(height) x and weighs 212 g.
Display
The phone has a 17.27 cm (6.8 inches) display. Resolution of the screen is 1570 x 720 s pixels (HD+). Pixel Density of the display is 254ppi.
Camera
Realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 64 GB) (4 GB RAM) has two cameras, the rear camera is 13MP Rear Camera used for taking photos whereas the front camera is of 5MP Front Camera useful in video calling and selfies. The camera is supported by a LED Flash flash. This mobile supports Full HD video recording.
Battery and Connectivity
7000 mAh battery powers the Realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 64 GB) (4 GB RAM). Connectivity features of the phone are GPRS, Bluetooth, Bluetooth Version: v5.3, Wi-Fi, Wi-fi Version, Map: Google Map.
Miscellaneous Features
Realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 64 GB) (4 GB RAM) also deserves a mention of the other details which are namely Sensors like Gyroscope, Proximity sensor, Ambient light sensor, E-compass, Accelerometer; Other Features like IP64.
- For a quick reference, the key features of Realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 64 GB) (4 GB RAM) at one glance are :
- Dimensity 6300 Processor
- 13MP Rear Camera
- 17.27 cm (6.8 inches) HD+ Display
- 4 GB RAM
- 7000 mAh lithium-ion polymer Battery
- 5MP Front Camera
- 64 GB ROM
About the brand
Specifications for Realme P4 Lite 5G
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| call features | |
| Call Divert | Yes |
| Call Records | Yes |
| camera features | |
| Digital Zoom | 10x |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Flash | LED Flash |
| Full HD Recording | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Image Editor | Yes |
| Primary Camera | 13MP Rear Camera |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera Features | TIME-LAPSE, STICKER, Hypertext, GOOGLE LENS | Photo, Video, Portrait, Night, PRO, Panorama, SLO-MO, Dual-View Video, |
| Secondary Camera | 5MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | Portrait, Dual-View Video, Panorama, STICKER, Night, Photo, Video |
| connectivity features | |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | V5.3 |
| GPRS | Yes |
| Map Support | Google Map |
| Network Type | 4G VOLTE, 5G, 4G, 2G, 3G |
| Supported Networks | 4G LTE, 4G VoLTE, 5G |
| USB Tethering | Yes |
| Wi-fi | Yes |
| Wi-fi Hotspot | Yes |
| Wi-fi Version | Yes |
| dimensions | |
| Height | 166.38 mm (16.64 cm) |
| Weight | 212 g |
| display features | |
| Display Size | 17.27 cm (6.8 Inches) |
| Gpu | ARM Mali-G57 MC2@1072MHz |
| Resolution | 1570 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| general | |
| Box Contents | 1 x Quick Guide, 1 x Phone, 1 x SIM Ejector Tool, 1 x Charger, 1 x Protective Case, 1 x USB Data Cable |
| Brand | Realme |
| Browse Type | Smartphones |
| Color | Mosaic Green |
| Headset Present | No |
| Hybrid SIM Slot | Yes |
| Model Name | P4 Lite 5G |
| Model Number | RMX5261 |
| Otg Compatible | No |
| Phablet | No |
| RAM Type | LPDDR4X |
| SIM Type | Dual SIM |
| Touchscreen | Yes |
| key features | |
| Highlights | 4 GB RAM 64 GB ROM 17.27 cm (6.8 Inches) HD+ Display 13MP Rear Camera 5MP Front Camera 7000 mAh Lithium-ion Polymer Battery Dimensity 6300 Processor |
| memory & storage features | |
| Internal Storage | 64 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| RAM | 4 GB |
| multimedia features | |
| Audio Formats | MP3, WAV, OGG, AAC, WMA, MIDI, AMR, FLAC, APE |
| name | |
| Name | Realme P4 Lite 5G (Mosaic Green, 64 GB) (4 GB RAM) |
| OS & processor features | |
| Operating System | Android 16 |
| Primary Clock Speed | 2.4 GHz |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Core | Octa Core |
| Processor Type | Dimensity 6300 |
| other details | |
| Graphics ppi | 256 ppi |
| Other Features | IP64 |
| Predictive Text Input | Yes |
| Sensors | Gyroscope, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, E-Compass, Accelerometer |
| SIM Size | Nano SIM |
| Smartphone | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
Price Chart for Realme P4 Lite 5G
Alternatives to Realme P4 Lite 5G

- Android 15
- 8 GB Ram
- 17.22 Cm (6.78 Inch) Screen
- 50MP + AI Rear Camera

- Android 16
- 4 GB Ram
- 17.12 Cm (6.74 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 6 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 8MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.14 Cm (6.75 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android Oxygen Android 15
- 6 GB Ram
- 17.02 Cm (6.7 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 14
- 8 GB Ram
- 16.51 Cm (6.5 Inch) Screen
- 50MP (OIS) + 8MP Rear Camera

- Android 14
- 6 GB Ram
- 16.94 Cm (6.67 Inch) Screen
- 50MP + 2MP Rear Camera

- Android 15
- 4 GB Ram
- 17.27 Cm (6.8 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android Q Android 14
- 6 GB Ram
- 16.76 Cm (6.6 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

- Android 15
- 6 GB Ram
- 17.27 Cm (6.8 Inch) Screen
- 50MP Rear Camera

User Reviews for Realme P4 Lite 5G
Comments
Add Comment