Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:58:59 pm
₹31,990 at
FLIPKART
Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
₹72,790Hot Deal | Only 4 left | Annual Power Usage: 852.47 W | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:45:56pm 21-05-2026
Products like Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50H18D13HNNA 2025 Model AI Inverter with Wi-fi Split AC (White)
₹38,999
₹60,000Only few left | Bank Offer | Annual Power Usage: 847.65 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:44:45pm 21-05-2026
FLIPKART
Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50H18D13HXNA AR50H18D13HNNA Bespoke AI 2026 Model with Wi-fi Energy Saving, Voice Control, Powerful Cooling, Copper, 4 Way swing, 5 Step Convertible Split Inverter AC (White)
₹36,490
₹78,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 847.65 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:58:59pm 21-05-2026
FLIPKART
Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50H18D13HNNA (I) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹37,290
₹78,990Only 5 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 847.65 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:45:56pm 21-05-2026
FLIPKART
Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D1LHXNA/AR50F18D1LHNNA 2025 Model with Wi-fi Bespoke AI, 5 Step Convertible with Powerful cooling & Energy saving, 120% expandable Split Inverter AC (White)
₹31,990
₹56,990Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 852.47 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:50:12pm 21-05-2026
FLIPKART
Samsung 1.5 Ton 3 Star AR18CY3YAWK|AR18CY3YAWKNNA|AR18CY3YAWKXNA 2024 Model with Wi-fi Split Inverter AC (White)
₹61,990
Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 977.8 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:45:56pm 21-05-2026
FLIPKART
Samsung 1.5 Ton 3 Star AR18CYLZABE/AR18CYLZABENNA/AR18CYLZABEXNA 2024 Model Convertible 5-in-1 Cooling Split Inverter AC (White)
₹34,990
₹60,990Only 1 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 977.8 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:45:56pm 21-05-2026
- Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹31,990 on Flipkart.
- The latest price information for Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White) was updated on 6:58:59pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
Samsung 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter with Wi-fi AC (AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA, White)
Product Description
Samsung 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Inverter with Wi-fi (AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1.5 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1.5 Ton
- 3 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 9 kg, w x h x d : 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm) and Outdoor unit (unit weight : 21.85 kg, w x h x d : 71 cm x 54 cm x 22 cm).
Main Features
Samsung 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter with Wi-fi AC (AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like Stepped louvers, condenser fin type :- Anti-corrosion Fin.
- Convenience Features like auto restart, memory feature, quiet mode, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, turbo mode, cooling coverage area :- 180 sq ft, iseer :- 4 W/W, panel display :- LED Display.
- Remote Control Features like battery type :- 2 AAA Batteries.
Power Consumption
Samsung 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter with Wi-fi AC (AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 4 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 230 V, 50 Hz. The operating current for this air conditioner is 6.7 A.
Filters
This air conditioner also has various filters like dust filter, auto air swing, anti-bacteria filter, 4 Way Swing, Auto Air Direction Control (Up/Down), Vertical, Horizontal.
About the brand
Specifications for Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Active Carbon Filter | No |
| Air Flow Direction | 4 Way Swing, Auto Air Direction Control (Up/Down) |
| Air Swing | Vertical, Horizontal |
| Anti-Bacteria Filter | Yes |
| Auto air Swing | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Anti-Corrosion Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Child Lock | No |
| Memory Feature | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Indoor w x h x d | 82 cm x 29.9 cm x 21.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21.85 kg |
| Outdoor w x h x d | 71 cm x 54 cm x 22 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2025 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | Remote, 2 AAA Batteries, User Manual, 1 Outdoor Unit, Warranty Card, 1 Indoor Unit |
| Brand | Samsung |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 4400 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA |
| Operating Modes | Good Sleep, Auto Mode, Quiet, Dehumidification, Fan Mode, Fast Cool |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | Yes |
| key features | |
| Highlights | 1.5 Ton 3 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | Samsung 2025 Model 1.5 Ton 3 Star Split Inverter with Wi-fi AC (AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA, White) |
| performance features | |
| Cooling Coverage Area | 180 sq ft |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 4 W/W |
| Panel Display | LED Display |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Ambient Temperature | 52 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 852.47 W |
| Operating Current | 6.7 A |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| LED Backlit Buttons | No |
Price Chart for Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)
Alternatives to Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)

Voltas 1.5 Ton 3 Star 183INV CAN(4504114) 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹32,900
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Realme Techlife 1.5 Ton 5 Star 155IAA26WRMS 2026 Model with Wi fi Split Inverter AC (White)
₹31,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.41 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 4 Star AC EC HIC 18J4TG WA 2026 Model 5 In 1 Convertible Cooling, 2 Way Air Swing and Heavy Duty Cooling At Extreme Temperature Split Inverter AC (White)
₹32,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.1 W/W Eer
- 4 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 5.66 W/W Eer
- 5 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lg 1.5 Ton 3 Star AS Q18JNXE 2026 Model Smart Inverter Faster Cooling and Energy Saving, AI Convertible 6 in 1 Cooling, HD Filter with Anti Virus Protection, Cools at 55 Degree Celsius, Him Clean, VIRAAT Mode and Diet Mode Plus Split AC (White)
₹33,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Tons Capacity
- 4.43 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star EC HIC 18Q3TH WA With 5 in 1 Convertible Cooling, AI Powered, Heavy Duty Cooling At 52 C, Pure Air Filter, Self Clean Technology Inverter Split AC
₹31,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- AI Powered Cooling: Advanced AI In This Godrej Air Conditioner Delivers Intelligent And Efficient Cooling For Superior Comfort In Your AC For Home.
- 5-in-1 Convertible: This Split AC Offers Flexible Cooling Modes From 40% To 110%, Ensuring Customized Performance And Energy Savings.
- Heavy Duty Cooling At 52?C: Experience Powerful Cooling Even In Extreme Summers With This Godrej Inverter AC Designed For Indian Weather Conditions.
- Pure Air Filter: The Built-in AC With Air Filter Removes Dust And Odours, Delivering Cleaner And Fresher Indoor Air Every Day.

Lloyd 1.5 Ton 3 Star GLS18I3AGGSC 2026 Model Split Inverter AC (White)
₹33,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.47 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Carrier 1.5 Ton 3 Star CAI18EE3R36F0 2026 Model AI Inverter Convertible 6 in 1 with Smart Energy Display, Insta Cool, Auto Defrost Clean and PM 2.5 Filter Split AC (White)
₹34,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 4.35 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Godrej 1.5 Ton 3 Star AC SIC 18NTC3 WZE 3S 2025 Model 5 In 1 Convertible Cooling with Heavy Duty Cooling and Pure Air Filter Split Inverter AC (White)
₹29,490
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3.82 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1 Ton 3 Star 123INV VECTRA ELEGANT(4504052) 2025 Model Split Inverter AC (White)
₹29,890
As on 3:13:36pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.3 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating
User Reviews for Samsung 1.5 Ton 3 Star AR50F18D13HXNA//AR50F18D13HNNA 2025 Model With Wi Fi Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment