Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:41:38 pm
₹16,990 at
Product Features:
- Pentium Quad Core Processor
- Windows 11 Home Operating System
- 35.81 cm (14.1 Inch) Screen Size
- 1366 x 768 Pixel Screen Resolution
- Intel Integrated Quad Core Graphics
- View All Specs
FLIPKART
Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core - (4 GB/128 GB SSD/128 GB EMMC Storage/Windows 11 Home) NU14U8INC54LS-SG Laptop (14.1 inch, Space Grey)
₹16,990
₹27,990Super Deals | Only few left | Intel Pentium Quad Core Processor | 4 GB DDR3 RAM | Windows 11 Home Operating System | 128 GB SSD | 35.81 cm (14.1 inch) DisplayAs on 4:39:32pm 21-05-2026
Products like Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop
FLIPKART
Ultimus APEX BOLD N Intel Pentium Quad Core N4200 - (8 GB/256 GB SSD/Windows 11 Home) NU14U9INC54LS-CS Thin and Light Laptop (14.1 Inch, Silver, Matte Silver, 1.2 kg)
₹24,990
₹35,990Only few left | Bank Offer | Intel Pentium Quad Core Processor | 8 GB DDR3 RAM | 64 bit Windows 11 Home Operating System | 256 GB SSD | 35.81 cm (14.1 Inch) Display | Pre loaded windows APPAs on 4:41:38pm 21-05-2026
FLIPKART
Ultimus Pro Intel Celeron Dual Core - (8 GB/256 GB SSD/Windows 11 Home) NU14U4INC54BN-CS Thin and Light Laptop (14.1 Inch, Cloud Silver)
₹20,999
₹25,990Only 1 left | Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 8 GB DDR4 RAM | Windows 11 Operating System | 256 GB SSD | 35.81 cm (14.1 Inch) Display | Pre loaded windows APPAs on 4:40:12pm 21-05-2026
FLIPKART
Ultimus APEX Intel Celeron Dual Core - (8 GB/512 GB SSD/Windows 11 Home) NU14U7INC56BN-CS Laptop (14.1 Inch, Silver, 1.25 kg)
₹24,699
₹39,990Only 1 left | Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 8 GB LPDDR4 RAM | 64 bit Windows 11 Home Operating System | 512 GB SSD | 35.81 cm (14.1 Inch) Display | Pre loaded windows APPAs on 4:36:44pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
- Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop is available at a best price of ₹16,990 on Flipkart.
- The latest price information for Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop was updated on 4:41:38pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for laptops like Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core - (4 GB/128 GB SSD/128 GB EMMC Storage/Windows 11 Home) NU14U8INC54LS-SG Laptop (14.1 inch, Space Grey)
Build and Design
Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core - (4 GB/128 GB SSD/128 GB EMMC Storage/Windows 11 Home) NU14U8INC54LS-SG Laptop (14.1 inch, Space Grey) laptop is designed with Entertainment, Travel & Business as its main purpose and is available in Space Grey along with other colors. It has 35.81 cm (14.1 inch) screen with a resolution of 1366 x 768 pixel. Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core - (4 GB/128 GB SSD/128 GB EMMC Storage/Windows 11 Home) NU14U8INC54LS-SG Laptop (14.1 inch, Space Grey) is powered by a INTEL Pentium Quad Core processor.
Memory and Storage
It has DDR3 RAM for use of the operating system.
Multimedia and Graphics
The device has Intel Integrated Quad Core graphics with DDR3 memory.
Power Supply and Battery
It has battery backup of Upto 8 Hours on full charging.
Operating System
It comes preloaded with Windows 11 Home operating system.
Other Important Features
Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core - (4 GB/128 GB SSD/128 GB EMMC Storage/Windows 11 Home) NU14U8INC54LS-SG Laptop (14.1 inch, Space Grey) supports various other features. Modes of communication are bluetooth.
About the brand
Specifications for Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop
| additional features | |
|---|---|
| Disk Drive | Not Available |
| connectivity features | |
| Bluetooth | Yes |
| display and audio features | |
| Screen Resolution | 1366 x 768 Pixel |
| Screen Resolution Type | HD |
| Screen Size | 35.81 cm (14.1 Inch) |
| Touchscreen | No |
| general | |
| Battery Backup | Upto 8 Hours |
| Brand | Ultimus |
| Color | Space Grey |
| Is Fragile | No |
| Is Tablet | No |
| Model Name | APEX Pro FU06 |
| Model Number | NU14U8INC54LS-SG |
| Ms Office Provided | No |
| Part Number | NU14U8INC54LS- SG |
| Series | Apex Pro |
| Suitable for | Entertainment, Travel & Business |
| Type | Laptop |
| in the box | |
| Contents | 1 x User Manual, 1 x Laptop, 1 x Warranty Card, 1 x Charger |
| key features | |
| Highlights | Light Laptop Without Optical Disk Drive 14.1 Inch |
| name | |
| Name | Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core - (4 GB/128 GB SSD/128 GB EMMC Storage/Windows 11 Home) NU14U8INC54LS-SG Laptop (14.1 Inch, Space Grey) |
| operating system | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| processor and memory features | |
| Dedicated Graphic Memory Type | DDR3 |
| Emmc Storage Capacity | 128 GB |
| Graphic Processor | Intel Integrated Quad Core |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Pentium Quad Core |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | DDR3 |
| Ssd | Yes |
| Ssd Capacity | 128 GB |
| Storage Type | SSD |
Price Chart for Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop
Alternatives to Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop

Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop
₹16,990
As on 3:52:32pm 21-05-2026
- Everyday Use, Processing & Multitasking, Travel & Business, Entertainment
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- Chrome

Lenovo 100e Chromebook Gen 4 MediaTek Kompanio 528 82W0001DHA Chromebook
₹15,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 29.46 Cm (11.6 Inch) Screen
- Chrome

Acer Aspire 3 Intel Celeron Dual Core N4500 A324 45 Thin and Light Laptop
₹16,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- Windows 11 Home

Asus Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 CX1500CKA NJ0393 Chromebook
₹17,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 39.62 Cm (15.6 Inch) Screen
- Chrome

Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N4500 CX1405CKA NK0154 | CX1405CKA S60342 Chromebook
₹17,990
As on 3:07:37pm 15-01-2026
- Processing & Multitasking Use
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- Chrome

Asus Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 CX1500CKA NJ0413 Chromebook
₹17,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 39.62 Cm (15.6 Inch) Screen
- Chrome

Asus Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 CX1500CKA NJ0395 Chromebook
₹17,990
As on 5:21:00pm 14-07-2025
- Processing & Multitasking Use
- 39.62 Cm (15.6 Inch) Screen
- Chrome

Acer Aspire Intel Celeron Dual Core N4500 A324 45 V2 Thin and Light Laptop
₹16,990
As on 3:07:37pm 15-01-2026
- Processing & Multitasking Use
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- Windows 11 Home

Asus Chromebook CX1 Intel Celeron Dual Core N4500 CX1500CKA NJ0411 Chromebook
₹17,990
As on 2:20:21pm 24-09-2025
- Processing & Multitasking Use
- 39.62 Cm (15.6 Inch) Screen
- Chrome

Asus Chromebook Intel Celeron Dual Core N4020 CX1101CMA_ID GJ0002 / GJ0007 Chromebook
₹17,937
As on 5:26:39pm 31-07-2025
- Entertainment, Learning, Travel & Business, Processing & Multitasking, Performance, Everyday Use
- 29.46 Cm (11.6 Inch) Screen
- Chrome
User Reviews for Ultimus Apex Pro Intel Pentium Quad Core NU14U8INC54LS SG Laptop
Comments
Add Comment