Jio Bharat B2
Best Price as on 17th May, 2026 at 11:31:18 am
₹2,560 at
Product Features:
- 6.1 cm (2.4 Inch) Display Size
- 0.3MP Rear Camera Primary Camera
- 36 MB RAM
- 36 MB Internal Memory
- 2000 mAh Battery Capacity
- 12hr Talk Time
- No Flash
- View All Specs
FLIPKART
Jio BHARAT B2 (Black)
₹2,560
₹2,599Only few left | 36 MB RAM | 36 MB MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 6.1 cm (2.4 inch) QVGA Display | 0.3MP + 0.03MP | 0MP Front Camera | 2000 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:31:18am 17-05-2026
Products like Jio Bharat B2
FLIPKART
Jio Bharat V2 -4g Phone (Blue+Black)
₹997
₹1,999Only 1 left | Bank Offer | 20 MB RAM | 20 MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 4.5 cm (1.77 inch) VGA Display | 0.3MP + 0.3MP | 1000 mAh Battery | mediatek ProcessorAs on 11:22:50am 09-12-2025
FLIPKART
Jio Bharat V2 -4g Phone (Blue)
₹999
₹1,999Only few left | Bank Offer | 20 MB RAM | 20 MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 4.5 cm (1.77 inch) VGA Display | 0.3MP + 0.3MP | 1000 mAh Battery | mediatek ProcessorAs on 11:25:07am 09-12-2025
FLIPKART
Jio Bharat V2 -4g Phone (Black)
₹1,499
₹1,999Only 5 left | Bank Offer | 24 MB RAM | 24 MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 4.5 cm (1.77 inch) VGA Display | 0.3MP + 0.3MP | 1000 mAh Battery | mediatek ProcessorAs on 11:29:44am 25-02-2026
FLIPKART
Jio JioBharat B2 4G (Blue)
₹1,699
₹2,599Out of StockBank Offer | 36 MB RAM | 36 MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 6.1 cm (2.4 inch) QVGA Display | 0.3MP Rear Camera | 2000 mAh BatteryAs on 11:03:20am 17-05-2026
FLIPKART
Jio JioBharat B2 4G (Black)
₹1,999
₹2,599Only few left | 36 MB RAM | 36 MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 6.1 cm (2.4 inch) QVGA Display | 0.3MP + 0.03MP | 0MP Front Camera | 2000 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:31:18am 17-05-2026
FLIPKART
Jio Bharat V4 JBV191M2 4G (Blue)
₹759
₹1,849Top Discount of the Sale | Only few left | 20 MB RAM | 36 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 11:22:39am 09-12-2025
FLIPKART
Jio Bharat V4 JBV191M2 4G UPI Phone (Blue)
₹789
₹1,749Only few left | Bank Offer | 36 MB RAM | 36 MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 4.5 cm (1.77 inch) QVGA Display | 0.3MP Rear Camera | 0MP Front Camera | 1000 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:23:10am 17-05-2026
FLIPKART
Jio JioBharat V2 4G (Blue)
₹949
₹1,999Out of StockBank Offer | 20 MB RAM | 20 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 11:23:11am 17-05-2026
FLIPKART
Jio JioBharat V2 4G (Black)
₹1,190
₹1,999Bank Offer | 20 MB RAM | 20 MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 4.5 cm (1.77 inch) QVGA Display | 0.3MP + 0MP | 1000 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:23:10am 17-05-2026
FLIPKART
Jio JioBharat K2 Keypad Phone (Black Red)
₹1,499
₹1,899Only few left | Bank Offer | 512 MB RAM | 4 GB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 11:03:28am 03-05-2026
FLIPKART
Jio JioBharat K2 Keypad Mobile (Black Red)
₹1,589
₹1,899Only 1 left | Bank Offer | 512 MB RAM | 4 GB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 2MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 11:24:25am 17-05-2026
FLIPKART
Jio B2 (Black)
₹1,545
₹2,599Out of StockBank Offer | 36 MB RAM | 36 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 2000 mAh BatteryAs on 11:31:56am 09-12-2025
FLIPKART
Jio B2 (Blue)
₹1,690
₹2,599Only few left | 36 MB RAM | 36 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 2000 mAh BatteryAs on 11:47:52am 09-12-2025
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
FLIPKART
Jio V4 - 0JBV191M2 Bharat V4 Blue (Blue)
₹759
₹1,799Lowest Price Live | Only few left | 20 MB RAM | 20 MB ROM | 4.5 cm (1.77 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 1000 mAh BatteryAs on 11:25:57am 09-12-2025
FLIPKART
Jio BHARAT K1 (Grey)
₹899
₹1,999Saver Deal | Only few left | 36 MB RAM | 36 MB ROM | Expandable Upto 128 GB | 4.5 cm (1.77 inch) QVGA Display | 0.3MP Rear Camera | 0MP Front Camera | 1000 mAh Battery | NA ProcessorAs on 11:22:48am 09-12-2025
FLIPKART
Jio JioBharat B1 (Black)
₹2,138
₹2,599SALE PE SALE | 36 MB RAM | 36 MB ROM | 6.1 cm (2.4 inch) Display | 0.3MP Rear Camera | 2000 mAh BatteryAs on 11:15:54am 17-05-2026
- Jio Bharat B2 is available at a best price of ₹2,560 on Flipkart.
- The latest price information for Jio Bharat B2 was updated on 11:31:18am 17-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for mobiles like Jio Bharat B2 are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Jio Bharat B2 (Blue)
It has 36 MB RAM. There is internal memory of 36 MB and this mobile supports 128 GB external memory. Sim card supported is Single Sim. This phone has keypad support. The handset weighs 75 g.
Display
The phone has a 6.1 cm (2.4 inch) display. Resolution of the screen is 240x320$$pixel (QVGA). Pixel Density of the display is 167ppi.
Camera
Jio Bharat B2 (Blue) has a rear camera of 0.3MP Rear Camera resolution finding its use for handy photos. Both HD and normal video recording modes are supported by Jio Bharat B2 (Blue).
Battery and Connectivity
2000 mAh battery powers the Jio Bharat B2 (Blue). This mobile's battery is lithium -ion type. It has a talk time of 12hr. Connectivity features of the phone are usb connectivity, bluetooth, audio jack: 3.5.
Miscellaneous Features
Jio Bharat B2 (Blue) also deserves a mention of the other details which are namely Internet Connectivity Options like 4G.
- For a quick reference, the key features of Jio Bharat B2 (Blue) at one glance are :
- 6.1 cm (2.4 inch) QVGA Display
- 0.3MP Rear Camera
- 2000 mAh Battery
- Expandable Upto 128 GB
- 36 MB RAM
- 36 MB ROM
About the brand
Specifications for Jio Bharat B2
| battery & power features | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Battery Type | Lithium -ion |
| Dual Battery | No |
| Talk Time | 12hr |
| call features | |
| Call Divert | Yes |
| Call Records | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Call Wait/hold | Yes |
| Conference Call | Yes |
| Hands Free | No |
| Logs | Yes |
| Phone Book | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Speed Dialing | Yes |
| Video Call Support | Yes |
| camera features | |
| Flash | No |
| Full HD Recording | No |
| HD Recording | Yes |
| Image Editor | No |
| Optical Zoom | No |
| Primary Camera | 0.3MP Rear Camera |
| Primary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera Available | No |
| Video Recording | Yes |
| connectivity features | |
| 3G | No |
| Audio Jack | 3.5 |
| Bluetooth Support | Yes |
| Edge | No |
| GPRS | No |
| GPS Support | No |
| Infrared | No |
| Internet Connectivity | 4G |
| Map Support | No |
| Micro USB Port | No |
| Mini HDMI Port | No |
| Mini USB Port | No |
| Network Type | 4G |
| NFC | No |
| Supported Networks | 4G VoLTE |
| Tv out | No |
| USB Connectivity | Yes |
| USB Tethering | No |
| Wi-fi | No |
| Wi-fi Hotspot | No |
| dimensions | |
| Weight | 75 g |
| display features | |
| Display Size | 6.1 cm (2.4 Inch) |
| Resolution | 240x320$$pixel |
| Resolution Type | QVGA |
| general | |
| Additional Content | No |
| Box Contents | 1xcharger, 1x Battery, 1xmobile |
| Browse Type | Feature Phones |
| Color | Blue |
| Hybrid SIM Slot | No |
| Model Name | Bharat B2 |
| Model Number | JBB121B1(Blue) |
| Otg Compatible | No |
| Quick Charging | No |
| SIM Type | Single SIM |
| Touchscreen | No |
| key features | |
| Highlights | 36 MB RAM 36 MB ROM Expandable Upto 128 GB 6.1 cm (2.4 Inch) QVGA Display 0.3MP Rear Camera 2000 mAh Battery |
| memory & storage features | |
| Call log Memory | Yes |
| Expandable Storage | 128 GB |
| Internal Storage | 36 MB |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Phone Book Memory | Yes |
| RAM | 36 MB |
| SMS Memory | Yes |
| Supported Memory Card Type | 128gb Sdcard |
| multimedia features | |
| Audio Formats | MP4 |
| DLNA Support | No |
| Fm Radio | Yes |
| Fm Radio Recording | No |
| Music Player | Yes |
| name | |
| Name | Jio Bharat B2 (Blue) |
| OS & processor features | |
| Primary Clock Speed | 1 MHz |
| Processor Brand | NA |
| other details | |
| Business Phone | Yes |
| Important Apps | Jio Saavn, Jiopay Jio tv Jio Photo Jio Chat |
| Instant Message | Yes |
| Java Application | No |
| Java Support | No |
| Keypad | Yes |
| Keypad Type | Alphanumeric |
| Mms | Yes |
| Mobile Tracker | No |
| Predictive Text Input | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| Ringtones Format | MP3 |
| SIM Size | Nano |
| Smartphone | No |
| SMS | Yes |
| Social Networking Phone | Yes |
| Supported Languages | Many Indian Language |
| User Memory | 36 |
| warranty | |
| Domestic Warranty | 1 Year |
| International Warranty | 0 Year |
| Warranty Details | One Year Brand Waranty |
| Warranty Service Type | Customer go to Nereby Service Center |
Price Chart for Jio Bharat B2
We have analysed price data for Jio Bharat B2 for a period of 291 days. The price chart shows following things:
- The lowest price has been ₹1,349.
- The highest price recorded is ₹2,599.
- The average price is ₹1,667.
Our Recommendation for buying Jio Bharat B2
There is considerable variation in the best price of Jio Bharat B2 over the recorded period maximum being during last 180 days. There is no specific trend for the best price over time. Since Jio Bharat B2 is at a price more than its best price right now, our recommendation will be to wait for sometime for price to reduce or a deal for Jio Bharat B2 to come up.
Alternatives to Jio Bharat B2

Mtouch Z ROCK Max Flip Dual Sim Keypad Mobile with 2.4 Display Flip/Fold Call & SMS
₹2,498
As on 3:06:54pm 15-01-2026
- Symbian Anna 8.0
- 32 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 0.3MP Rear Camera

- Symbian Series 30 S30+
- 64 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 2MP Rear Camera

Karbonn K9 4G Dual SIM, 2.4 inchLCD, 2000mAh Battery, Youtube, Facebook, 2MP, SDCard upto128GB
₹2,498
As on 3:06:54pm 15-01-2026
- 64 MB Ram
- 6.1 Cm (2.4 Inch) Screen
- 2MP + 0MP Rear Camera
- 2MP Front Camera

User Reviews for Jio Bharat B2
Comments
Add Comment