Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
Best Price as on 21st May, 2026 at 6:59:04 pm
₹21,990 at
FLIPKART
Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹21,990
₹45,099Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 684.9 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:47:59pm 21-05-2026
Products like Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 In 1 Convertible With Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
FLIPKART
Marq By Flipkart 0.75 Ton 3 Star 073IPG24WQV2 2025 Model 4-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹19,990
₹42,799Only 4 left | Bank Offer | Annual Power Usage: 553.16 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:52:28pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 1.5 Ton 3 Star 153IPG25WQ 2025 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹24,990
₹47,899Hot Deal | Only few left | Annual Power Usage: 953.67 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:43:35pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG26WQ 2026 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹22,990
₹47,999Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 594.03 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:58:08pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 1 Ton 5 Star 105IPG25WQ 2025 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹27,490
₹48,799Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 526.8 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:47:59pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG25WQ 2025 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹28,990
₹56,199Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 781.88 Units | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:47:59pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 2 Ton 3 Star 203IPG26WQ 2026 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹33,990
₹63,999Lowest price since launch | Bank Offer | Annual Power Usage: 1780 W | Room Size: 151 - 200 sqftAs on 6:56:57pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG23WQ 2024 Model 4-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹22,990
₹47,999Hot Deal | Only 2 left | Annual Power Usage: 675.18 Units | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:22:51pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 1.5 Ton 3 Star 153IPG26WQ 2026 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹26,490
₹49,999Hot Deal | Annual Power Usage: 858.22 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:04pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 1 Ton 5 Star 105IPG26WQ 2026 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹27,490
₹51,999Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 472.64 kWh | Room Size: 90 sqft or BelowAs on 6:50:18pm 21-05-2026
FLIPKART
Marq By Flipkart 1.5 Ton 5 Star 155IPG26WQ 2026 Model 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹29,990
₹58,999Hot Deal | Bank Offer | Annual Power Usage: 656.35 kWh | Room Size: 111 - 150 sqftAs on 6:59:00pm 21-05-2026
- Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 In 1 Convertible With Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White) is available at a best price of ₹21,990 on Flipkart.
- The latest price information for Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 In 1 Convertible With Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White) was updated on 6:59:04pm 21-05-2026.
- Prices mentioned above are in INR/Indian Rupees.
- The prices for air-conditioners like Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 In 1 Convertible With Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White) are valid across all major cities of India, including: Delhi, Gurgaon, Noida, Mumbai, Chennai, Bangalore, Hyderabad, Kolkata, Pune, Ahmedabad, Coimbatore, Lucknow, Trichy, Madurai, Trivandrum, Mysore, Jaipur, Chandigarh, Pondicherry, Bhopal, Patna, Bhubaneswar, Amritsar, Cochin, Allahabad, Srinagar, New Delhi, Surat, Ludhiana, Navi Mumbai, Ghaziabad, Bengaluru, Indore, Nagpur, Thane, Agra, Meerut, Ranchi. Please note that delivery feasibility and charges may vary from seller to seller. We recommend checking with the particular seller or store for more information.
- We strive to provide accurate and up-to-date pricing and product information on our online price comparison portal, but please note that we cannot guarantee the accuracy of this data due to its dynamic nature. We are not liable for any human errors or inaccuracies that may occur as a result of incorrect details provided by our partner stores. To ensure you have the most current information, we recommend verifying prices and specifications directly on our partner stores' product listings before making a purchase.
- The payment options available can vary from seller to seller, but a generally they are Cash on Delivery(COD), Credit Card, Debit Card, NetBanking, EMI(Equated monthly Installments) etc.
MarQ by Flipkart 2025 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology AC (103IPG25WQV2, White)
Product Description
MarQ by Flipkart 2025 Model 1 Ton 3 Star Inverter 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology (103IPG25WQV2, White) is a Split air conditioner with a capacity of 1 Ton. It is powered by a Variable Speed compressor and works on refrigerant namely R-32.
- The distinguishing features of this air conditioner are :
- 1 Ton
- 3 Star BEE Rating 2025 : For energy savings upto 15% (compared to Non-Inverter 1 Star)
- Auto Restart: No need to manually reset the settings post power-cut
- Copper : Energy efficient, best in class cooling with easy maintenance.
- Sleep Mode: Auto-adjusts the temperature to ensure comfort during your sleep
Dimensions
This air conditioner has dimensions of Indoor unit (unit weight : 7.5 kg, w x h x d : 71.5 cm x 26.8 cm x 21.8 cm) and Outdoor unit (unit weight : 20.6 kg, w x h x d : 80.5 cm x 49.4 cm x 28 cm).
Main Features
MarQ by Flipkart 2025 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology AC (103IPG25WQV2, White) comes with a versatile feature set. The important features are :
- Body And Design Features like condenser fin type :- Bare Fins or Anti Corrosion Fins.
- Convenience Features like auto restart, memory feature, quiet mode, self diagnosis, sleep mode, timer.
- Performance Features like Indoor temperature indicator, turbo mode, iseer :- 3.9 W/W, panel display :- LED Display.
- Remote Control Features like Led backlit buttons, battery type :- 2.
Power Consumption
MarQ by Flipkart 2025 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology AC (103IPG25WQV2, White) has an Energy Efficiency ratio (EER) of 3.9 W/W and a energy(star) rating of 3 Star BEE Rating. It requires a power supply of AC 165 - 265 V.
Filters
This air conditioner also has various filters like 4 Way Air Direction, Horizontal, Vertical, 500 CFM, dust filter, auto air swing.
About the brand
Specifications for Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 In 1 Convertible With Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
| air flow & filter features | |
|---|---|
| Active Carbon Filter | No |
| Air Circulation | 500 CFM |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Swing | Horizontal, Vertical |
| Anti-Bacteria Filter | No |
| Auto air Swing | Yes |
| Deodorizing Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| body and design features | |
| Condenser fin Type | Bare Fins or Anti Corrosion Fins |
| Stepped Louvers | No |
| convenience features | |
| Auto Restart | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| dimensions | |
| Indoor Unit Weight | 7.5 kg |
| Indoor w x h x d | 71.5 cm x 26.8 cm x 21.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20.6 kg |
| Outdoor w x h x d | 80.5 cm x 49.4 cm x 28 cm |
| disclaimer | |
| Disclaimer | The Manufacturing Date can be Earlier Than the Model Year. |
| general | |
| Air Conditioner Technology | Inverter |
| Bee Rating Year | 2025 |
| Bee Star Rating | 3 Star BEE Rating |
| Box Contents | 1 Indoor Unit, Remote Control, 3m Copper Pipe., Warranty Card, 2 AAA Batteries, User Manual, 1 Outdoor Unit |
| Capacity in Tons | 1 Ton |
| Color | White |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Dehumidification | Yes |
| Model Name | 103IPG25WQV2 |
| Refrigerant | R-32 |
| Remote Control | Yes |
| Type | Split |
| Wi-fi Connectivity | No |
| key features | |
| Highlights | 1 Ton 3 Star BEE Rating 2025 : For Energy Savings Upto 15% (Compared to Non-Inverter 1 Star) Auto Restart: No Need to Manually Reset the Settings Post Power-cut Copper : Energy Efficient, Best in Class Cooling with Easy Maintenance. Sleep Mode: Auto-Adjusts the Temperature to Ensure Comfort During Your Sleep |
| name | |
| Name | MarQ by Flipkart 2025 Model 1 Ton 3 Star Split Inverter 5-in-1 Convertible with Turbo Cool Technology AC (103IPG25WQV2, White) |
| performance features | |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Iseer | 3.9 W/W |
| Panel Display | LED Display |
| Turbo Mode | Yes |
| power features | |
| Ambient Temperature | 55 DegreeC |
| Annual Electricity Consumption | 684.9 Units |
| Power Requirement | AC 165 - 265 V |
| remote control features | |
| Battery Type | 2 |
| LED Backlit Buttons | Yes |
Price Chart for Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 In 1 Convertible With Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
Alternatives to Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 In 1 Convertible With Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)

Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG26WQ 2026 Model 5 in 1 Convertible with Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
₹22,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1 Ton Capacity
- 4.37 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2022 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1 Ton Capacity
- 2 Star BEE Rating Energy Rating
- Rotary Compressor

Blue Star 0.8 Ton 3 Star WFE309L 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,290
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 0.8 Ton Capacity
- 3.15 W/W Eer
- 3 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Lloyd 1 Ton 2 Star GLW12C2YWSEW 2025 Model Fixed Speed Window AC (White)
₹23,155
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Window Type
- 1 Ton Capacity
- 2.97 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 0.6 Ton 2 Star 072 Vectra Elegant (4503596) 2025 Model Fixed Speed Split AC (White)
₹19,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 0.6 Ton Capacity
- 3.5 W/W Eer
- 2 Star BEE Rating Energy(star) Rating

Voltas 1.5 Ton 3 Star 4503288 183V XAZX 2022 Model Split Inverter AC (White)
₹22,990
As on 3:53:49pm 21-05-2026
- Split Type
- 1.5 Ton Capacity
- 3 Star BEE Rating Energy Rating
- High EER Rotary - BLDC Compressor
User Reviews for Marq By Flipkart 1 Ton 3 Star 103IPG25WQV2 2025 Model 5 In 1 Convertible With Turbo Cool Technology Split Inverter AC (White)
Comments
Add Comment