Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop
Best Price as on 21st May, 2026 at 4:45:00 pm
₹16,990 at
Product Features:
- Celeron Dual Core Processor
- Chrome Operating System
- 35.56 cm (14 Inch) Screen Size
- 1920 x 1080 Pixels Screen Resolution
- Intel Integrated Intel Integrated UHD Graphics
- View All Specs
FLIPKART
ASUS Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1405CTA-S60620 Chromebook Laptop (14 inch, Quiet Blue, 1.39 kg)
₹16,990
₹22,990Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 4 GB LPDDR5 RAM | Chrome Operating System | 35.56 cm (14 inch) Display | MyASUSAs on 4:45:00pm 21-05-2026
FLIPKART
ASUS Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 - (4 GB/512 GB SSD/128 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1405CTA-S60621 Chromebook Laptop (14 inch, Quiet Blue, 1.39 kg)
₹20,990
₹24,990Super Deals | Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 4 GB LPDDR5 RAM | Chrome Operating System | 512 GB SSD | 35.56 cm (14 inch) Display | MyASUSAs on 4:45:00pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
Products like Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop
FLIPKART
ASUS Chromebook CX15 Intel Celeron Dual Core N4500 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1505CKA-S70181 Chromebook (15.6 Inch, Fabric Blue, 1.59 Kg)
₹19,990
Only 3 left | Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 4 GB LPDDR4X RAM | Chrome Operating System | 39.62 cm (15.6 Inch) DisplayAs on 4:38:48pm 21-05-2026
FLIPKART
ASUS Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1400CKA-NK0453 Chromebook (14 Inch, Transparent Silver, 1.47 Kg)
₹18,990
₹32,990Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 4 GB LPDDR4X RAM | Chrome Operating System | 35.56 cm (14 Inch) DisplayAs on 4:38:48pm 21-05-2026
FLIPKART
ASUS Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1500CKA-NJ0393 Chromebook (15.6 Inch, Transparent Silver, 1.80 Kg)
₹17,990
₹32,990Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 4 GB LPDDR4X RAM | Chrome Operating System | 39.62 cm (15.6 Inch) DisplayAs on 4:38:48pm 21-05-2026
FLIPKART
ASUS Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 - (8 GB/128 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1500CKA-NJ0395 Chromebook (15.6 Inch, Transparent Silver, 1.80 Kg)
₹19,990
₹32,990Only 1 left | Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 8 GB LPDDR4X RAM | Chrome Operating System | 39.62 cm (15.6 Inch) DisplayAs on 4:38:48pm 21-05-2026
FLIPKART
ASUS Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N4500 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1405CKA-NK0154 | CX1405CKA-S60342 Chromebook (14 Inch, Quiet Blue, 1.4 Kg)
₹17,990
₹21,990Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 4 GB LPDDR4X RAM | Chrome Operating System | 35.56 cm (14 Inch) Display | MyASUSAs on 4:43:50pm 21-05-2026
FLIPKART
ASUS Chromebook CX15 Intel Celeron Dual Core N50 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1505CTA-S70256 Chromebook Laptop (15.6 inch, Pure Grey, 1.6 kg)
₹19,990
₹24,990Bank Offer | Intel Celeron Dual Core Processor | 4 GB LPDDR5 RAM | Chrome Operating System | 39.62 cm (15.6 inch) Display | MyASUSAs on 4:44:23pm 21-05-2026
PreferredAMAZON
PreferredAMAZON
- The price of Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop ranges from ₹16,990 to ₹16,990.
- Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop is available at a best price of ₹16,990 on Flipkart.
- The latest price information for Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop was updated on 4:45:00pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for laptops like Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Product Description for ASUS Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1405CTA-S60620 Chromebook Laptop (14 inch, Quiet Blue, 1.39 kg)
Build and Design
ASUS Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1405CTA-S60620 Chromebook Laptop (14 inch, Quiet Blue, 1.39 kg) laptop is designed with Everyday Use, Processing & Multitasking, Travel & Business, Entertainment as its main purpose and is available in 45% NTSC along with other colors. It has a weight of 1.39 Kg and is a light weight laptop. It has 35.56 cm (14 inch) screen with a resolution of 1920 x 1080 pixels. It has a FHD (1920 x 1080) 16:9, Anti-glare display, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-body ratio: 86 %. ASUS Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1405CTA-S60620 Chromebook Laptop (14 inch, Quiet Blue, 1.39 kg) is powered by a INTEL Celeron Dual Core processor of N50 variant. It has a clock speed of Up to 3.4 GHz and 6 MB cache memory.
Memory and Storage
Multimedia and Graphics
The device has Intel Integrated Intel Integrated UHD graphics onboard.
Power Supply and Battery
It has power supply of TYPE-C, 45W AC Adapter and is powered by 3-cell battery.
Operating System
It comes preloaded with Chrome operating system.
Other Important Features
ASUS Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1405CTA-S60620 Chromebook Laptop (14 inch, Quiet Blue, 1.39 kg) supports various other features. Input devices include pointer device: Touchpad, keyboard: Chiclet Keyboard. Modes of communication are wireless lan: Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2, bluetooth: v5.4. For extensibility, various connections provided are usb port: 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support display / power delivery, mic in, hdmi port: 1x HDMI 1.4.
About the brand
Specifications for Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop
| additional features | |
|---|---|
| Additional Features | US MIL-STD 810H Military-Grade Standard, 3-Cell Li-Ion, 42WHrs, 3S1P, Energy Star 8.0 |
| Backlit Keyboard | No |
| Disk Drive | Not Available |
| Face Recognition | No |
| Finger Print Sensor | No |
| Included Software | MyASUS |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Laptop bag | No |
| Pointer Device | Touchpad |
| Security Chip | Titan C Security Chip |
| Web Camera | 720p HD Camera with Privacy Shutter |
| connectivity features | |
| Bluetooth | V5.4 |
| Wireless LAN | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual Band) 2*2 |
| dimensions | |
| Dimensions | 324.5 x 214.4 x 19.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| display and audio features | |
| Brightness | 300 Nits |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Internal mic | Built-in Microphone |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Screen Resolution Type | Full HD |
| Screen Size | 35.56 cm (14 Inch) |
| Screen Type | FHD (1920 x 1080) 16:9, Anti-Glare Display, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-Body Ratio: 86 % |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Touchscreen | No |
| general | |
| Battery Cell | 3-Cell |
| Brand | ASUS |
| Color | Quiet Blue |
| Is Fragile | No |
| Is Tablet | No |
| Model Name | CX1405CTA-S60620 |
| Model Number | CX1405CTA-S60620 |
| Ms Office Provided | No |
| Part Number | 90NX0931-M00N70 |
| Power Supply | TYPE-C, 45W AC Adapter |
| Series | Chromebook CX14 |
| Stylus Included | No |
| Suitable for | Everyday Use, Processing & Multitasking, Travel & Business, Entertainment |
| Type | Chromebook Laptop |
| in the box | |
| Contents | 1 x Warranty Documents, 1 x User Guide, 1 x Laptop, 1 x Power Adaptor |
| key features | |
| Highlights | 14 Inch FHD (1920 x 1080) 16:9, Anti-Glare Display, 300nits, NTSC: 45%, Screen-to-Body Ratio: 86 % Light Laptop Without Optical Disk Drive |
| name | |
| Name | ASUS Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 - (4 GB/64 GB EMMC Storage/Chrome OS) CX1405CTA-S60620 Chromebook Laptop (14 Inch, Quiet Blue, 1.39 kg) |
| operating system | |
| Operating System | Chrome |
| port and slot features | |
| HDMI Port | 1x HDMI 1.4 |
| Mic in | Yes |
| Rj45 | No |
| USB Port | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C Support Display / Power Delivery |
| processor and memory features | |
| Cache | 6 MB |
| Clock Speed | Up to 3.4 GHz |
| Emmc Storage Capacity | 64 GB |
| Graphic Processor | Intel Integrated Intel Integrated UHD |
| Number of Cores | 2 |
| Operating System | Chrome |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Name | Celeron Dual Core |
| Processor Variant | N50 |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Ssd | No |
| Storage Type | EMMC |
Price Chart for Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop
Alternatives to Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop

Lenovo 100e Chromebook Gen 4 MediaTek Kompanio 528 82W0001DHA Chromebook
₹15,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 29.46 Cm (11.6 Inch) Screen
- Chrome

Acer Aspire 3 Intel Celeron Dual Core N4500 A324 45 Thin and Light Laptop
₹16,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- Windows 11 Home

Asus Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 CX1500CKA NJ0393 Chromebook
₹17,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 39.62 Cm (15.6 Inch) Screen
- Chrome

- Entertainment, Travel & Business Use
- 35.81 Cm (14.1 Inch) Screen
- Pentium Quad Core Processor
- DDR3 Ram

Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N4500 CX1405CKA NK0154 | CX1405CKA S60342 Chromebook
₹17,990
As on 3:07:37pm 15-01-2026
- Processing & Multitasking Use
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- Chrome

Asus Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 CX1500CKA NJ0413 Chromebook
₹17,990
As on 2:11:59pm 23-06-2025
- Processing & Multitasking Use
- 39.62 Cm (15.6 Inch) Screen
- Chrome

Asus Chromebook Intel Celeron Dual Core N4500 CX1500CKA NJ0395 Chromebook
₹17,990
As on 5:21:00pm 14-07-2025
- Processing & Multitasking Use
- 39.62 Cm (15.6 Inch) Screen
- Chrome

Acer Aspire Intel Celeron Dual Core N4500 A324 45 V2 Thin and Light Laptop
₹16,990
As on 3:07:37pm 15-01-2026
- Processing & Multitasking Use
- 35.56 Cm (14 Inch) Screen
- Windows 11 Home

Asus Chromebook CX1 Intel Celeron Dual Core N4500 CX1500CKA NJ0411 Chromebook
₹17,990
As on 2:20:21pm 24-09-2025
- Processing & Multitasking Use
- 39.62 Cm (15.6 Inch) Screen
- Chrome

Asus Chromebook Intel Celeron Dual Core N4020 CX1101CMA_ID GJ0002 / GJ0007 Chromebook
₹17,937
As on 5:26:39pm 31-07-2025
- Entertainment, Learning, Travel & Business, Processing & Multitasking, Performance, Everyday Use
- 29.46 Cm (11.6 Inch) Screen
- Chrome
User Reviews for Asus Chromebook CX14 Intel Celeron Dual Core N50 CX1405CTA S60620 Chromebook Laptop
Comments
Add Comment